• kahve deyince aklina yalnizca filtre kahve gelen ve starbucks'ta da yeni yeni kahve icmeye baslayan birisi olarak (o da arkadaslarin pesine takilinca, yoksa kendi kahvemi kendim yapiyorum) sirf cadilar bayrami hatrina deneyeyim dedigim icecek. kardes, balkabagi demissin ama bu tarcinli sut? biraz daha yogun olsa sahlep olacak, pirinc koysan sutlac olacak. subeden subeye degisiyor mu tadi bilemiyorum tabii. balkabakli cheesecake ile o acigi kapattim.
  • “neyin var, neden ağlıyorsun külkedisi?” diye sormuş ses.
    “ben de baloya gitmek istiyordum,” demiş hıçkırarak külkedisi.
    “gideceksin öyleyse,” demiş ses. külkedisi duyduğu sese doğru dönüp bakmış, şaşkınlıktan donakalmış.
    güzel bir kadın duruyormuş yanı başında.
    “ben senin peri annenim,” demiş kadın. “şimdi kaybedecek zamanımız yok! bana bir bal kabağı getir hemen!”
    külkedisi bir bal kabağı getirmiş. peri annesi sihirli değneğiyle dokununca, bal kabağı birdenbire altından bir fayton oluvermiş.

bana bal kabağı getirin bişi denicem!*
    korkmayın hemen fayton yapmayacağız ya da baloya gitmeyeceğiz ama kendimizi inanılmaz mutlu hissedeceğimiz kesin. zaten benim karşıma peri anne çıksa baloya gitmek istemez daha basit şeyler istiyor olurdum, o kesin!

kışın içileceklere dair sevdiğim iki şeyden biri olan kahvedir kendisi. pardon 3...hatta 4 bile olabilir. bi dakika düşüneyim... sıcak çikolata 1, sıcak şarap 2, başka ne vardı? hah tarhana çorbası 3, e işte dördüncü sevdiğim de bu bal kabaklı baharatlı kahve. ayrıca tatlı ihtiyacımı karşılıyor bi taşla iki kuş. normalde sade kahve seven bünyem kış oldu mu resmen bunu istiyor.

içinden geçtiğimiz günlerde artık eski zevklerimiz, basit alışkanlıklarımız birer lüks sayılır oldu. ben bu lüksü eve taşıyor olmaktan aşırı mutluyum çünkü evde mutluyum. hem nerede balo...
    hava tüm gün dışarıda pineklemelik, akşam battaniye altında da bilmem kaçıncı kez la la land izlemelikti! uzun zamandır mutfaktan uzak kalan beni evdeki bu baharat kokusu mest etti. benim gibi evde yapıp mutlu olmak isteyenler varsa bulduğum ve
    uyarladığım tarifi paylaşıyorum. tarif her zamanki gibi iki kişilik*

300 ml süt (ben badem sütü kullandım)
    4 yemek kaşığı bal kabağı püresi
    2 fincan espresso
    1/2 çay kaşığı toz zencefil
    1/2 çay kaşığı yenibahar
    1 çay kaşığı tarçın
    (kaşığın ucuyla karanfil, muskat varsa süper olur)
    (2-2,5 yemek kaşığı bal veya pekmez)

tercih ettiğimiz sütü baharatlarla beraber ısıtıyoruz. kaynatmıyoruz. kenarlardan köpürcükler çıkması kafi. daha sonrasında bal kabağını haşlayıp püre haline getiriyoruz, arzu edersek bal veya pekmez ekleyerek tatlandırabiliriz. ardından püreyi baharatlı süte ekleyip karıştırıyoruz artından süzgeç yardımıyla süzüyoruz. bu aşamada süt köpürtücü varsa süper ama yoksa kavanoz veya french press de gayet güzel köpürtme işlevi görüyor. ardından bal kabaklı sütü bi güzel köpürtüyoruz. yasal uyarı eğer kavanozda köpürtme işlemi yapacaksanız bir bez yardımıyla kavanozu sıkıca kapatıp çalkalamayı unutmayın. yasal uyarı bitti*

fincanlara önce kahveyi ardından köpürttüğümüz bal kabaklı sütü ekliyoruz. isterseniz üzerine de çırpılmış krema ekleyebilirsiniz. son olarak servis önerisi fincanlara biraz daha tarçın ve esmer serpiştirebilir, starbucksın bu konudaki hakimiyetine de tartışmasız bir son verebilirsiniz!*

not: yukarıda bir yazar benden önce tarif vermiş zalım. yapın da hangisini yaparsanız yapın temelde aynı. youtube üzerinden de milyar tane tarif bulursunuz zaten. amaç paylaşmak.
  • starbucksın reklam başarısının en önemli göstergelerinden biridir benim gibi kabaktan nefret eden bir insanın bunu alıp denemek istemesi.

içindekiler özetle kabak - tarçın -şeker -şeker ve yine şeker. short boyunu denedim inanın glikoz bombasından midem alt üst oldu. ben filtre kahvenin americanonun canını seveyim arkadaş. bunu içen ben kahve içiyorum demesin.
  • nihayet ülkemizdeki starbuckslarda da içebildiğimiz lattedir. amerika'da hallowen'ın yaklaştığının habercisidir. ortalık turuncu balkabaklarından geçilmezken tüm kafelerde/kahvecilerde kahveler de balkabağı aromalı olmaya başlar.
    kendi açımdan tarçın ve balkabağı aroması ve bol şekeri ile genellikle kahve niyetine değil de tatlı gereksinimimi karşılamak için tercih ettiğim içecektir. bittiğinde kahve içtim diyemezsiniz. o nedenle beklentiniz kahve aroması yönünde olmamalıdır.
  • starbucks'ın en farklı ürünüdür. halloween zamanı çıkmakla birlikte özlediğiniz dönemlerde evde kendi balkabağı şurubunuzu yaparak hatırlayabilirsiniz. her starbucks lattesi gibi tatlıdır.
  • bugün arkadaşla hem sıcak hem soğuk olanını denedim. sıcak olanı kendim, soğuk olanı ise o aldı. değerlendirmeme gelirsek tadı gayet güzel, hem tatlı hemde baharatlı. yalnız soğuk olanda sıcağa nazaran daha fazla baharat tadı alıyorsun. eğer çok baharatlı sevmiyorsanız benim gibi sıcak olanı tercih edebilirsiniz. ayrıca içinde zerdeçal var sanırsam emin değilim ama o tadı da aldım sanki.
  • sevenin çok sevdiği, sevmeyenin ölümüne nefret ettiği içecek.

starbucks'ta satılana benzer bir tadı evde de yakalayabilirsiniz, fakat aynı tadı yakalamanız imkânsız. hatta monin'den veya başka bir markadan pumpkin spice şurubu satın alsanız bile starbucks'taki tadın aynısı olmaz. onlar kendi şuruplarını kullandığı (ve satmadıkları) için evde ancak benzer tatlar yakalayabilirsiniz. bana göre starbucks'takinden çok daha güzel olan bir şurup tarifini vereceğim şimdi.

öncelikle mutfak tartınız yoksa ve gramajlara dikkat etmeyecekseniz hiç bulaşmayın, iğrenç bir tat çıkar ortaya. kullanılan baharatlar çok keskin olduğu için iğrenç acı bir şeyle karşılaşmanız da olası.

öncelikle pumpkin spice baharatı hazırlıyorsunuz:

- üç yemek kaşığı tarçın
    - iki çay kaşığı toz zencefil
    - iki çay kaşığı toz muskat
    - bir çay kaşığı yenibahar
    - bir çay kaşığı toz karanfil

muskat piyasada genelde öğütülmemiş haliyle satılır, bence de onu satın alın. küçük bir rendeyle bir top muskat rendeleseniz yaklaşık iki çay kaşığı kadar çıkıyor. karanfilin de toz halini bulmakta zorlanırsanız baharata hiç katmayın, şurubu kaynatmadan önce iki parça atarsınız.

baharatı oluşturduktan sonra balkabağı kullanıyor. bu tarif için 250 gr yeterli. buharda haşlayabilirsiniz. haşladıktan sonra çatalla ezmeniz lazım.

şimdi şurubu yapacağınız tencerenin içine 250 gr ezilmiş balkabağını koyun, üzerine 250 ml su ve 230 gr esmer şeker (esmer şeker yerine hindistan cevizi şekeri gibi fantastik atraksiyonlar da deneyebilirsiniz ama gerek yok bence) katıyorsunuz. iyice karıştırın. eğer toz karanfiliniz yoksa ve baharatın içine katamadıysanız bu aşamada tencereye 2-3 tane karanfil atabilirsiniz. blenderdan geçirin, sonrasında da yukarıda hazırladığımız pumpkin spice'tan tam 4 gr katıyoruz. eğer balkabağı tadını bastırsın istiyorsanız arttırabilirsiniz ama bence 6-7 gramı kesinlikle geçmeyin. hatta bence 4 gramı hiçbir şekilde geçmeyin. çatalla veya kaşıkla karıştırın ve ocağa alın. kaynamaya başladıktan sonra altını kısın, şurup kıvamına gelecek zamanla. yaklaşık 20 dk içerisinde geliyor o hale. yine de gözle kontrol etmek en garanti yöntem.

sonrasında da tel süzgeçten geçirin, olası parçalardan kurtulmak için tekrar blenderdan geçirin ve şurup hazır. bu tariften tam 400 gram şurup çıkıyor. bir bardak kahve için min 20 gram kullanmanız lazım. daha tatlı seviyorsanız miktar artabilir. yaklaşık 20 bardaklık şurup çıkıyor yani.
  • geçen halloween’de meraktan içtiğim yaklaşık 1 senedir şekeri bırakmış olmam sebebiyle artık içmediğim (içmek de istemeyeceğim) kahvedir. tamamen şekerli süttür biraz da tarçın.

amerika’da sıkça alışveriş merkezlerinde gördüğümüz halloween dekorlarından, hediyeliklerinden, kostümlerinden bir farkı yoktur. sırf halloween ruhunu yaşayalım diye de insanlar içmektedir.

starbucks’ta her zaman şekersiz sütlü filtre kahvemi içerim, ben düz bir insanım.
  • starbucks'ta satılan turuncu salep. tarçın, süt ve alabildiğine şeker. aromalı kahve içelim diye aldık derken, was ist das?
  • gectigimiz hafta itibariyle starbucks'a geri donmustur bu latte. latte'ye inanmiyorum ama bir kahve var dusuncesinde biri olarak latte'nin ne ise yaradigini kesfetmemi sagladi. yerel starbucks'iniza gelmisse rahatlamak (uyanmak degil) istediginiz bir sabah deneyin.
hesabın var mı? giriş yap