• beyaz şarabın iki kez fermantasyona uğratılmış hali. aslında şişesi sallanmamalı ve patlatılmamalı..
  • "i only drink champagne on two occasions. when i am in love and when i am not."

coco chanel
  • patlatırken gülmek vaciptir. eğer olur da şampanya patlatılan ortamda bulunursanız, o patlayan tıpa sesi çok komik bir sesmiş gibi muhakkak gülünüz.
  • sparkling wine ile karıştırılmaması gereken muazzam içkidir. efendim kafalarda soru işaretleri olduguna inanıyorum. öncelikle şunu söylemek isterim müsadenizle, sparkling wine ile şampanya aynı şeyler degildir. biri yapay asitlendiriciler yoluyla yapılır. biri ise tamamen dogal ve ugraş verici yollarla asidini üzümünden alır. gerçek bir şampanya fransanın champaign bölgesinden başka hiç bir yerde üretilemez. buna ne şampanya üretmek isteyen kişilerin üzüm bagları müsade eder ne de hava şartları. her yerde oldugu gibi türkiye'de de şampanya yoktur. yapay köpüklü şarap vardır. mesela kavaklıdere altınköpük. bir çok organizasyon, parti, düğün gibi olaylarda şampanya niyetine kullanılır. kesinlikle şampanya degil, köpüklü şaraptır. dünyanın en bilindik ve kaliteli şampanyaları denince ise aklıma en başta dogal olarak dom perignon olmak üzere;
    -moet et chandon
    -gordon rouge
    -moet
    gibi markalar gelmekte. bu içkilerin hitap ettigi kesim kesinlikle elittir, şarapçılıktan anlayan insanlardır. her restoranda bu içkileri görmek mümkün degildir, ancak büyük otellerde ve kaliteli restoran&barlarda görülebilir. şampanya pahalı bir zevktir, serinletici adı altında kokteylleri olsa da, karışım yapılmamalıdır. tadı bozar, içtiginiz şampanyadan tad alamassınız. bu karışımların en meşhuru bellini kokteylidir. şampanyadan gerçekten anlayan, onu zevkle icen, keyifle tadan bir insan asla karışımını içmez. lezzeti, markası, üzümü önemli oldugu gibi servisi de çok önemlidir. kesinlikle porsiyon olarak servis edilemez, şişe ile servis edilir. servis eden personel önem taşır. köpürtmeden, saga sola dökmeden açmak marifettir. dolum ise; bardak ele alınmadan yapılmalıdır. o köpükler bardaga nefis kokusunu yaymalı, içeni mest etmeli...

ayrıca (bkz: #15126214)

not lan not; mezesini yazmayı unutmuşuz, hummerabi ye selam: sicak cikolataya bandirilip sogutulmus çilek bir numaralı mezesidir. ha bir de buz gibi bir hatun oldu mu tadından yenmez.
  • azeri turkcesinde "oynak şarap"tır adı.
  • alkolden vazgeçemeyen şeker hastalarına içme izni verilen tek içki.
  • (kutlamalar falan disinda iciyorsaniz) patlatip her yere sicratmadan acmak icin:

1. siseyi 45 derece tutun.
    2. diger elinizle mantari kavrayin. mantarin her halukarda firlayip kafa goz yarmasina karsi sisenin agzini insan/hayvan olmayan bir yere cevirin.
    3. mantari degil, siseyi cevirin yavasca.

afiyetle icin.
  • fransızları alınganlıklara sürükleyen içkidir...

(yıl 1992, bir seminerin akşamında semineri düzenleyen ingiliz hediye dağıtıyor...)

ingiliz: evet, bu gecenin kuradaki şanslı kişisine bir şişe ispanyol şampanyası hediye ediyoruz...
    alıngan fransız: olmaz öyle şey!!
    şaşırmış ingiliz: niye? sen mi istiyordun?
    kızgın fransız: şimdi ben gidip birine italyan londrası versem ne derdin?
    ingiliz: ha, kem, küm*, şey, tabii, köpüklü, köpüren şey, şarap, ispanyol...
  • kutlamaların vazgeçilmez alkollü içeceği. malumunuz bir hayli de pahalıdır. elitliğin imgelerinden biridir şampanya. bundan 8 sene önce kuzenimle beraber girdiğimiz üniversite sınavını kazanınca, kutlamak için marketten iki adet 2,5 lt kola almıştık. ( şampanya alacak para ne gezer efenim bizde) aldığımız kolaları şampanya gibi patlatırcasına; şişenin ağız kısmına baş parmaklarımızı sokup yukarı aşağı seri bir şekilde sallayıp tazyikli bir köpük fışkırmasını sağlamıştık. fışkıran bu köpüğü f1 sonunda dereceye giren pilotlar gibi birbirimize boca etmiştik.
  • türk insanı tarafından pek tercih edilmeyen bi' içki sanırım. yani ben hiç görmedim "bir şampanya alayım da akşam içerim" diyen birisini.

hatta geçenlerde bir evlenme teklifi organizasyonu için lazım oldu. gittik kipa'nın içki reyonuna arkadaşlarla, neye benzediğini bile bilmiyor hiç kimse. baktık öyle avel avel içkilere hangisi şampanya anlamadık geri döndük. dedim ben bi' şişe tuborg alalım, patlamasa da açarken fiuv diye ses çıkarıyo diye ama dinlemediler.
hesabın var mı? giriş yap