• "chp gitmeden akp gitmez" diyen geçici muhalifleri tokatlaya tokatlaya chp'yi 1. parti yapmıştır. milyonlarca sığınmacının olduğu ortamda seçime girip %3 alamayan japonya doğumlu dede gibi twitterdan siyaset yapmak yerine sahaya inmiştir. diğer geçici muhalif gibi de seçim gecesi kaybolmak yerine genel merkez önünde kutlama yapmıştır.

geçici muhalifler "reisin özgür'e takacağı lakabı" merak ederken o reise lakap takmış, kendisini muhatap aldırmıştır.
  • sünni olduğu için bu ortamda aday olursa çok rahat seçimi kazanır.

erken seçimi istememesinin sebebi kendisinin şimdilik imamoğlu profili altında ezilmesidir.

en önce emekliler mitingi yapacak ve sonra kendi popülaritesini artıracak. bu süreçte sürekli mansur yavaş'i ön plana çıkararak imamoğlunun popülaritesini dengeleyip, kendini ön plana çıkaracak. erdoğan ile görüşme yaparak imamoğluna "sen belediye baskanisin, ben ana muhalefet lideriyim" mesajı verecek.

yüzde 50 faizin olduğu ortamda şartlar tamamen özgür'un lehine, o yüzden hemen erken seçim istemiyor. ılerleyen günlerde ekonomi daha da kotulesecegi için acele etmiyor. yıl sonuna doğru iyice kötüleşen ekonomiyi ve o zamana kadar geliştirdiği liderlik vasfı ile erken seçim isteyecek.

imamoğlu her ne kadar popüler olsa da çeşmenin başında özgür özel duruyor. özgür özel adayım derse konu kapanır.
  • erken seçim isteyip ülkeyi ekonomik anlamda tekrar zora sokmak yerine acilen göç ve mülteci sorununu gündeme getirmeli, ülkenin demografik yapısı ve geleceğini etkileyecek bu sorun için elinden geleni ardına koymamalıdır
  • "cumhurbaşkanını dinlemeden, yeni anasaya teklifine kapıları kapatmayız" demiş.

taraflar karşılıklı anlaşmalar yapıp, tavizler verirse orta yolda bulaşabilir sanki. masaya otururken özgür özel güçlü, rte zayıf ama kalkarken tam tersi durum oluşabilir.

muhalefet dikkatli olmalı.
  • özgür başkanın önünde ki tuzak olası erdoğan görüşmesinde olabilecek birşeydir.

bir kere teklifi yaptın ardını kovalamaya gerek yok. ister kabul ederler veya etmezler eğer cevap gelmezse ısrar etmenin anlamı da yok yoluna bakarsın.

buluşmanın nerede gerçekleşeceği konusunda niyetini belirtip bunu kırmızı çizgi haline getirmemesi de bir iyi niyet göstergesi olarak adlandırabilir lakin tuzak olabilir diyorum çünkü görüşme içeriği de önemli. anayasa uzlaşısı gibi konularda kesinlikle konuşma veya uzlaşma niyeti olmamalı, erdoğan'ın buna dair söylemleri bertaraf edilmeli.

çünkü akp kurulduğu günden bu yana anayasa bahanesi ile yanına getirdiklerini harcamasıyla yok etmesiyle bilinir. chp ve özgür başkan bu konuda uyanık olmalı konuşma içeriğinin şeffaf olması basına aynen anlatılması da büyük önem arzetmekte.

bunları yaptığı sürece hem kendi seçmeninin aklında bir "acaba" oluşturmaz hem de karşı seçmene karşı dürüstlüğünü de korumuş olur.

akp'nin yancıları bu görüşme beklentisini de mutlak chp-akp ile yeni anayasa üzerinde anlaştı anlaşacak gibi bir zemin hazırlayacaklar ortamı bulandırmaya çalışıp bu konuda chp'ye basın yoluyla baskı psikolojisi yaratmak isteyeceklerdir. dikkatli olunması gereken durum budur.
  • özgür özel, erdoğan sana deniz baykal tarifesi uygulayacak. sakın kanma, sakın affetme..
  • adını tarihe altın harflerle yazdırabilir ve geleceğin cb si olabilir.
  • bu adam türk milletine anayasa yapacak öyle mi?
    --- spoiler ---

solda, chp genel başkanı özgür özel, akpli ismail kahraman için;
    "milletin tüm değerleriyle kavgalı, atatürk düşmanı" diyor.

sağda ise aynı özgür özel, ismail kahraman ile silah arkadaşı oluveriyor ve "ismail kahraman başkanım, milli görüş ceketini bana da giydirdi" diyor.

https://x.com/…kemaly418/status/1782841203538493812

--- spoiler ---
  • bugün gökan zeybek adlı başkan yardımcısının "arapça tabelalar kalkmayacak, arapça kuran dili, kutsal dil" deyişine tepki vardı ama meğer özgür özel de şaban sevinç'e, "arapça tabelalar kalkmayacak" demiş. yani başkan yardımcısı özgür özel'in duruşunu söylüyormuş.

son günlerde söylenenler, yapılanlar akla şunu getiriyor:

chp, y-akp veya devletbahçeliv.2 olma yolunda mı?

belki de sürekli "rte ile görüşeceğim" açıklaması, "mhp'yi at, ittifağa beni al" demek.
    arada mesaj gidip geliyor gibi.

akp+chp ittifağı olunca ne olacak?

akp, "sen benim araplaşma politikama izin ver", chp de, "se de benim kürt açılımı yapmama izin ver" mi diyecek?
  • "ekşi'ye gelse de birkaç politik sorunun ardından şampuan da sorup geleneği devam ettirsem" diye iç geçirdiğim, beklenenden çok daha başarılı olmuş politikacı.

he niyeti iyi mi kötü mü onu ilerde göreceğiz.
hesabın var mı? giriş yap