• 47 doğumlu hint asıllı ingiliz yazar. kitaplarının konuları genelde fantastik, mitolojik, din ve bilim kurgudur. magic realism denince ilk akla gelen isimlerdendir. genelde pakistan ya da hint asıllı karakterleri ve aileleri bu temalarla anlatır. kendine özgü, arap, hint, urdu dilleri ve ingilizce karışımı bir dili vardır. 1988'de satanic verses (bkz: seytan ayetleri) isimli kitabı yüzünden ayetullah humeyni tarafından adına ölüm fetvası verilmiştir, 1999 senesinde fetvanın yenilenmiş olması yüzünden kellesi hindistan mısır ve pakistanda 2,8 milyon dolar etmektedir. uzun süre avrupa'da saklanmıştır.

  2002'de amerika'ya göç etmiş, en kötü eleştirileri alan the ground beneath her feet'i yazmış ve makalelelerle köşe yazılarına ağırlık vermiştir. satanic verses'ın girişindeki john milton alıntısındaki gibi, o da yeri yurdu olmayan bir gezgin, kendi etki alanı dahilinde bir şeytan'dır.
 • ingilizceyi sonradan ogrendigi icin kompleks yapip, olabildigince garip ingilizce kullanan yazar.
 • magic realizm tarzında yazan, klasik hikaye anlatımını kullanmadığı için anlaşılması kafa yormak istmeyenler için biraz zor olan, urdu dilini ingilizceyle birleştirerek oluşturduğu dili son derece komik ve başarılı olan, sanıldığının aksine "şeytan ayetleri"nden önce de ünlü olan,dünyada okumadan en çok bok atılan yazar kişi. saygı çerçevesinde sevgi ile selamlayasım geldi salman abiyi.
 • daha önce de belirtmiş olduğum gibi dünyada okumadan en çok bok atılan yazar kişi'dir salman rushdie. kendisi de alışık bu duruma, takip edenleri, okurları da alışık. zamanında milyon nüfuslu yobaz aleminden çekinmeden yüzlerce sayfa roman-lar (bkz: satanic verses) (bkz: shame) (bkz: moors last sigh) (bkz: midnights children) (bkz: the ground beneath her feet) yazmış olan radikal bir yazar olarak iki satır yazısını okuyup kendisi üzerinde (bkz: şuna buna saldırmanın dayanılmaz zevki) güdüsünü tatmin etmek isteyenlere kalkık kaşlarını daha da kaldırarak bakacak, iblis bakışı atacak ve sansar sansar gülümsemekle yetinecektir şüphesiz. (2009 notu: 2002, rushdie aşkımın tavan yaptığı sene. teey tey....)
 • geceyarisi cocukları kitabinin sadece ilk bolumu bile bir adami yerden alıp tavana vurabilecek gucte.. hala $oktayim..
 • guzel, uzun ve genel beklentinin aksine uzadikça sıkıcıla$mayan tanimlamalarin yazari. bi nevi sihir.
 • önce harun ve öyküler denizi ardından da geceyarısı çocukları... topu topu iki anlatısını okudum rushdie'nin, ama bu bile yetti yazınsal kıskançlığımı tavana vurdurmaya. çeviri metinlerinden okumama rağmen, ana dili olmamasına karşın ingilizceyi nasıl ustalıkla kullandığının sırrını hala bulabilmiş değilim. bir de david cronenberg ile yaptıkları bir söyleşiyi okumuştum cronenberg için hazırlanan bir web sitesinde. sanki rushdie bir sinemacı ve cronenberg de bir edebiyatçıydı. her ikisinin de, diğerinin ana uğraşı üzerine bu denli yetkin çıkarımlar yapmaları epey şaşırtmıştı beni. bazen geceleri uyuyamadığımda, salman rushdie tarafından çekilen bir "videodrome" ya da m butterfly fantazisi kurarak uykuyu bekliyorum. filmin sonunu getiremedim hâlâ...
 • "bir kitabi yakmak, onu yoketmek degildir.
  bir dakikaliık karanlik, bizi kor yapmaz" demis yazar.
 • gayet guzel bir sevgiliye sahip olan yazar
  (bkz: padma lakshmi)
 • sevgilisi hindu bir top modeldir, ayrica mit'den fahri profesorluk almisligi vardir. ayrica sanildiginin aksine islami kucumsemezmis ve yeryuzundeki en sofistike dinlerden birisi olarak gorurumus.
hesabın var mı? giriş yap