aynı isimde "şahmaran" başlığı da var
  • yarı doğulu mistisizmden bıkmayan, senariste her şekilde baskı kuran, sanki televole dünyasındaymışız gibi hala "halk bunu istiyor" diyerek iş yapan, kendine çöpte yer bulmak konusunda başarılı, vasatı öven, kendi ülkesinden başka diziyi acaba hangi az gelişmiş ülkeye satarım diye düşünen, toplantıda oyuncuların insta takipçisi kaç diye öğrenmek isteyen, ülke sınırını geçtim global anlamda da rezil olmayı madalya kabul etmiş, sadece "büyük" hikaye peşinde olup küçük dünyalar kuran ve tüm parayı onun bunun palazlandırmasıyla bir yerlere gelmiş vasat oyuncuların maldivler tatilini finanse etmek için ayıran yapımcıların bize dayattığı son eser.
  • sektörde köşeleri tutan kişiler var. bu kişilerin tanıdıkları dışında iş yapılması neredeyse imkansız. şahmaran dizisine bakıyoruz senarist (bkz: pınar bulut) kendisinin wikipedia sayfasına baktığımızda kendi başına yazdığı hiçbir dizinin tutmadığını görüyoruz. ezel dizisini yazan kerem deren'in senelerdir ekmeğini yiyor. peki son 10 senedir hiçbir dizisi tutmayan kişi nasıl oluyor da netflix gibi büyük bir platformdan iş alabiliyor ? dizinin yönetmenine bakıyoruz (bkz: umur turagay). yönetmenliğini yaptığı 3 dizininde senaristi pınar bulut.

maral: en güzel hikayem - 17 bölüm sonra final yapmış. görsel
    racon: ailem için - 4 bölüm sonra final yapmış. görsel
    yıldızlar şahidim - 4 bölüm sonra final yapmış. görsel
    taçsız prenses - 1 bölüm yayınlandı. görsel

son 10 yıl içerisinde tek başarılı olan dizisi mucize doktor. dizinin senaryosunu pınar bulut kendisi yazdığını iddia etmiş ancak dizinin senaryosu park jae-bum ait kore yapımı good doctor dizisi. korelinin bile senaryosuna çökmüş :)

şahmaranın zaten twilight olduğunu sayfa sayfa herkes yazmış.

kimse kusura bakmasın vasat insanlar çok yüksek yerlere gelmiş durumda ülkede. tv'de kanal değiştirir izlemem olur biter ancak netflix,disney gibi platformlara para ödüyorum. paramında bu vasat kişi ve işlere gitmesini istemediğim için üyeliğimi sonlandıracağım.

edit: özelden (bkz: meriç acemi) de bu listeye eklenebilir diye yazan oldu. köşe kapanlar listesi uzun. yapımcısından menajerine senaristinden yönetmenine gram kaliteli iş üretmek derdinde değiller. senin ödediğin abonelik ücretini ceplerine atma derdindeler. "3 saatlik dizi olmaz 45 dakika olsun bakın nasıl kaliteli işler çıkacak" diyenler artık cep telefon uygulamalarının bile daha iyi vfx yaptığı dönemde vasat altı efektleri izleyiciye yedirmeye çalışıyor. twilight izleyip 2 yılan koydu diye dizi yaptığını sanıyor. yazmaktan sıkıldım gerisi sizde :)

edit2: sözlükte bu köşe kapanların ciddi bir algı yönetimi yapan tayfası var. (bkz: #148039782) ciddi ciddi atiye lost'tan daha iyi dizi yazmış. birde ülkede vampir dizisi yapılmadığını sanıyor haha :) yaşamayanlar
  • dizinin ilk 10 dakikasında zaten rol yapamayan serenay "küçük sohbetlerden hoşlanmıyorum" gibi bir laf etti, rol yapamadan kurum kurum kurularak oturduğu sandalyede.

yazan salak "small talk" u almış küçük sohbet diye çakmış repliğe. rol yapamayan abla da onu sorgulamadan "act ediyor". guys, you don't fucking deserve the jobs you have.

hey süper zekalar!
    aradığınız tabir "havadan sudan konuşmak".

artık replikleri de mi copy paste ediyorsunuz ingilizce kaynaklardan, google translate ile.

shame on you.
  • arkadaşlar bütün hepsini bir kenara bırakarak sormak istiyorum; bu nedir? gözünüzü seveyim bu nedir?görsel

yani bu dizi yayınlanırken hiç mi kimse çıkıp demedi, " abi 50 sene öncesini çekiyoruz orada bulaşık makinesi olduğu belli, oraya bir fırın ayarlayalım antikacıdan" o da olmadı alçı yapın oğlum makineye, ters çevirin dantelli bir örtü serin bu nedir aga bu nedir ya?

hadi para harcamak istememişler diyeceğim de bu özensizlik. bu bariz, "nasılsa merak eden kekolar açar izler biz de parayı ordan götürürüz" mantığı. hayır ya, bu ülkede bir istanbul masalı, ikinci bahar, suskunlar gibi mükemmel diziler çekildi. ben kaliteli içerik bilen bir izleyiciyim. ben serenay'ın memeleri için bu kadar saçmalığı izlemem. bu ihtimalin de bana dayatılmasını kabul etmiyorum.

bu insanlara sorsan mevcut durumu eleştirir, hiçbir şeyin kalitesinin kalmadığından yakınırlar. sen serenay sarıkaya'ya o parayı bas. o kadar saçma sapan, mantık hataları olan diziyi hangi kalite standardına sığdırıp yayınlarsın sonra? .ulan boğaziçi'nde öğretim görevlisi hangi kadın, o otelde o bavulla kalsın? lavaboda gömlek yıkayıp, sabaha giysin? bu ülkenin, hafif doğusunu şark bellemiş köhne kafaların hayallerini yaşatacaksın çünkü.

ben artık bu ülkede salak yerine konulmaktan çok yoruldum. netflix'in yetkililerine sesleniyorum; ısmarlama senaryoları dayatmaktan vazgeç. bir başkadır gibi gerçek hikayeler istiyorum artık. efsane, tarih, oryantalizm, orta doğu, mezapotamya diye diye sikko sikko işleri gözümüze sokmaktan vazgeç. eğer bilmiyorsan iyi dizi nasıl çekilir aç şahsiyet'i izle. ülkemize mülteci doldu diye, kafalarımıza da girmediler henüz bin şükür.

bu dizileri çekenler ise, tarkan viking kanı filmindeki ahtapotun goygoyuna iyi baksınlar. 10 sene sonra aynı yerde olacaklar.
  • öff öve öve bitiremedikleri şahmaran bu muymuş o kadar sıkıldım ki ilkini zor bitirdim. belli ki bol bol seranay ablamızın memintolarını görecegiz. sana iyi oyuncu diyen mılyonlar kazandıran sisteminde çarkına edeyim her neyse zaten ülkede eğitimsiz sansasyonel tipler ilgi görüyor, bak bu başarıdır.
    sıcaktan kuredeşen döken şahsu kızımız yaz gününde yarım çizmeyle geziyor etrafta ayrıca dedesi genç kalmış daha çökük bi tip olabilirdi.
    (bkz: burak deniz)'e gelirsek o kadar itici kasıntı bi tip ki her yerde de karşıma çıkıyor oyunculuk desen yok aura desen yok, ne şanslı veletler var şu dünyada.
  • istanbul dışındaki şehirleri neden mahrumiyet bölgesi gibi gösteriyorlar. ya başrol koca adanada duş alacak bir yer bulamadı gitti göle girdi. bir de sanki adanada havalimanı yok tek ulaşım aracı trenmiş gibi gösteriyorlar. dizi de günümüzde geçiyor bu arada.
  • bu dizinin o kadar majör bir sorunu var ki, hakkında diğer şeyleri konuşmak anlamsız oluyor. ortada hikaye yok. 7. bölüme kadar hep 1. bölüm gibi. hayatımda hiç senaryo yazmadım, başka şeyler yazdım. ama amatörüm. yine de bir iki hafta çalışsam bundan çok daha iyi bir senaryo yazabilirim diye düşünüyorum. bu kadar vasatlık nedir, anlamak gerçekten mümkün değil. bu işin içinde yer alıp da ortaya çıkan işten memnun olan bir allahın kulu var mıdır? sanmıyorum. mahir günşiray, mustafa uğurlu, serenay sarıkaya, burak deniz... bu insanların topluyorsun, büyük kırmızı harflerle netflix diyorsun, şahmaran diyorsun ya... koskoca efsaneyi alıyorsun falan.

hikaye bu mu? senaryo bu mu ya gerçekten? bu nasıl bir yalapşaplıktır ben anlamıyorum. gerçekten anlamsız. tuhaf hatta.
  • meksika filtreli bir dizimiz olacağını hiç düşünmezdim ama ilk meksika filtreli dizimiz sanırım. niyeyse.

görsel
  • ülkedeki sinema dizi sektörünün içler acısı halini görmek için serenay sarıkaya'nın burak deniz'in instagram gönderilerinin altlarındaki yorumlara bakmanız yeterli. bir sürü ünlü benzer yorumları yapmış.' harika olmuş, süper olmuş, bayılarak izliyorum.' ulan ben sizin ta amk. birbirinizin götünü yalamak için yapmayacağınız şey yok. nesi süper olmuş lan? güya bunlar okumuş etmiş, sanatçı insanlar. sonra bu adamlardan kaliteli işler bekliyoruz. sorsanız hepsi sisteme karşı. ama hepsi de mutlaka iki buçuk saatlik televizyon dizilerinde oynarlar. oradan parayı kaldırırlar. sonra arada bir festival filminde oynarlar, sinema benim vazgeçilmezim derler. birkaç tiyatro yaparlar, tiyatro benim vazgeçilmezim derler. dijital platform işinde oynarlar, ölümüne o platformu savunurlar. bu ülkede kaliteli filmler, diziler çekemiyorsak bunun sebebi senaristler, yapımcılar, halk değil kardeşim. oyuncular en büyük sebebi. mesela bu dizi için bir tane oyuncu da demedi mi pınar bulut'a 'bok gibi senaryo yazmışsın.' diye, çok merak ediyorum. dememiştir. çünkü hiçbirinin umurunda değil işin kalitesi. tek düşündükleri para. siz de devam edin iş dijitale geçince kaliteli şeyler izleyeceğiz diye hayal kurmaya. ha her fırsatta o oyuncuları abartmayı da ihmal etmeyin.
  • şahsu + maran = şahmaran + su
    mantıklı geldi böyle bakınca. genelde kimyasal tepkimelerde su çıkabilir evet.
hesabın var mı? giriş yap