• maalesef pek çok kurumun, mekanın, şahıs işletmelerinin insanları kandırmak için başvurduğu bir düzenek bu. parayla takipçi tutmanın biraz daha ticari şekli. parayla pohpohlanmak.
    gerçek müşteri deneyimi okumak için herkes gibi ilk yaptığımız şey hizmet alacağımız noktanın adını google'a yazmak. hizmet verenin google sayfasındaki ortalama yıldız sayısı ve yorum çokluğu insanlara güven veriyor. eğer ayrıntılara çok dikkat etmezseniz "işte aradığım yer burası" diyebilirsiniz.
    oysa bir çoğu aslında aradığınız yer değil. şimdi tekrar gidin ve yorum yapanların profillerine dikkat edin. neredeyse yarısından fazlasının profilinde sadece "1 yorum" yazdığını görürsünüz. sahte isimler, sahte resimler ve sahte yorumlarla süslenmiş bu "tek yorumlu" robotlar tamamen sizi manipüle etmek için özel olarak kurgulanmış bir tezgahtan fazlası değil. "iyi de hiç mi tek yorumlu gerçek müşteri olamaz" diyen olabilir. olur, olur da bu kadar olmaz. enayiliğin alemi yok.
    cebinizdeki parayı almak için sizi kandıran bu işletmelere prim vermeyin. alanında çok iyi de olsa sırf böyle bir sahtekarlığa lüzum gördüğü için bile uğramamak lazım buralara.
    aslında burada google'a da iş düşüyor. hesap açılışından itibaren belirli bir süreyi ve yorum sayısını tamamlamayan profillerin yorum yapmasına kısıt getirmek çok da zor olmasa gerek.
    işte böyle. haftaya bir başka"içime dert oldu" yayınında daha görüşmek üzere.
  • pavalı yorumcularca girilir
  • sadece google değil facebook ta ürün satanların ürün yorumları da aynı şekilde. araba cam çatlak gidericiye bir sürü kadın yapmış ki hayatlarında ürünü görmediklerine eminim.

sonradan anladım ki, "bilgisayar başından para kazanmak istermisiniz?" ilanları bu işe yarıyor.
  • dershanelerde çok sık rastlanan yorumlardır.
    yabancı dil öğrenmek için kurs araştırması yaparken birçok yorumun fake olduğunu anladım.. bu fake yorumları kurumlar kendi çalışanlarına yazdırıyor, sürekli kendilerini övüyorlar ve hep beş yıldız veriyorlar hemen anlaşılıyor fake oldukları.. insanları kandırıp aptal yerine koyacaklarını zannediyorlar ama yemezler gülüm.
    bol beş yıldız verilmiş ve bol övücü yorumlar varsa oradan kaçarak uzaklaşın başkada bir şey demiyorum.
  • bazı işletmeler bu yorumları kendi çalışanlarına yazdırıyorlar ki o daha da komik oluyor. emlakçılar da çok yapar bunu. adam ofisin sahibinin akrabası ve orada çalışıyor ama ne hikmetse yorumlarda yıllardır kiracı olup çok memnun olduğunu falan yazmış. ilginç.
  • google işletme puanlaması maalesef çok sıkıntılı bir uygulama. sahte yorumlar yazdıran işletmeler olmasının yanında bir de işletmeden hiç bir hizmet almamış kişilerin işletme profiline girip bir puan verme saçmalığı var. herifçioğlu girmiş basmış bir puanı, altına google profil adınızdan tesisimizde hizmet alıp almadığınızı teyit edemedim yazıyorum, google'dan paunlamanın silinmesini talep ediyorum ama yok.o kadar dikkatimize,emeğimize rağmen kim olduğu belirsiz birinin 1 puan vererek düşürdüğü ortalamayı 10 tane fazladan 5 puan alarak düzeltmeye çalışıyorum. zaten hizmetten gerçekten memnun kalmayan biri olunca genelde ulaşılabilir biri oluyor ve arayıp insan gibi konuşarak konu tatlıya bağlanıyor ama isyankar76 nickli tipler öyle kafasına göre girip basıyor 1 puanı.
  • kendimin de yaptığı, hizmet almadan önce de belli bir yoruma sahip kişilerin değerlendirmelerini dikkate aldığım yorumlardır gm yorumları. sahte olanlar zaten sırıtıyor. ben
    yaşadığım neyse ona göre yıldız veriyorum. dönüp teşekkür eden de oluyor, abuk subuk kendini haklı çıkarmaya çalışan da. olumlu/olumsuz yorumlarımda nedenini de açıkladığım için bir yıldız verdiklerim pek ses çıkartamıyor tabii. bence dikkate değer bir uygulama.
  • yorumcuların yorum sayısına ve geçmiş profillerine bakmak icap eder.
  • bkz: #126288035

kesinlikle çok haklı. aslında çözümü çok basit google maps zaten gittiğin yerleri biliyor ve sana öneride de bulunuyor burası için puan ver diye. geçmişinde oraya gitmeyen birinin yorum yapmasına izin vermezse eğer daha adil olur.

edit: bir diğer seçenek yerel rehberler dışında puan verilmesine izin vermesin hem daha garanti hem de daha güvenilir olur.
hesabın var mı? giriş yap