• johanna'ya teşekürler. eski bir dosta nostaljik entrylerinden birinde rastladım:
    televizyonu dost mu düşman mı olduğunu irdelemeden evlerimizin baş köşesine koyduğumuz günlerden "komser columbo amca", bir gözünün camdan olduğu çocukluğumun mithlerinden biri olan bir adam.
    ve doğruymuş çocukluğunda kanser yüzünden gözünden olduğu. ne garip merak etmeyişim yıllar boyu.

bu sayfada ilginç detaylar var sevgili columbo'yla ilgili:
    mesela rus,polonyalı,çek ve macar karışımıymış. italyan falan değilmiş. gençliğinde ahçılık ve bütçe ofisi memurluğu falan yapmışmış.
    http://www.columbo-site.freeuk.com/bio.htm
  • ''son birşey daha var'' repliğiyle hafızalara kazınmıştır. haziran 2009'da alzheimer hastalığına yakalanan sanatçının doktorlarından biri, ''komiser kolombo''yu oynadığını bile hatırlamadığını söylemiştir. üzücüdür.
  • bütün filmleri görülmelidir.oyunculuğu bana hep eğlenceli gelmiştir.inanılmaz bogart taklidi yapar ayrıca.murder by death filminde beni gülmekten öldürmüş filmi duraklatmak zorunda bırakmıştır.
  • üzmüstür.

edit: dusundum de, aslinda cok da uzmemistir, sonucta 83 yasinda evinde huzur icinde ölmüs. daha ne olsun.
  • karizma denildiğinde çoğu insan yakışıklı erkek/güzel kadın betimlemesi yapar.peter falk bir gözü sakat,kısa boylu,filmlerinde iyi giyinmeyen,estetik adına adeta inadına ofsayt davranan bir sanatçıydı.adamın her tarafı karizmaydı.demek karizma günün estetik değerlerinden farklı bir şeymiş diye beni düşündüren ve kesin hüküm vermemi sağlayan ilk insandır kendisi.saygıyla anıyorum.
  • keyifli bir sohbet için buyrun https://www.youtube.com/watch?v=nocfwlqyl3q sadece buruşuk pardesülü,döküntü arabalı,elinden puro eksik olmayan komserden ibaret değildir,ama peter falk ve kolumbo artık içiçe geçmiş bir bütün olmuşlardır.
  • komiser columbo olarak akıllarda yer edinmiş doğuştan aktör.
  • buruşuk pardesülü komiser rolü ile gönüllerde taht kurmuş komiser kolombo'dur. nur içinde yatsın.
  • bugün hayata veda eden 1927 new york doğumlu aktör.
  • üzerine yıldızlar yağan...
hesabın var mı? giriş yap