• organ, doku veya hücrelerin nakilleridir. kişinin kendinden kendine bir nakil olursa (yanıklarda vs. bacaktan alır yanık bögeye transplante ederler hani) "otograft", aynı yumurta ikizinden olursa "izograft", aynı türde (insana insan)ama baska birinden olursa "allograft" ve baska bir türden olursa da (maymun) "ksenograft" adını alır..allograft ve ksenograftta en büyük sorun "rejeksiyon" yani reddedimdir ki bu da "graft-versus-host", "host-versus-graft" gibi reaksiyonlara yol açar, kötü olur. transplante edilen şey ile hasta didiş didiş birbirleriyle savaşır dururlar.
  • http://www.optisyeninsesi.com/…kamam-dedi-4824.html

"ankete 452'si erkek, 548'i kadın bin hasta ve hasta yakını katıldı. 452 erkekten 208'i kendisine karşı cinsten kornea nakli yapılmasını istemedi. 251 katılımcısının üniversite mezunu olduğu ankette 313 kişi de ‘kornea vericisinin dini önemlidir’ dedi. 90 kişi kornea vericinin ekonomik durumunun, 115 kişi ise eğitimin önemli olduğunu söyledi."
  • ülkemizde bağışı gelişmediği , yaygınlaşmadığı için bize bir ablaya malolan tıbbi müdahale
  • turkiye'de bir insan oldukten sonra ailesinin mali oluyomus. oldukten sonra bedeninizi ne yapacaginiz sizin karariniz olamiyor yani. bi de cok guvenilir bir kaynaktan duyduguma gore- rusya'da oluler devletin maliymis ve buradan bolca miktarda organ pazarlaniyormus. ulkeler arasinda organ tasima - ithalat diye bahsetmek ne kadar tuhaf geliyor kulaga- diye bir prosedur olmadigi icin bu olay "fresh frozen food" olarak ulkelere sokuluyormus. duydugumuzda sok olmustuk!
  • malesef hangi merkezlerde yapıldığının, hangi merkezlerde hangi nakillerin yapıldığının ve iletişim numaralarının zor bulunduğu, bu nedenle konu ile ilgili bilgilerimi buraya yazmak istediğim hadise...nedenini anlamadığım bir şekilde ilgili vakıf ve derneklerin web siteleri düzgün çalışmamakta.

akdeniz üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, antalya, kalp, karaciğer,böbrek, kornea, kemik iliği, göz bankası
    0242 2275981

ankara eğitim ve araştırma hastanesi, ankara, göz bankası
    0312 363 33 30 / 58 19

ankara ihtisas hastanesi, ankara, böbrek
    0312 323 41 70 / 10 91

ankara numune eğitim ve araştırma hastanesi, ankara, kornea, kemik iliği
    0312 310 30 30 - 1007

ankara üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, ankara, kalp, karaciğer,böbrek, kornea, kemik iliği
    0312 310 33 33

atatürk üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, erzurum, böbrek
    0442 316 63 33

başkent üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, ankara, karaciğer,böbrek, kornea
    0312 2126868

çukurova üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, adana, kalp, karaciğer,böbrek, kornea, kemik iliği
    0322 338 60 60

dokuz eylül üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, izmir, kalp, karaciğer,böbrek, kornea, kemik iliği
    0232 4122222

dr. lütfi kırdar kartal eğitim ve araştırma hastanesi, istanbul, böbrek, kornea, göz bankası

ege üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, izmir, kalp, karaciğer,böbrek, kornea, kemik iliği, göz bankası
    0232 3434343

erciyes üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, kayseri, karaciğer, böbrek, kornea, kemik iliği
    0 352 437 14 27

gazi üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, ankara, kalp, karaciğer,böbrek, kornea
    0312 2141010

gaziantep üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, gaziantep, kalp

gülhane askeri tıp akademisi komutanlığı, ankara, kalp, karaciğer,böbrek, kornea, kemik iliği, göz bankası
    0312304 20 20 /304 50 10 /304 50 45

hacettepe üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, ankara, kalp, karaciğer,böbrek, kornea, kemik iliği
    0312 305 41 46
    fax 0312 305 41 45

haseki eğitim ve araştırma hastanesi, istanbul, göz bankası

haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi, istanbul, böbrek, kornea, göz bankası

inönü üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, malatya, karaciğer
    0422 341 06 60/ 37 17

istanbul üniversitesi cerrahpaşa tıp fakültesi hastanesi, istanbul, karaciğer,böbrek, kornea, kemik iliği
    göz bankası
    0212 5884800

istanbul üniversitesi istanbul (çapa) tıp fakültesi hastanesi, istanbul, kalp, karaciğer, akciğer, böbrek, kornea, kemik iliği, göz bankası
    0212 4142000

izmir eğitim hastanesi, izmir, böbrek, kornea, göz bankası
    0232 250 50/3421

karadeniz teknik üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, trabzon, kemik iliği

koşuyolu kalp eğitim ve araştırma hastanesi, istanbul, kalp
    0216 326 69 69

marmara üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, istanbul, böbrek, kornea, kemik iliği
    0216 3271010

on dokuz mayıs üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, samsun, böbrek, kornea
    0362 3121919/2434-3303

osmangazi üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, eskişehir, karaciğer,böbrek, kornea, kemik iliği
    0 222 239 29 79 / 2604

özel florence nightingale hastanesi, istanbul, karaciğer

özel istanbul memorial hastanesi,istanbul, böbrek, karaciğer

özel kent hastanesi, izmir, böbrek
    0232 3867070

selçuk üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, konya, böbrek
    0 332 223 26 00 / 7007

şişli etfal eğitim ve araştırma hastanesi, istanbul, göz bankası

tepecik eğitim hastanesi, izmir, böbrek, pankreas,incebarsak,kornea, kemik iliği
    0232 433 86 96

türkiye yüksek ihtisas eğitim ve araştırma hastanesi, ankara, kalp, karaciğer,böbrek
    0312 310 30 80 / 10 45 / 15 65

uludağ üniversitesi tıp fakültesi hastanesi, bursa, böbrek, kornea
    0224 4428146
  • ülkede yıllardır böbrek nakli yapılır, kalp nakli yapılır umursanmaz. diyalize giren elli bin kişiyi düşünün, hayatlarının her haftasının üç gününün diyaliz merkezinde harcandığını ve nakillerle bunlardan kurtulduklarını düşünün. düşünün, ama medyaya malzeme çıkmaz bundan. medya anca ''cebinde böbrek çıktı'', ''organ mafyası detected'' tarzı haberlerle ilgilenir bu konularla.

son zamanlarda malum popülist fantastik operasyonlarla dikkat çekildi konuya biraz. insanlar ''dinen caiz mi acep'' düşüncesini bir kenara bırakmaya başlamıştı ki yine medyanın kurbanı olması arifesindeler. sidik yarışı mevzusuna vurdular olayı, ki anladıkları-bildikleri kadarıyla da haklılar.

son dönemlerde yapılanların organ nakline dikkat çekmek amaçlı iyi niyetli eylemler olduğunu düşünüyorum. bağış sayılarının kısmı artışı veya insanların ''ay dikiş izleriyle gömülemem ben'' fikirlerinden vazgeçişleri en azından bunun göstergesi. lakin getirdiği kadar götürdüğü de var bu medyatikliğin. takip etmem medyayı, lakin doğmamış çocuğa don biçilmeye çalışıldığının farkındayım. amacın şahsi reklam olduğunu da sanmıyorum, zira ilgilenen ve performans gösteren hocalarım hiç de basit insanlar ve buna muhtaç kişiler değil.

genel kanının aksine, ki bunda olayı kavrayışımın da kısmi rolü vardır belki, uyuz oluşum medyayadır. size ne hastanın son durumundan. o hastaların son durumu olmaz, olamaz. nakildir ve nakil denen olay bir ömürlük süreci kapsar. red olayı vardır, bunun ne zaman olacağı bilinmez. cahilce ''hocam tuttu mu'' düzeyine indirgenemez! bir ömür boyu ilaç kullanacaklardır, belli riskleri alacaklardır, bunun da bilincindedirler zaten. olayı dramatikleştirmenin, kişiselleştirmenin bu kadar bilinmeyenler söz konusuyken sadece götürüsü vardır. ki son dönemin popüler muhabbet konusunun renal transplant olmayışından bunu gayet net anlayabiliyoruz.

medya gerçekten işini yapmak istiyorsa, yani sanmıyorum ve hatta yüzde yüz eminim ya bundan, gitsin bugün biraz böbrek nakilli, kalp nakilli hastalara danışsın. onların da hayatları bir günde değişti ve onların da hayatları inanılmaz derecede değerli...
  • http://www.youtube.com/watch?v=xdzcye1cw5m

maide suresi 32. ayette "her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa, sanki bütün insanları yaşatmıştır" diyor. organ nakli yapıldığında uygun alıcılar bulunduğunda bir kişi birkaç kişinin hayatını kurtarmış oluyor. ama bu adamların kafası ancak erkek uzvu kadın uzvu yok onu böyle sikebilir onu diğeri başkasının çüküyle dürtebilir o zaman günah falan filan. neden bu adamların kafaları başka bir şeye çalışmıyor bu nasıl bastırılmış bir cinsellik dürtüsüdür. müslümanım ben diyen bu anti insan zihniyet neden kuran' daki bu söze rağmen erkek uzvu kadın uzvunda takılıyor ne içiyor bu adamlar arkadaş anlamıyorum ben...

(bkz: zihniyetini sikeyim)
    (bkz: organ naklinden sonra cinsel ilişki kime yazılacak)
  • 70 bin kişi organ nakli bekliyor. ntvde organ nakli teşviki ile bu bağışın ne kadar değerli olduğu anlatılıyor. ülkemizde yeterli bağış yapılmıyor. ve organ bekleyenlerin çocuk olması, durumu daha vahim hale getiriyor.
  • hükümet yetkililerinin karakterini ve devleti yönetme tarzlarını anlamak için, hakkında söylediklerine bakmanın yeterli olacağı elzem konu.

"biz istiyoruz ki her bağış bir hayat kurtarır mantığıyla yetişen nesiller sayesinde organ nakli ülkemizde yaygınlaşsın ve can kaybı azalsın."
    - gençlik ve spor bakanı akif çağatay kılıç

"organ bağışı candan cana yapılacak en büyük sadakadır. hem kendimize hem topluma hem de yaratıcımıza karşı sadakatimizi gösteren en önemli davranışlardan birisidir"
    - diyanet işleri başkanı mehmet görmez

2005'te yapılan, aslında bülent arınç'ın da siyasi karakterini yansıtan bir bülent arınç haberi.
    beyefendi dönemin akp'li vekili tarafından yapılan kampanyanın açılışında yaptığı konuşmada; "vekillerin öncülüğünde meclisin benzer çalışmalara ev sahipliği yapmasının kendisini sevindirdiğini, ancak kendisinin organ bağışına hazır hissetmediğini" söyledi.

"büyük bir umutla her an organ nakli ile ilgili bir müjde bekleyen tüm hastalara toplumdan duyarlılık ve rabbimden de şifa niyaz ediyorum”
    sağlık bakanı mehmet müezzinoğlu

bunlar sadece ufak tefek örnekler. araştırsak birçok siyaset adamının söylemleri var konuyla alakalı. burada bulunanlarda göreceğiniz ortak nokta, işin sadece laf boyutunda kalıp asla eyleme geçmesine yönelik bir şey yapılmaması. bakın bu ülkede bir gecede eşek yüküyle yasa çıkarılabiliyor, kilolarca para, altın, mücevherat uçaklarla yurtdışına kaçırılabiliyor. ama gel gör ki, fukaranın ihtiyaç duyup uğruna bekleye bekleye ölüp gittiği şu memlekette, bu işi kolaylaştıracak bir şeyler yapılmıyor, yapılamıyor.

ayrıca, bırakın yasal yaptırımlar ya da teamülleri, insanların örnek aldığı (bu memleketin yarısı bu adamları örnek alıyor birbirimizi kertmeye kalkmayalım şimdi) figürlerin toplumu özendirici bilinçli eylemlerde bulunmaması gerçeği var.

bakın siz organlarınızı bağışlayan belgeyi imzalasanız bile, beyin ölümünüz gerçekleşince ailenizden birinin izni olmadan o organlar alınamıyor bedeninizden. bu gerçeği dahi atlayıp, sembolik olarak kıçıkırık bir kağıda imza atmaya eriniyorlar.

(bkz: amlarına koyayım onların çok ayıp ediyorlar)

sonuç olarak, biz daha yerimizde saymaya, bulunamayan dalak böbrekten ölmeye devam ederiz.

ayrıca son olarak; o ağıızlarından düşürmedikleri allah'ın sözü olduğunu söyledikleri kuran'da bir maide suresi vardır ve onun 32. ayetinde şöyle der: "her kim bir kişiyi, bir kişi karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuğu olmaksızın öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur. kim de bir adamın hayatını kurtarırsa, bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur." (elmalılı hamdi yazır tefsiri)
  • karaciğer nakil donörüyüm, on yıldan fazla oldu, büyük bir yara izi ve ameliyat sonrası 3 aylık zorlanma dışında hayatıma ciddi bir etkisi olmadığını söyleyebilirim. cenazesini düşündüğün insanı bugün karşında dimdik görmek ise herşeye bedel, yine olsa yine yaparım.
hesabın var mı? giriş yap