• okullardaki coğrafya derslerinde güneş'ten "ısı ve ışık kaynağı" olarak değil sadece "ışık kaynağı" olarak bahsedilir.
    diktatör olsam eda taşpınar'ın buraya kültür ataşesi olarak atanmasını sağlardım. emdiği o kadar güneş enerjisi bi işe yarasın bari.
  • buraya en yakın şehir olan yakutsk'dan varmak 2 gün sürer. yolda bir benzin istasyonu ve hotel de var. genellikle alabalık, somon, at ciğeri ve votka ile takılsalar da beslenme düzenlerinde donmuş at kanı diye bir şey var.
    köyün bir kısmı hayvancılık yapıp yiyecek sağlarken kalanı da ısıtma tesisatı işleriyle uğraşıyor. kendi çarklarını döndürüyorlar.
    bi allahın kulunun da çıkıp " ne bok yiyoruz lan biz burada" dememesinin sebebi bütün köyün 7/24 zilzurna sarhoş olması sanırım. allahın donmuş çölünde beşyüzküsür tane ayyaş kim ve ne olduklarını, nerede niçin var olduklarını pek bilmeden kafa bi dünya bambaşka bir alemde taklıyor öyle.
    bu arada köyde su borusu falan yok. etrafa sıçıyolar.
    https://onedio.com/…en-inanilmaz-fotograflar-639448
  • -62 dereceyi gören ve dünyanın en soğuk köyü imiş efenim. nüfusu 600 olan köyde kışları kirpikler donuyor, arabalar buzul çağını tadıyor, sıcaklıklar kışın -52 ile -78 arasında dalgalanıyor, ortalama sıcaklık -47'de dolanıyor, kışları elektronik cihaz ve bittabi arabalar kullanılamıyor. yaz aylarında (aman ne şaşırdık) turistlerin de ziyaretine uğrayan köyde at ve sığır eti tüketiliyor, dört gözle beklenen temmuz ayında sıcaklık nihayet sıfıra yakınsayarak -15'i buluyor. artık tişörtünüzle soba başında oturabilirsiniz.

kaynak

baktım da çok uzak ya. hiç yol üstü değil. kuş bakışı neredeyse avustralya'dan ve latin amerika'dan daha uzak duruyor.
  • dünyanın en soğuk köyü.

2014 verilerine göre nüfusu 517'dir.

en yakın yerleşim yeri 400 km uzakta ve buradan yılda sadece birkaç defa konserve gıda getiren bir kamyon var. onun dışında kendi kaderlerine mahkumlar. avantajları kıyısında bulundukları nehrin onlara temel gıdalarını sağlıyor olmaları.

çamaşırlarını yıkadıklarında ne yazık ki evde kurutamıyorlar çünkü oluşacak nem evin kirişlerinin parçalanmasına neden oluyor. bu yüzden çamaşırlarını dışarıda kurutuyorlar. bu da asılan ıslak çamaşırların saniyeler içerisinde donmasına yol açıyor...

ayrıca yaşamın oldukça çetin geçtiği bu köyde insanlar biraz olsun yaşamlarını katlanabilir kılabilmek adına içki tüketiyorşar. ancak sızan insanların kar üstünde donarak öldüğü vakalar görünüyor ne yazık ki.
  • hava durumu uygulamasına bu yeri ekledim. hava çok soğuk gelince buraya bakıyorum içim ısınıyor:

https://hizliresim.com/eyal4z
  • nüfusu 2010 verilerine göre 521miş. 521 adet deli yani. vatan matan da eksi 71 nedir arkadaşım.

erzurumlunun cehenneme gitme fıkrasını oymyakonlulara rahatça uydurabiliriz diye düşünüyorum.
  • okulların tatil edilmesi için -52 derece olması yeterlidir. (ocak ayında hava sıcaklığı -52 ile -71 derece arasında değişiyor. yani sokaklarda gülüp oynayan bir sürü yumurcak görebilirsiniz )

kış aylarında elektronik cihazlar ve otomobiller kullanılamıyormuş (ne cihazı ne arabası, hayatta kal yeter. tatil algınızı gözden geçirin, oymyakon!!!)

eğer sizde "insanın kemiklerini ısıtan sıcak tatillerden sıkıldım" diyorsanız; dünyada hayatın devam ettiği en soğuk yer olan oymyakon'a bekleriz :)
  • an itibari hava sıcaklığı -53 derece olan yerdir. yerel saat 05.14

cidden merak ediyorum. abi siz ne yapıyorsunuz orada ?!?
  • dünyanın en soğuk 3. bölgesi.
  • dünyanın yerleşim olan en soğuk yerlerinden biri.
    muhtemelen daha soğuk yerler vardır ama yerleşim olan bir yer için cidden soğuk.
    an itibariyle eksi 34 derece.
    ki eksi 50leri görüyormuş.
hesabın var mı? giriş yap