sorunsallar (29)
 • bir virolog olarak hakkında biraz yazayım.

  öncelikle burada (#100878022) yazanlar doğru. bir hastalık hızlı bir şekilde öldürüyorsa bulaşacak zaman bulamaz. veba çok hızlı öldürüyordu ama o vektör bağımlı bir hastalıktı, durumu farklı yani. ayrıca ciddi belirti veren virüslerde hızlı bir şekilde devletlerin ilgisini çekecektir ve gerekli önlemler alınacaktır. bu şekilde yıllarca yatıp sonra bir anda ortaya çıkan bir hastalık olarak aklıma sadece (bkz: frengi) geliyor, oda tam olarak sessiz sayılmaz (#9788189). ayrıca örnek olarak (bkz: hsv1) de buna örnek olabilir. bulaştığı insandan ayrılmaz ve bütün insan popülasyonunun %80'ini etkilemiştir ama bir kaç yılda bir can sıkan uçuk çıkarmak dışında da bir şey yapmaz ve doğal olarak kimse umursamaz.

  (bkz: plague inc.) güzel oyundur severim, tavsiye de ederim ama gerçek dünya oradakinden farklı. bir virüs tüm dünyaya yayılıp sonra tüm insanlardayken yeni özellik geliştirmez. uzaktan kumandaları yok. her virüs farklıdır ve dolayısıyla her hasta da farklı olacaktır.

  bu (bkz: t virus) (bkz: world war z) (bkz: zombi) gibi şeyleri etkilenecekseniz izlemeyin. hatta gerçek olabileceğini düşünüyorsanız liseyi tekrar okuyun ve termodinamiğin ikinci kanununu iyi anlayın.

  laboratuvarda sıfırdan bir virüs yapamazsınız. bilgisayar virüsü değil bunlar iç sistemleri çok karışık olur bunların. etkileşim zincirleri çok fazladır. ve hepsinden önemlisi insanlık protein tasarlayacak bilgiye sahip değil. en fazla başka proteinlerden kopyalama yaparak değişiklik yapıyoruz.

  genel olarak hastalıkların tehlikesi incelenirken iki istatistiğe bakılır. ilki bulaşıcılığı ikincisi öldürücülüğü (mortalite olarak geçer). yani kaç kişiye bulaştı ve bunların kaçını öldürdü sorusu sorulur. bir diğer soru ölenlerin sağlık durumları nasıldı. kemoterapi alan bir kanser hastası, tedavi edilmemiş bir hiv, immün sistemi baskılanmış bir organ nakil hastası vb kimseler her zaman hastalıklara karşı daha zayıf olurlar. normal insanı etkilemeyecek hastalıklar bu insanları öldürebilir.

  şuan resmi verilere göre 440 kişi hastalığa yakalandı ve 9 (immün sistemleri baskılı mıydı bilmiyoruz) kişi öldü. gerçek sayıların daha yüksek olduğu söyleniyor, 30-40 bin hasta ve 30 ölü gibi sayılar var. 30.000 hastada 30 ölü %0,1 mortalite yapar ve bu mevsimsel grip ile hemen hemen aynıdır. tabi gerçek sayıyı kestirmek çok zor çünkü virüse yakalanan ama belirti vermeyen insan sayısı da burada önemlidir, ancak bu insanlar doktora falan gitmeyecekleri için istatistiklere sadece tahmin olarak girecekler.

  mevsimsel grip ile benzer bir oranda tehlikeli olan bir hastalık için devletlerin çok ciddi önlemler almaması veya göstermelik önlemler alması gayet olasıdır çünkü önlemlerin sebep olacağı kaos hastalıktan daha tehlikeli olabilir. bu durumda korku çığırtkanlarına itibar edilmemesi çok önemli.

  hastalıktan korunmak için tavsiye edilenlerse standart elinizi yıkayın vb. şeyler. coronavirus membranlı bir virüs olduğu için sabun, deterjan gibi çözücülere karşı hassas olacaktır. yani sabun elinize bulaşan bu virüsü hızla etkisiz hale getirecektir. keza aerosol ile bulaşan hastalıkların çoğunlukla önce ele oradan ağız, buruna vs giderler. bu el yıkama her daim yapmanız gereken bir şey. wuhan'dan önce aynı yolla bulaşan yüzlerce hastalık var yani yıkayın elinizi. gerçi burası tuvaletten sonra bile elini yıkamamakla övünenlerin çoğunlukta olduğu bir yer.

  edit: çinlilerin herşeyi yemeleri meselesine bir açıklık getireyim. aykırı yiyeceklerden bakteri kökenli bir hastalık kapmanız olası ancak virüs kökenli bir hastalık kapmanız pek mümkün değil. örnek olarak burada (#100933347) yılanlardan bahsediliyor. çalıştığım labda arkadaşın biri yılan virüsü ile çalışıyor ve bu virüs insan hücresine girebiliyor ama üreyebileceği bir enfeksiyon yapamıyor. bunun sebebi yılanın soğuk kanlı olması ve insanın sıcak kanlı olması. bu durumda yılan vücudu 30 derece iken insan vücudu 37-38 derecede çalışıyor ve sıcaklık farkı virüsün enzimlerini insanda etkisiz kılıyor. virüsler çok nadir olarak birbirlerinden uzak organizmaları etkilerler. onlarda genelde sivri sinek ve keneler ile taşınırlar. ve çoğunlukla ateş, kanamalı ateş gibi hastalıklara sebep olurlar ve evet bunlar ciddidir. ama sürüngenden bulaşan bir viral hastalık duymadım.

  bu gibi konularda kaynak çoğunlukla yarasalardır, memeli olmaları ve uçabilmeleri sebebiyle bir çok memeli hastalığında rezervuar görevi görürler. rezervuar denen canlılar genelde o hastalıktan etkilenmezler. bu vesile ile kuduz hastalığınında en büyük kaynağının aslında yarasalar olduğunu söyleyeyim.

  burada (#100932423) iyi bir noktaya değinildi ancak virüslerde o işler biraz farklı yürüyor. bir virüs konak ile beraber evrimleşir ve birkaç kritik proteine bağımlıdırlar mesela hiv cd4 ve ccr5 proteinlerine bağımlıdır, htlv glut1 proteinine bağımlıdır. buzullarda kalan virüslerin bağımlı oldukları proteinler zaman içinde evrimleştikleri için bu virüslerin enfeksiyon yapma ihtimallerin kalmadığı düşünülür.

  çindeki önlemlere gelince, sarstan ağızları yandığı için şuan çok dikkatli hareket ediyorlar çünkü oda coronavirus enfeksiyonuydu ve %10 mortalitesi vardı. ama fazla yayılamamıştı. coronavirus geniş bir taksonomi ailesini oluşturur, yani bir coronavirus bir başkasından farklı bir tür (tür ne kadar doğru bir kelime bilmiyorum) olabilir.
 • bugun son testten cıktım, toplamda girdigim üçüncü test oldu. buradan ana avrat sövülen, putine ve rusya saglık sistemine sonsuz teşekkür ederim ve minnettar oldugumu belirtmek isterim. hiçbir şekilde ötekileştirme olmadan benim için seferber oldular ve inanılmaz derecede ilgilendiler. virusun patlak verdigi hafta türkiye’ye sepetlenebilirdim de. putin zaten yatan ağır durumdaki hastaları gidip birebir ziyaret etmisti. her neyse son testin sonucu negatif geldi. bu illetten sonunda kurtuldum. bu illetin yayılmasına sebep olan tamamen aptal insanlar ve gerizekalı bilinçsiz ve şuursuzca haraket eden çin halk cumhuriyetinin değerli vatandaşlarının annelerine sevgiler.. bu illetle ilgili yaşadıgım bütün sürec bu entryde yazılıdır, yazdıklarımı uygulayın. dışarı cıkma, ellerini yıka demekle bu virüsle savaşılmaz.

  iyi dileklerini ileten mesajına cevap veremedigim arkadaşlar kusura bakmayın.. inanılmaz derecede mesaj alıyorum.

  ——————————————-

  arkadaslar surecin artık sonuna geldigimi dusunuyorum, vücudum gayet iyi ve enerjim yerine gelmeye başladı. turkiyeyi takip ediyorum ve yayılma hızı gercekten beni endişelendiriyor... surecle ilgili bilgilendirme yapmayacaktım ama bir kac birsey daha yazmamın daha iyi olacagını dusundum. tamamen yasadıgım sürec mesajda yazılı, imla hataları olabilir hasta halimle oturup yazdım bunları sozluge faydası dokunsun diye, arkadaslar bu hastalıkdan korkmayın. yakalandıysanız bir sekil atlatmaya bakın ve sakin kalın. mümkün oldugunca aile büyükleri ile mesafe koyun aranıza, durumu anlamasalar bile sıkmadan usanmadan anlatın.

  iyi dileklerini mesaj olarak atıp bana güc ve motivasyon kaynagı olan tüm yazar arkadaslara çok tesekkur ediyorum. ciger ağrısı, yorgunluk ve solunum güclügü tamamen kayboldu. 20 gün önce neyse suan öyle hissediyorum. son testim var, test icin gün bekliyorum. büyük bir ihtimal atlatmıs olacagım. sürec icin degisen hicbirsey olmadı mesajda ne yazıyorsa onu uyguladım ve devam ettim. gerçekten psikolojinizi zinde tutmak cok önemli bu sürecte, gerek ailemden, gerek arkadaşlarımdan gerekse sozlukteki sevgili yazar arkadaslardan bolca destek mesajı geldi. tekrardan cok teşekkür ederim. ayrıca sozlukte yasayan bir arkadas benimle cok ilgilendi, elin gurbetinde koştu koşuşturdu, cok yardımcı oldu. kendisinede ayrıca teşekkür ediyorum..

  arkadaslar ilaç tavsiyesi soranlar isteyenler oluyor, doktor bana opsiyonel olarak ibuprofen ve advil önerdi. o günlerde litaretürde bu ilaçların etkili oldugu düşünülüyordu ve kullanıp kullanmamanın tamamen benim tercihim oldugunu söyledi. 1 gün ibuprofen kullandım. advili hic kullanmadım, sonra ibuprofenide bıraktım. tamamen vitamin ve besin takviyesi ile ilerledim.

  favipiravir adlı ilacın bu viruse iyi geldigi konusunda cinden sonra rusyada karar kıldı. onun dısında son bir ekleme yapmak istiyorum, surecte beslenme cok önemli bunun altını cizmeme gerek yok, herkes biliyordur zaten. turkiyede soylenenin aksine kellepaca sarımsak yemek yerine, yogurt, peynir, makarna, yumurta ve bol bol yulaf tüketin. sıvı olarakda yeşil çay için bol bol. fazla şeker tüketmemeye özen gösterin ve yediginiz cogu yemegin icine sarımsakdan ziyade bir parça toz zencefil atın. mumkunse butun corbaların icine atın. bol bol su icin.

  herkese sevgiler, saglıklı gunler..

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

  arkadaşlar son girdigim entryi sildim ve bu mesaja ekleme olarak yaptım, daha surecle ilgili bilgilendirme yapmayı düşünmüyorum. sozluge girip insanlara faydalı olabilmek icin yaşadıklarımı yazayım dedim, daha türkiyede kimse agzını açmamısken eve kapatın dedim kendinizi en etkili korunma yönteminin bu oldugunu söyledim fakat küfür yedim. eksisozlukte insanlara laf anlatmak cok zor. küfür edenmi dersin palavracı diyene kadar. bu arkadaşların hepsine pazartesi günü cektirmiş oldugum ciger testini resmini yolladım, bu seferde senin oldugunu nereden bilelim dediler ve saçma sapan mesajlar atmaya devam ettiler. bu sözlükte bu viruse yakalanmak bile dertmiş onu anladım.

  iyi dileklerini ileten ve destek olan arkadaşlar size ne kadar teşekkür etsem az, cok sagolun, moral ve güç verdiniz bana. uzun bir süre sözlüge girmeyi düşünmüyorum, hastalıgı kapacak arkadaşlara belki ufaktan faydası olur diye entryleri birleştirdim.

  sağlıklı günler herkese şimdiden...

  ———————————————————

  arkadaşlar bu viruse yakalanmış bulunmaktayım. sözlükte çinlilere küfür ede ede virusu bünyeme çektim sonunda.
  sözlükte doğrulanan ve onaylanan ilk vaka benim herhalde, testimin sonucu pozitif. yurtdısında yaşıyorum. doktor kuluçka süresininde degişkenlik gösterdiğini söyledi. egerki böyle bir durum yasanırsa sözluk ahalisi içerisinde yardımcı olmak için mesaj atıyorum yukarı cıkarısanız sevinirim, başlık acıp meşgul etmek istemedim, konumuz zaten bu virus.

  anlamsız bir sekilde 2 gun önce ayın 11'inde cigerlerimin üzerinde sanki birisi oturuyormuşcasına ağrı başladı, cok sigara içtigimden herhalde diyip iplemedim. gece nefes alamayacak pozisyona gelince hastaneye gittim, doktor arkadaş, önce ateş, öksürük, ishal veya yorgunluk varmı diye sordu. sonra yorgunluk ve halsizlik olduğunu söyledince pcr testi yaptı. ne oldugunu sordum herhangi bir bölgedeki dnaları cogaltmak icin buna bakıyoruz tarzı birsey söyledi, isi bilen arkadaşlar yazarsa eklerim mesaja.

  ayın 11 ve 12'si inanılmaz derece nefes alıp verirken cigerlerimde agrı hissediyordum, sanki böyle bıçak saplanmış gibi.

  testten cok emindim, fakat pozitif oldugunu söyledi. halbuki bende ne ateş cıkmıştı, nede burun akıntısı gibi şeyler, ben cigerleri üsüttügümü düşündum.tamamen bünyeden bünyeye değişken oldugunu söyledi.

  c vitamini,alfa lipoik asid, selenyum vitaminlerini yazdı. kuru öksürük ilacı ve ne olur ne olmaz ateş düşürücü almamı söyledi. yaklaşık 10 gun boyunca evden cıkma dedi, moral olarak iyi kalmam gerektigini belirtti. cok siklemiyorum isin acıkcası ama test sonucunun pozitif cıkması korkutmadı degil.

  arkadaslar mümkün oldugunca ankara veya istanbulda ve baska metropolde yasıyorsanız dısarı cıkmayın veya olabildigince minumuma indirin en etkili korunma yontemi budur.

  arkadaşlar nasıl yakalandıgımıda anlatayım size, 33 gun once italyaya gittim, 4 gun ablamda kaldım ve geri dondüm. döndukden sonraki hafta virus muhabbeti yayılmaya basladı zaten. virusun iceri bagıslık sisteminize gore vücüdünuza nüfus edebiliyor, kulucka suresi 2-14 gün muhabbeti tamamen yalan. bu süre 20 günde olabiliyor, zaten çinlilerin dünyaya bu virusu satmasıda böyle gerçekleşmiş malesef.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  soranlar oluyor cevaplayayım, aynı sorudan cok soran oldu:
  ---çok geçmiş olsun, yalnız evden çıkma demesine anlam veremedim. bir karantina durumu söz konusu değil mi?
  ***24 saat hastanede yattım. vucuda verdigi etkilere gore ve vucudunun verdigi tepkilere gore karantinaya alınıyorsun. ha hastanede yatmıssın ha ev hapsinde, karantinayı illa hastane olarak düşünmeyin. zaten olay şu, cogu insanda aynı etkileri gostermiyor belki sen bu virusu kapmıs olabilirsin ama bana göre daha az etkilerini yaşıyorsun, benim cigerlerim agrıyor, senin burnun akıyor. aman burun akıntısından ne olacak diyorsun, virus otomatikmen 4-5 gun sonra iyileşiyor ama sen o 4-5 gün içerisnde başkalarına satıyorsun. senin vücudunu gıdıklıyor virus, kimisinin solunum yollarını parçalıyor. gıdıklayan adamı karantinaya almazsın, hafif bulguları olanları eve yollayıp dinlenmelerini söylüyorlar. tabii burada yaşam alanınızda bir kaç gün boyunca kimseyi görmeyeceksiniz ve maskeyle dolasacaksınız. sanılanın aksine maskeyi virusu kapanların takması dogruymus. sayısal verilerin aksine en az 4-5 katı insanın bu virusu kaptıgını düşünüyorum.

  --- @woodenwriter arkadaşımız bilgilendirdi mesajını kopyalıyorum;
  --- bu arada bir genetikçi olarak soruyorum genetikçi olarak da cevap vereyim :) pcr bizim de lablarda sıkça kullandığımız bir çoğaltma yöntemi. ufak bir dna sample ile çeşitli bileşikler buffer, enzimler vs. kullanılarak o ufak dna’yı hızlıca çoğaltarak üzerinde tıbbi veya deneysel araştırmalar yapmayı kolaylaştırıyoruz.

  --- arkadaşlar ben doktor degilim, sadece şunu söyleyebilirim 1 ay içinde yurtdışına çıktıysanız şansınız yüksek. yazar arkadaslar farklı bölgelerde olan ağrılarından bahsetmiş, bende olabilir mi? tarzında mesajlar yollamışlar. dedigim gibi kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. kesinlikle imkanı olanlar gidip test yaptırabiliyorsa yaptırsın. belki hastalandınız ama cogunuz doktara gitmeden atlatacak zaten virusu büyük ihtimalle. kaptıgınızın farkına bile varamayabiliyorsunuz, işte o süredeki durum en tehlikelisi siz farkında olmadan hastalıgınızı başka insanlara bulaştırıyorsunuz.

  ---arkadaşlar vücüduma girdiginden itibaren hissetigim bulguları yazmamı isteyen arkadaşlar olmuş yazayım,
  tanı 11 martta konuldu bana. ondan önceki günler hiçbirseyim yoktu, sadece kronik yorgunluk ve baş ağrısı cekiyordum. işteki yogunluktan olabilecegini düşünüp cok umursamadım. yukarda belirttigim gibi şiddetli bir ciger ağrısı ve sürekli derin nefes alma istegi geldi. bu durum bir süre sonra bütün hayat standartlarımı yamulttu. psikolojik takıntılı bir insan değilim, hastalık hastası tiplerden yani. bir gün sonra ağrılar uykudan uyandıracak ve uyutmayacak seviyeye gelince hastaneye gittim. sonrasını zaten mesajımda yazdım. arkadaslar birdaha belirteyim her insanda farklı olarak gözlemlenebilir bu hastalık. kimisinde öksürtür, kimisine yorgunluk yapar kimisini öldürür. benim yaşadıgım problemler solunum güclügü, cigerlerde ağrı, yorgunluk ve halsizlikti.

  --- virus ilerler ve vücüdunuzda güclenirse solunum yollarınıza saldırıyor, tıbben piyasada bulunan aşısı ve bir ilacı olmadığını söyledi doktor. bu yüzden solunum yollarını rahatlatacak ilaçlar ve vitaminler yazdı.

  --- yazılanlar doğru gözden bile vücüdunuza girebiliyormuş bu virus mümkün olmadıkça dışarı cıkmamaya özen gösterin. italyada yayılmasıda böyle olmuş virus haberinden sonra halk panige kapılmıs ve milanodaki herkes italyanın baska yerlerine kaçarak virusu olarak götürüp satmışlar, gidenlerin belkide hepsi virusu kaptıgından habersizdi, bunun içine bende dahilim.

  --- kolonya, maske bir yere kadar, gözden bile bulaşabiliyor. öldürme riski düşük ama inanılmaz seviyelerde bulaşıcı. doktorun söyledigini son olarak aktarayım, çin direk hayata ban atmıs ve bütün işlerini durdurmuş virus için, bildigin ağır vakaları hastaneye hafif bulgusu olan vakaları eve kitleyip dışarı cıkamazsınız demiş. virus bir sonra vücudunuzda öldügü için satacak kimseyi bulamayınca yayılma riskide azalıyor. tekrar ama tekrar söylüyorum dışarı çıkmamaya çalışın bir kaç gün.

  -- yaş soranlar cok olmuş yaşım 35. ikinci kontrol için pazartesi gününe gün verildi. ülkelerin virusle savaşma yöntemleri tamamen o ülkenin uyguladığı sağlık politikaları ile doğrudan ilgili. rusya veya almanya gibi vezirde olabilirsiniz, italya gibi kestanede. ekstra bilgi olması acısından paylaşayım rusyada işaretlenen 2600'a yakın hasta olmaya yatkın hasta adayı var. bunların 2550 tanesi 40 gün içerisinde yurtıdısına iş veya gezi amacıyla gitmiş veya gitmiş olanların bulaştırdıgı akrabaların oluşturdugu bir grup. eli ayagı tutuyor, fiziksel aktivitlerinde bir sıkıntıları yok fakat test sonucu pozitif cıktıgı için karantinaya alınan insanlar. bu gruba bende dahilim. 50 tanede marked hasta var bunların durumu kritik, hastalıgı en ağır şekilde yaşayanlar. her hasta olanın gelmediginide varsayarsak durum cok cok daha büyük yani. bu hastalıkda herkes kendiyle başbaşa arkadaşlar, salgının en yogun oldugu yerlerde hastaneler bile size gelmeyin evde çözün çok kritik değilseniz diyebiliyor, dışarı cıktıgınız her durum hem sizin için hemde başkaları için büyük risk. bu hastalıkda virus ile bagısıklık sisteminiz başbaşa.

  -- virusün genellikle insan vucüdunda şu sekilde gözukuyor: soguk algınlıgı----> grip----> nefes darlıgı ve ateş

  -- genel olarak boyle, farklı bulgularda gösterebilir. arkadaslar saglıklı bir bunyeniz varsa, bağısıklık sisteminiz saglamsa güclüyse virusu 14 gun-30 gun arasında vücudunuzdan tamamen atıyorsunuz.

  --- geçmiş olsun dileklerini mesaj atıp destek olan arkadaşlar, çok teşekkür ederim, çok sagolun, cansınız.

  —————————————————-

  bugun ikinci kontolumden ciktim. durumum gayet iyiye gidiyor.

  sabah aksam vitamin iciyorum. yedigime ictigime dikkat ediyorum, artik bundan sonrasi hastaligin duzelmesi ve cigerlerimde yada solunum yollarinda hasar birakmamasini temenni etmek olacak. ev karantinasında devam ediyorum.. dedigim gibi her bunyede farkli seyredebiliyor. corona denien illetin ilk once vucudunuzu bir yokladindan emin olacaksiniz, emin olacaksiniz demekten kastim hastaliga yakalanirsaniz bir sekilde vucudunuz yuzde 90 tepki verecek. zamaninda haraket edip onlemlerinizi alirsaniz hastalik bir sure daha vucudunuzda yasiyacak, baska birisine satmadiginiz surece cikip gidecektir.

  bu bela oyle birseyki iste hastaligi atlatmaniz ve vucudunuzdan ayrilirken solunum yollarina kalici hasar vermesinide engellemeniz icin savasmaniz gerekiyor.

  bu surecte immun sistem icin doktorun verdigi yemek ve gida tavsiyelerinide yazayim makarna, yogurt, yumurta ve bolca peynir tuketmem gerektigini soyledi.

  sabahları selenyum c vitamini alf vitaminleri içiyorum kahvaltıdan on dakika ara ile. evin içinde solunum yollarımı aktif tutmam için bir saat en az yürüyorum.

  bir önceki mesajımı okuyanlar suan herkese göre üç dört adım önde gidiyordur, süreç hakkında bilgili olmak sizi yüzde 90 korur.

  bu virusten en iyi korunma seklinin kendinizi hasta olmasanız bile karantina almanız olacagını söylemistim. yani olabildigince dışarı cıkmayın. ölmezsiniz merak etmeyin, ben piyasada sadece cinde varken en azından biz öyle biliyorduk italyaya gidip kapmıştık. virus benim vucudumda bir aya yakın yaşamış. kulucka süreside dedigim gibi 2-14 gün olayı tamamen yalan. 1 aya kadar kulucka süresi olabiliyor.

  türkiyenin süreci iyi yönettigini düşünmüyorum. kemeri baştan sıkacaklardı, yurtdısından gelen yolcular icin ilk basta denetim yapılmadıgı söyleniyor, belki b kulucka süresinde vucudunda ateş gözükmedi, termal kameradan geçtiler etkileri 4-5 gun sonra basladı ve o süre zarfı boyunca başka insanlara bulastıdılar. kemerin ucundan yakalayamadılar gibime geliyor. cok dikkatli olun.
 • bir büyükşehrin acil servisinde çalışan bir hekim olarak kendi gözlemlerimi aktarmak istediğim virüs.

  bugün sadece covid-19 şüpheli hastalara baktım; çoğuna tomografi çekiyoruz çünkü belirgin semptomu/şikayeti olmadan tomografide bulgu veren çok fazla hasta var. bu hastalardan örnek alıp yatış yapıyoruz.

  örnek alırken dikkat edilmesi gereken husus: testin negatif çıkması o kadar önemli değil; asıl önemli olan pozitif çıkması. negatif çıktı diye hasta değilsiniz anlamına gelmiyor. o yüzden negatif çıkıp taburcu olsanız bile bu salgın tamamen geçene kadar izolasyon kurallarına dikkat etmelisiniz.

  çok fazla hasta yatırdım bugün; kesin tanılı hastalar da geldi, şüpheli olup gözlem amaçlı yatırdıklarımız da. haliyle her ne kadar korunsam da yüzde yüz koruyucu bir şey olmadığı için ben veya diğer çalışma arkadaşlarımın bu virüsü kapması an meselesi. bunu kabullenerek çalışıyoruz artık.

  arkadaşım annesi hasta diye evinden ayrıldı; başka yerde kalıyor. ben de ailemi risk altına sokmamak için evde iletişimi minimuma indirdim; yemeği odamda yiyorum. ben de evden çıksam mı diye düşünüyorum ama çıkarsam bu iş nereye kadar gidecek bilmediğimden kararsızım. bir hastalıkları yok diye kalmaya devam ediyorum ama içim de rahat değil bir yandan. risk düşük olsa da başınıza geldiği an o acı maksimuma çıkmış oluyor çünkü. bilirim.

  size tavsiyem, biz sağlık çalışanları evimizde bile rahat edemiyorken sevdiklerinizle beraber, risk altında değilseniz, evdeki zamanınızı güzel değerlendirmeye; beraber vakit geçirmeye çalışın. şahsen ailemle vakit geçirmeyi çok severim. ancak şu an bunu bile yapamıyorum; doktorluk bazen, hatta çoğu zaman yalnız kalmaktır. yine de bugün işe yarar şeyler yaptığımı hissettiğim için bu mesleği yapmaktan ötürü keyif aldığımı söyleyebilirim.

  bu virüsü en kısa zamanda atlatıp sevdiklerimizle daha güzel günlerde, daha güzel yerlerde görüşmek üzere.
 • bu entry'nin devamı niteliğinde ve güncel bilgilerle yeni giri için tık tık.

  tehlike artık kapımıza kadar geldi* ve üç maymunu oynamak gibi bir lüksümüz yok.

  coronavirüs ailesinin son ve en gelişmiş üyesini bu kadar tehditkar yapan özellikleri nedir?

  - yapılan son araştırmalara göre virüsün bulaştırma gücü çok yüksek ve bir enfekte kişi ortalama neredeyse 7 kişiye kadar* bulaştırabiliyor;

  - ace2 enzimini içeren hücrelere doğrudan saldırdığı için, hafif semptomlu hastalarda bile böbreklerde hasar ve testislerde kalıcı olarak kısırlık yapabiliyor;
  (hastalığı hafif şekilde geçirip hasar görmeden atlatmanız zor görünüyor)

  - bazı enfekte kişilerde hastalık semptom göstermeden yayılabiliyor;
  (yani siz sağlıklıyım diye gezerken halihazırda pek çok kişiyi hasta etmiş oluyorsunuz)

  - vücut dışı yüzeylerde 9 güne kadar aktif kalabiliyor ve temas halinde enfekte edebiliyor;

  - aerosol* yayılma yeteneğine sahip ve 3 saati aşkın bir süre boyunca havada asılı kalabiliyor; (çin'deki bir belediye otobüsünde aerosol aracılığı ile 4.5 metre uzaklığında yolculara dahi bulaşım yaptı,

  - dışkı ve göz üzerinden enfekte etme kabiliyetine sahip;
  (hong kong'ta kanalizasyon borularından sızıp, tuvalet üzerinden evinden çıkmamış bir aileye bulaştı)-(wuhan'da bu yüzden dün 2.000 ton dezenfektan kanalizasyon sistemine döküldü;)

  - inkübasyon (kuluçka) süresi ilk olarak 14 güne kadar uzuyor dendi ama bazı vakalarda 24 güne kadar ulaşabildiği tespit edildi ve bu evrede de bulaşıcılık gösterdiği ortaya kondu;
  (edit: korkunç bir haber daha, bir hasta 27 gün sonra pozitif test edilmiş ve 27 güne kadar uzama ihtimali varmış

  - virüs yalnızca akciğer değil; kalp, böbrek ve bağırsak gibi organlara saldırarak ani kalp durması ve çoklu organ yetmezliği gibi sonuçlara neden oluyor;
  (ani ölüm vakaları bu nedenle görülüyor)

  - nükleik asit bazlı test kitlerinde ciddi hata payları mevcut ve wuhan'da bu nedenle ct ile tarama yapılarak virüsün pnömoni nedeniyle akciğerlerdeki biraktığı izlerden teşhis yapıldı ve bir günde tam 15.000 yeni hasta ortaya çıkarıldı;
  (sonrasında hubei ve wuhan yönetimi bizzat xi jinping tarafından görevden alınıp, yerine kendisine yakın ve şahin bir bürokratı göreve getirdi)*

  - virolog ve uzmanlar influenza gibi pandemi oluşturacağı düşüncesinde mutabık kalmaya başladılar;
  (o evreye ulaşana kadar muhtemelen pek çok ölüme neden olacak)

  virüs hakkındaki en büyük safsatalardan biri de sadece yaşlıları öldürdüğü yalanı. çin ve iran'da özellikle doktorlar olmak üzere pek çok genç insan hayatını kaybetti. geçtiğimiz günlerde g. kore'de 17 yaşında ve kronik rahatsızlığı olmayan bir kişi iran'da 25 yaşında bir hemşire, yine iran'da 22 yaşında sağlıklı bir futsal oyuncusu elham sheikhi, 31 yaşında ve it's just a flu diye dalga geçen bir acem oğlanı ve dalga geçtiği twit, çin'de 29 yaşında evlilik hazırlıkları yapan bir doktor, wuhan'da daha önce kronik rahatsızlığı bulunmayan 36 yaşında biri ve hastalığın varlığı erken fark eden ancak yönetim tarafından tehdit edilip susturulan li wenliang hastalıktan öldüğünde yalnızca 34 yaşındaydı;

  -çin köşeye sıkışmış durumda ekonomisi ciddi anlamda yıpranıyor, bu nedenle virüsle ilgili marjinal bir hamle yapmaları kaçınılmaz hale geliyor;

  - uygulanan ağır karantina nedeniyle açılmayan fabrikalar tedarik zincirinin bozulmasına ve milyarlarca dolarlık zararın oluşmasıyla sonuçlandı;

  - çin ayrıca dünyanın en büyük nadir element üreticisi, nadir elementler her türlü teknolojik ekipmanda kullanılıyor ve ülkede yalnızca iki haftalık stok kaldı;

  - tedavi edildiği söylenen bazı kişilerde virüs yeniden görülmeye başlamış;

  dibimizdeki iran'da rejim muhtemelen vakaları gizlemeye kalktı ancak altından kalkamayacakları bir duruma gelince mecburen sızdırdılar. şuan iran'da muhtemelen enfekte yüzlerce kişi var ve sağlıklı bilgi gelmediği için ikinci bir chernobyl vakası etkisi yaratma potansiyeline sahip.

  acilen çok ciddi biçimde bilinçlenmeli ve ülke olarak önlemler almalıyız, yoksa ncovid19'un bu topraklarda büyük ölçekli bir kasırga etkisi yaratacağı çok açık.

  ayrıca son yılların en sert grip* salgını yaşanıyor ve özellikle çocukları korumanız öneriliyor.
 • atlatmış biri olarak, yaşadıklarımı anlatmak istediğim hastalık.
  yaklaşık bir ay kadar önce öksürük başladı, ve artarak devam etti hastaneye yatana kadar. 3-4 gün sonra ise göğsümde net bir daralma hissettiğimi hatırlıyorum. birkaç gün daha bekledim ama öksürük artık dayanılmaz seviyedeydi ve halsizlik, bitkinlik, ateş , üşüme de vardı. akşam ateş 39'a çıkınca özel bir hastaneye gittim. serum verdiler ve akciğer tomografisi çektiler. doktor tomografi ve belirtilerle birlikte 'yüksek ihtimal koronasın, 15 gün evden çıkma' dedi. bu şüpheyi ortadan kaldırmak için sonraki gün bir devlet hastanesinin aciline gittim. akciğer filmi çekildi. şikayetleri dinleyip tomografiyi de gören doktor, buzlu cam var, yatış veriyorum dedi ve covid 19 testi yapıldı. bi odada tek başıma kalmaya başladım. hakkını vermek lazım, oda rahattı ama tek başına olmak ve covid olma şüphesi zordu(daha test sonucu açıklanmamıştı). 3 gün sonra test açıklandı, herşeye rağmen negatif bekliyordum çünkü, ocak ayında influenza geçirmiştim ve öksürük tam geçmemişti. dolayısıyla ben buna yoruyordum bu durumu, konduramadım yani. ancak sonuç pozitif geldi. büyük şok oldu. ancak hastanedeki her geçen gün şikayetlerim azaldı. ateş zaten ilk gün düşmüştü, öksürük de baya azalmıştı. hastanedeki 4. gün doktor taburcu olacağımı, genel durumumun iyi olduğunu söyledi. akşamına taburcu oldum. taburcu olmadan ikinci test için sürüntü alındı. hastanede hergün verilen ilaçlara 2 gün daha devam ettim. bu süreçte tat ve koku almada da değişiklikler vardı. net olarak farkettiğim kolonyanın kokusu çürümüş birşeyi andırıyordu, çay da hiç çay gibi değildi. test 3 gün sonra açıklandı. negatif geldi. aynı gün 3. test için tekrar hastaneye gittim. 3. test sonucum da negatif geldi. ilk negatif test sonucum üzerinden iki hafta dolduğu gün kızılayda plazma bağışında bulundum. evden bu iki durum haricinde hiç çıkmadım. taburcu olalı iki haftayı geçti. aslında bunları paylaşmayı düşünmüyordum ama süreci merak edenler olur diye paylaşmak istedim. neyse allah herkese şifa versin. inşallah en kısa sürede biter bu süreç.

  edit: bazı bilgileri buraya ekleme ihtiyacı doğdu. 28 yaşındayım, istanbul'da yaşıyorum. sigara kullanmıyorum ve kronik bi rahatsızlığım yok. covid olmadan da hijyene dikkat eden biriyim, ancak maramaray kullanıyordum. tahminim bi şekilde marmarayda bulaştı.
 • bugünün önemli gelişmeleri,

  * ölü sayısı 4.005 bugün itibariyle salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 4.000 e ulaşmıştır.

  * çin'de ölü sayısı 23

  * italya bugün de en çok ölüm bildiren ülke oldu. 97 ölüm sonrasında ülkedeki sayı 463'e yükseldi. iran 43 ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 237'ye yükseldi. bunlardan bazıları iran’ın sebzevar eski milletvekili ve siyasetçi muhammed rıza rahçemeni, iran devrim muhafızları eski yardımcısı ferzad tazari, iran devrim muhafızları tahran siyasi komiseri hadi corani.

  güney kore 3 yeni ölüm bildirdi (74 yaşında bir erkek, 68 yaşında bir kadın) ve ülkedeki sayı 53'e yükseldi. fransa 11 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 30'a yükseldi. ispanya 13 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 30'e yükseldi. japonya 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 9'a yükseldi. ingiltere 2 yeni ölüm bildirdi (ikisi de 70 yaşında) ve ülkedeki sayı 5'e yükseldi. san marino 1 yeni ölüm bildirdi ve sayı 2'ye yükseldi. amerika 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 22'e yükseldi. ırak 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki ölüm sayısı 7'ye yükseldi. hollanda 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 4'e yükseldi.

  almanya ülkede salgından hayatını kaybeden ilk vakaları bildirdi, 2 kişi. bunlardan biri 89 yaşında.

  kanada ilk ölüm vakasını bildirdi.

  böylelikle çin dışında ölenlerin sayısı 885'e yükselmiş oldu.

  italya: 463
  iran : 237
  güney kore : 53
  fransa : 30
  ispanya: 30
  amerika: 22
  japonya : 9
  ırak: 7
  ingiltere: 5
  hollanda: 4
  hong kong : 3
  avusturalya: 3
  isviçre: 2
  san marino: 2
  almanya: 2
  kanada: 1
  filipinler : 1
  tayvan : 1
  tayland: 1
  mısır: 1
  arjantin: 1
  diamond princess : 7

  * güney kıbrıs rum yönetimi'nde ilk vaka tespit edildi. biri 26 diğeri 64 yaşında, birinin ingiltere'ye diğerinin italya'ya seyahati olmuş. arnavutluk ilk vakalarını bildirdi, 2 vaka birden bildirdi. brunei'de ilk vaka bildirildi.

  * italya’da karantina uygulanan bölgelerden özel izin olmadan çıkanlara 3 ay hapis cezası uygulanacak.

  * italya'daki cezaevlerinde salgına yönelik tedbirlere protesto olarak başlayıp isyana dönüşen olaylarda 6 mahkum hayatını kaybetti. 27 hapishaneye yayılan isyanda iki gardiyanın rehin alındığı, 50'den fazla mahkumun kaçtığı ancak otuzunun yakalandığı, kalan 20 kişinin aranmasına devam edildiği söyleniyor. ordu olaylara müdahale etmeye çalışıyor.

  * başbakan benjamin netanyahu, israil'e gelen herkesin, nereden geldiğine bakılmadan, coronavirüsle mücadele kapsamında 14 gün boyunca karantinaya alınacağını açıkladı. " bir gün boyunca süren zor tartışmalardan sonra bu kararı aldık. yurt dışından israil'e gelenlerin tümü 14 gün boyunca tecrit edilecek." açıklamasında bulundu.

  * sağlık bakanı koca " mevcut durumda eğer virüs ülkemize gelecekse büyük ihtimalle yurt dışından yeni girişlerle veya yurt dışından dönüşlerle olacaktır. ülkemizde vaka görülmesi mümkündür, ama yayılmasını önlemek bizim elimizde." açıklamasında bulundu.

  * suudi arabistan dışişleri bakanlığı, coronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlarının umman, fransa, almanya, türkiye, ispanya, maldivler, singapur, birleşik arap emirlikleri, kuveyt, bahreyn, ırak, iran ve urdün'e seyahat etmesini geçici olarak yasakladı. haccın bu sene iptal edilme olasılığı bulunuyor.

  * dünya sağlık örgütü (who) " gerçek sayıları, vakaları bildirmeyen çok fazla ülke var.korona virüs tehlike oluşturucu bir virüs, ülkelerden sayılar hakkında dürüst olmalarını istiyoruz." açıklamasında bulundu.

  * iran'da coronavirüse iyi geliyor söylentisi üzerine alkol alarak ölenlerin sayısı 27'ye çıktı. 238 kişi hastanede, bazıları kör olmuş ve bazılarının durumu da kritik. ülkede alkol yasak olduğu için endüstriyel alkol içmişler.

  * iran'da ulusal acil durum komitesi başkanı ismail naccar'ın virüse yakalandığı açıklandı. iran'da salgının ortaya çıkmasından bu yana 9 doktor ve 4 hemşire hayatını kaybetti.

  * portekiz cumhurbaşkanı marcelo rebelo de sousa, iki hafta boyunca tüm resmi programlarını iptal etti.

  * katar'da ikinci bir duyuruya kadar eğitime ara verildi.

  * uganda, karantinayı reddeden 22 yabancıyı sınır dışı ettiğini duyurdu.

  * ispanya'da, başkent madrid'deki okulları bir sonraki duyuruya kadar kapatılıyor. bask bölgesi'nde tüm eğitim kurumları 14 gün boyunca kapalı kalacak.

  * suriye futbol federasyonu, salgın nedeniyle tüm maçları erteleme kararı aldı.

  * yunanistan'daki israil büyükelçiliğinde çalışan bir çalışana coronavirüs teşhisi konulması üzerine büyükelçiliğin 23 mart'a kadar kapalı olacağı açıklandı.

  * avusturya italya'dan gelen herkesin sağlık taramasından geçirileceği, uymayanların ülkeye alınmayacağını duyurdu. slovenya, italya sınırını kapatma kararı aldı. çekya'da sınırlarda ve trenlerde vücut ısısı ölçümlerine başlandı.

  * şanghay da bulunan 1.700'den fazla işletme salgın ile savaşmak için toplam 1,65 milyar yuan (236 milyon $) bağışta bulundu. yetkili makamlar, bağışta bulunanların gelir vergisi indiriminden yararlanacaklarını açıkladı.

  * rusya'da kozmonotlar ve rus havacılık ve uzay ajansı yetkililerinin, diğer ülkelerdeki uzay üslerindeki toplantı ve çalışmaları iptal edilerek bu kişilerin ülke dışına çıkması yasaklandı.

  * sassuolo forveti francesco caputo, gol attıktan sonra bu kağıdı kameralara gösterdi. kağıtta "her şey iyi olacak, evlerinizde kalın." yazıyor.

  * italya olimpiyat komitesi, coronavirüs sebebiyle serie a dahil olmak üzere ülkedeki spor etkinliklerini 3 nisan'a kadar durdurma kararı aldı.

  *cnn'in haberine göre tüm dünyanın rezesyona girme riski var.

  * fransa kültür bakanı, franck riester'in coronavirüs testinde pozitif çıktı.

  * çin, çekirge saldırısına karşı savaşmak için pakistan'a 50.000 litre pestisit ve 15 püskürtücü gönderecek. çekirgelerin sıradaki hedefi çin olduğu için ülkeye varmadan önlem almak istediler sanırım.

  * coronavirüs korkusu pazartesi günü ingiliz hisse senetlerini neredeyse dört yılın en düşük seviyesine düşürdü. ülkenin en büyük perakendecisi tesco, anti-bakteriyel jeller ve mendiller, kurutulmuş makarna ve uzun ömürlü süt gibi ürünlerin toplu alımını kısıtladı. başbakan boris johnson alınabilecek katı önlemleri tartışmak üzere acil bir durum toplantısı yaptı.

  * bir gemi daha coronavirüs nedeniyle karantinada. iki kişinin testinin pozitif çıkması sonucu caribbean princess isimli gemi abd'de florida açıklarında karantinaya alındı.

  * amerika new jersey'de marketlerin hali

  * trump twitter hesabından " geçen yıl 37.000 amerikalı gripten öldü. yıllık ortalama 27.000 ila 70.000 arasındaydı, yaşam ve ekonomi devam etti. şu anda, 22 ölüm, 546 doğrulanmış coronavirüs vakası var. bunu bir düşün." mesajı attı. öte yandan yetkililer yaşlı vatandaşlarına sebze-meyve stoklamalarını ve evde kalmaya hazır olmaları tavsiyesinde bulundu.

  * italya bugün en fazla yeni vaka bildiren ülke oldu. 1.797 yeni vaka bildirildi.

  * güney kore'de 165 yeni vaka.

  * iran'da 595 yeni vaka.

  * ispanya'da 428 yeni vaka. ispanya'daki vaka sayısı böylelikle bini aştı.

  * fransa'da 203 yeni vaka.

  * almanya'da 151 yeni vaka.

  * amerika'da 83 yeni vaka.

  * japonya'da 28 yeni vaka.

  * isviçre'de 42 yeni vaka.

  * ingiltere'de 43 yeni vaka.

  * hollanda'da 56 yeni vaka.

  * isveç'te 57 yeni vaka.

  * belçika'da 39 yeni vaka.

  * norveç'te 43 yeni vaka.

  * singapur'da 10 yeni vaka.

  * avusturya'da 27 yeni vaka.

  * malezya'da 18 yeni vaka.

  * bahreyn'de 24 yeni vaka.

  * danimarka'da 55 yeni vaka.

  * birleşik arap emirlikleri, filipinler ve san marino'da 14 yeni vaka.

  * endonezya'da 13 yeni vaka.

  * yunanistan ve kanada'da 11 yeni vaka.

  * avustralya'da 10 yeni vaka.

  * finlandiya 8 yeni vaka.

  * lübnan, portekiz, pakistan 9 yeni vaka.

  * izlanda, hindistan, slovenya 7 yeni vaka.

  * ırak, çekya, filistin, polonya 6 yeni vaka.

  * suudi arabistan ve güney afrika'da 4 yeni vaka.

  * israil, irlanda, rusya, katar, litvanya, tunus 3 yeni vaka.

  * umman, romanya, gürcistan, macaristan, peru, slovakya, kolombiya 2 yeni vaka.

  * kuveyt, vietnam, ekvator, hırvatistan, kuzey makedonya, bosna hersek, nijerya, sırbistan 1 yeni vaka.

  çin dışında görülen vakaların toplam sayısı,

  italya: 9.172
  güney kore : 7.478
  iran: 7.161
  fransa: 1.412
  ispanya : 1.229
  almanya : 1.191
  amerika: 624
  japonya : 530
  isviçre: 374
  ingiltere: 321
  hollanda: 321
  isveç: 260
  belçika: 239
  norveç : 219
  singapur: 160
  avusturya : 131
  malezya: 117
  hong kong: 115
  bahreyn: 109
  avustralya: 93
  danimarka: 90
  yunanistan: 84
  kanada: 77
  ırak : 71
  izlanda: 65
  kuveyt : 65
  birleşik arap emirlikleri: 59
  mısır: 55
  san marino: 51
  tayland: 50
  israil : 50
  hindistan : 47
  tayvan: 45
  lübnan: 41
  portekiz: 39
  çekya: 38
  vietnam: 31
  brezilya: 25
  filistin: 25
  finlandiya: 24
  filipinler: 24
  irlanda: 24
  slovenya: 23
  cezayir: 20
  rusya: 20
  endonezya: 19
  umman : 18
  katar: 18
  romanya: 17
  polonya: 17
  ekvator: 15
  gürcistan: 15
  suudi arabistan: 15
  hırvatistan: 13
  şili: 13
  arjantin: 12
  macau: 10
  estonya: 10
  azerbaycan: 9
  kosta rika: 9
  macaristan: 9
  peru: 9
  meksika: 7
  slovakya: 7
  pakistan: 7
  güney afrika: 7
  belarus: 6
  litvanya: 6
  dominik cumhuriyeti: 5
  lüksemburg: 5
  yeni zelanda: 5
  fransız guyanası: 5
  tunus: 5
  bulgaristan: 5
  senegal: 4
  afganistan: 4
  maldivler: 4
  malta: 4
  kuzey makedonya: 3
  bosna hersek: 3
  bangladeş: 3
  letonya: 3
  kolombiya: 3
  fas: 2
  kamboçya: 2
  faeroe adaları: 2
  kamerun: 2
  arnavutluk: 2
  kıbrıs rum kesimi: 2
  kamboçya: 2
  nijerya: 2
  sırbistan: 2
  nepal, sri lanka, yemen, monaco, ermenistan, iskoçya, andorra, ürdün, ukrayna, lihtenştayn, togo, butan, vatikan, paraguay, moldova, brunei : 1
 • daha ağustos ayını yeni bitirmemize rağmen, topraklarımızda inanılmaz bir biçimde momentum kazanmış durumda. ülkenin en kılcal bölgeleri bile artık salgının merkezi haline geldi.

  bu ne demek biliyor musunuz? anadolu'daki il ve ilçelerde kronik hastalıklar, karbonhidrat bazlı beslenme nedeni ile epey yaygındır. obeziteye teslim olmuş, diyabet, kalp ya da böbrek gibi pek çok kronik sağlık sorunu olan 50 yaş üzeri insanları, kırıp geçirecek. kısıtlı sağlık imkanlarına erişim, cehalet ve önlem alınmaması önümüzdeki 6 ayın epey çalkantılı geçmesine neden olacak.
  örneğin burada diyarbakır'ın bismil ilçesinden haber veren bir twitter adresi mevcut. hesapta biraz gezindiğinizde küçücük ilçede bile ne kadar çok kişinin covid-19 nedeniyle öldüğünü göreceksiniz
  şu anda bile durum oldukça vahim. hemen her kentte geçtiğimiz yıllara oranla, özellikle de ağustos ayında yüzlerce daha fazla ölüm var. diyarbakır'da temmuzda 119 ve ağustosun ilk iki haftasında 114, batman'da 2 haziran-23 ağustos tarihinde fazladan 324, erzurum'da ağustos ayında 307, malatya'da 10-23 ağustos arasında 85, ankara keçiören'de 126, konya'da ise 20 temmuz-23 ağustos tarihleri arasında fazladan 495, istanbul'da ise 11 mart-18 ağustos arasında fazladan 5600 civarı ölüm var.

  şimdiden hallaç pamuğu gibi atıyor anadolu'yu. konya'da mezarlıklar bile dolmaya başladı.

  ne oldu fahrettin? ölenleri hadi bulaşıcı hastalık, zatürre, akciğer enfeksiyonu ya da kalp krizi diye kaydederek aklınızca ölü sayılarını düşük girdiniz ve yalandan millete başarı hikayeleri sattınız. ölenleri silemiyorsunuz değil mi kayıtlardan? ah bir de onu yapabilseniz ne güzel olurdu.

  geçmiş yıllara oranla fahiş şekilde yüksek ölü istatistiklerine bakıldığında bile, salgında ölenlerin gerçek sayısının en az 20.000 olduğuyla karşılaşıyoruz.

  daha dur fahrettin. eğlence yeni başlıyor ve önümüzdeki 6 aylık periyotta bu işin nasıl altında kaldığını ve günah keçisi olarak tenekeler eşliğinde köyüne şutlandığına tanık olacağız.

  son bir haftada 12 doktor öldü ulan. cayır cayır 40-60 yaş aralığında insan öldürüyor, hatta bağışıklık sisteminin kafasını karıştırması nedeniyle geçen hafta 20-30 yaş aralığında sağlıklı ve kronik rahatsızlığı olmayan insanları öldürdü.

  tanım mı?

  türk halkının hak ettiği şekilde, ağır bir ceza kesmeye hazırlanan patojen.

  edit: türkiye genelinde, son 5 yılın ortalamasına göre bu yıl daha sonlanmadan 25.000'e yakın fazladan ölü mevcut. öngörümüz olan 20.000'in bile ötesinde, covid-19'dan ölenlerin gerçek sayısı neredeyse 25.000 gibi görünüyor!
 • yeni yakalandığım virüsün tanımlanmış adıdır.

  hastalık ise covid-19 olarak adlandırılıyor.

  iki buçuk aydır evde olmama ve üst düzey önlemler almama rağmen (iş yerlerine evden yemek yollama, odaları ayırma) maalesef çalışmak zorunda olan aile bireyleri tarafından virüsün eve taşınmasıyla enfekte oldum. şu an hastanedeyim.

  aile bireylerimin hiçbiri ağır geçirmiyor. serviste de ağır geçiren yok. hemşireler vakaların azaldığını ve geçmişteki vakalara göre daha hafif atlatıldığını söylüyorlar. ancak bu yaz mevsiminin etkisiyle de erken teşhisin etkisiyle de olabilir diyorlar.

  aile bireylerimden birine hafif kırgınlık/ tat ve koku kaybı yaşaması nedeniyle rapor verebilmek için test yapıldı ve pozitif çıktı. ertesi gün yapılan testte hiç belirti olmamasına rağmen diğerleri de pozitifti.

  ben ilk testte negatif çıkmama rağmen 5 gün sonraki testte pozitif çıktım. kendimi evde o kadar yordum ki büyük ihtimalle bağışıklığım düştü. evdeki belirtim ise iki gün sürdü ilki 38.5 ateşti ancak sabah kalktığımda 36.5 düşmüş oluyordu yine ilk gün hafif bir yorgunluk vardı gece yatıp kalktığımda o da kalmamıştı. yine de önlem için hastaneye başvurdum. pozitif çıktığı için zorunluluk gereği bir haftadır hastanedeyim. ateş, öksürük, boğaz ağrısı, balgam, nefes darlığı hiçbir şey yok.

  bakanlık onaylı ilaçlar veriliyor, ekg, akciğer filmi, her gün kan tahlili ile her türlü ihtimal takip ediliyor. evdeyken sağlık ocağı aracılığıyla her gün aranıyorsunuz. ayrıca bir psikolog sizi arayıp eğer ihtiyacınız varsa psikolojik destek veriyor. (panik atak geçirdiğim için telefonda nefes egzersizi yaptırdı.) yine filyasyon ve bilgilendirme için evinize geliyorlar. ve tüm bunlar bitince de sağlık bakanlığı çalışanları hizmetlere karşı dönütlerinizi almak ve verilen hizmetlerde eksiklik olup olmadığını kontrol etmek için sizi arıyor.

  ben kendi tecrübelerime dayanarak ülke olarak iyi bir sınav verdiğimizi düşünüyorum. günde beş bin vaka çıkarken veyahut henüz bu sürece herkes bir şekilde alışmaya çalışırken yaşanan aksaklıklar olmuş olabilir ancak başka ülkeler yaşayacak/ölecek arasında seçim yapmak zorunda kalırken bunları görüp söylememek üstümde bir yük olarak kalacaktı.

  herkese sağlıklı bayramlar dilerim.

  edit: ekleme
 • italya'da olayların göbeği sayılabilecek milano'dan bildiriyorum. yaşadığım, okuduğum ve arkadaşlarımdan öğrendiklerimi özetleyen bir şekilde açıklamaya çalışacağım.

  * öncellikle italya'da olup kendisinden şüphelenenler italyanca, ingilizce ve çince desteğe 1500'ü arayarak ulaşabilirsiniz.
  * italya'da şehir içi veya şehirler arası dışarıda olup dolaşmak zorunda olanlar için şu evrağı doldurmaları isteniyor.
  * teknolojik inovasyon ve dijitalleşme bakanlığının dijital dayanışmasına destek olan firmalar evlerinde bulunması gerekenler için belli kolaylıkların sağlanacağını açıklamıştı, bu bağlamda destek veren firmalar ücretsiz servis sunmakta. detaylı bilgiye ve desteklere buradan erişebilirsiniz .
  * italya'da karantinada bulunan vatandaşlara yardımcı olmak için cinsel içerik üreticisi pornhub 3 nisan'a kadar italya'da yaşayan insanlara premium hizmetine ücretsiz erişim sunuyor. tüm ay boyunca italya'da bulunanlar kredi kartlarını kullanmasına gerek kalmadan pornhub premium'a ücretsiz olarak erişebileceklerdir.

  # 31 ocak 2020
  ülkede belirlenen ilk vakalar iki çinli turistten geldi. bir hafta milano'da vakit geçirdikten sonra roma'da gezerken fenalaşan çift italya'da test sonucu pozitif çıkan ilk kişiler oldu. bu olay sonrası uzak doğu kökenli vatandaşlar panik olmadan ancak hızlı bir şekilde eczanelerden maske ve steril malzeme toplamak için kapışmaya başladı. (2 şubat itibariyle şehirde bulunan çoğu eczanede ffp3 ve n95 tipi maske bulunmaz oldu.)

  # 7 şubat 2020
  çin'den dönen bir italyan vatandaşı ilk pozitif çıkan italyan oldu.

  # 21 şubat 2020
  lombardiya'dan 16 vatandaşın testinin pozitif çıkması haber kaynaklarına düştü.

  # 22 şubat 2020
  lombardiya'da ilk büyük vaka patlaması yaşandı ve 60 kişinin testinin pozitif olduğu açıklandı, ayrıca ilk can kaybı bu gün duyuruldu.
  toplam vaka: 79
  toplam can kaybı: 1

  # 23 şubat 2020
  iki hafta öncesinden itibaren sıralı olarak vakaların adeta patladığını fark ettikten sonra hükümet acil bir şekilde milano çevresinde bulunan 11 küçük yerleşim birimini direkt karantinaya aldı. bu süreçte lombardiya eyaletinde bulunan üniversiteler ortak karar ile eğitime 1 hafta ara verdi.
  toplam vaka: 150
  toplam can kaybı: 3

  # 24 şubat 2020
  basilicata valisi vito bardi, kuzey italya'daki salgından etkilenen bölgelerden gelen insanlar için 14 günlük zorunlu bir karantina kurdu. bakan roberto speranza, dünya sağlık örgütü'nün yürütme komitesinin üyesi ve italyan ulusal sağlık enstitüsü'nün eski başkanı walter ricciardi'yi italya ve uluslararası sağlık örgütleri arasındaki ilişkiler için özel danışman olarak atadı.

  ıbm, enel, luxottica, pwc ve vodafone gibi büyük şirketler çalışanların evden çalışmasına izin verdi.
  toplam vaka: 227
  toplam can kaybı: 7

  # 26 şubat 2020
  italya üniversite ve araştırma bakanı gaetano manfredi, 2 mart'tan itibaren salgından etkilenen alanlarda öğrencilere çevrimiçi ders verileceğini duyurdu.
  toplam vaka: 445
  toplam can kaybı: 12

  # 28 şubat 2020
  sağlık bakanlığı vakaları bildirmek için yeni kılavuzları açıkladı. artık rapor edilen tüm vakaların % 40 ila 50'si olarak sayılan asemptomatik vakaları (pozitif test eden ancak semptom göstermeyen hastalardan alınan sonuçlar) rapor etmeyecektir. bu insanlar evde tecrit edilecek ve negatif oluncaya kadar yeni testler uygulanacağını açıkladı.
  toplam vaka: 888
  toplam can kaybı: 21

  # 1 mart 2020
  bir hafta sonrasında sayısal olarak artışta hızlanma olunca lombardiya'daki bertonico, casalpusterlengo, castelgerundo, castiglione d'adda, codogno, fombio, maleo, san fiorano, somaglia ve terranova dei passerini ve veneto'da (maçlar, sinema, konser, akşam 18'den sonra restoranlarda yemek yemek gibi ...) sonlandırılacağını açıkladı. ancak komik italyanlar aralarında "milano non si ferma" (bizi durduramazsınız gibi düşünebilirsiniz) tarzında anlamsız boş bir etkinliğe girişti. bana göre tamamen bir cahil cesareti örneği olan bu davranışla belli mekanlar biz inadına dayanıyoruz diyerek akşam 18'den sonra açık kaldı ve italyanlar özenle 18 sonrası toplu aktivitelerini yapmaya devam etti. tüm bu olaylar yaşanırken okullar lombardiya eyalet kararınca 2 hafta sürecek şekilde 15 marta kadar eyaletteki tüm eğitim türlerine ara verildi.

  toplam vaka: 1,694
  toplam can kaybı: 34

  # 7 ve 8 mart 2020
  sonrasında ise sırası ile geçtiğimiz cumartesi gecesi lombardiya eyaleti ve yanında yaklaşık 14 ili kapsayan kırmızı bölge kararı alınması düşünülürken bu tasarı bir şekilde sosyal medyaya sızdırıldı. bu şehirlerde yaşayan insanlar kırmızı bölgede kalmamak adına resmen şehirlerden kaçtı. artık aralarında hasta olan varsa bindikleri tren, uçak ve otobüsler ile hastalığın kaynağı denilen noktalardan diğer şehirlere gittiler. 8 mart pazar günü ise bu sızdırılan belge çok az bir düzenleme ile yürürlüğe kondu.

  bu kararla ilgili özet geçecek olursak: bakanlar kurulu’nun bugün (8 mart 2020) imzalanan kararı uyarınca, bugünden başlamak üzere, tüm lombardiya bölgesi ve modena, parma, piacenza, reggio emilia, rimini, pesaro e urbino, venezia, padova, treviso, asti, alessandria, novara, verbano-cusio-ossola, vercelli şehirlerine giriş ve çıkışlar tamamen yasaklanmış olup, yine bahsi geçen yerlerin içerisinde çok acil durumların ve varlığınızı kesinlikle gerektiren iş durumlarının haricinde yer değiştirmeler kesinlikle yasaklanmıştır. bu yasağın geçerliliği 03.04.2020 tarihine kadardır. bu tarihe kadar bahsi geçen yerlerde her düzey eğitime ara verilmiştir, tarzı açıklama getirilmiştir.
  7 martta lazio valisi ve demokrat parti genel başkanı nicola zingaretti, covıd-19 testinde pozitif sonuç aldı. ertesi gün (8 mart) piedmont başkanı alberto cirio'nun da testi olumlu çıktı.

  diğer yandan 8 mart kararnamesinde hükümetin getirdiği hapisanelerde evlilik ziyaretleri üzerindeki kısıtlamaların ardından italya'da birçok cezaevinde ayaklanmalar başladı. modena'da altı mahkum öldü, 50'den fazla tutuklu foggia hapishanesinden kaçtı. pavia'da iki hapishane çalışanı saldırıya uğradı ve kaçırıldı.

  toplam vaka(8 mart): 7,375
  toplam can kaybı : 366

  # 9 mart 2020
  yaşanan artışın hız kesmemesi ve hastalığın tüm ülkeye yayılmasından dolayı ülke geneli kırmızı bölge ilan edildi. bologna'da tutuklular de facto dozza hapishanesinin kontrolünü ele geçirdi ve personeli binadan çıkmaya zorladı.
  akşam saatlerinde, başbakan conte bir basın toplantısında "kırmızı bölgelerde" uygulanan tüm önlemlerin tüm ülkeye yayıldığını ve fiilen 60 milyon insanı kontrol altında tutabilmek ve bu yeni önlemleri almak için "evde kalıyorum" kararını imzaladı.
  evde kalıyorum (karantina) temel olarak basamaktan oluşuyor:
  1- halka evde kalmasını söyledi
  2- okullar 3 nisan'a kadar kapalı
  3- geçerli bir iş veya aile sebebi olmadığı sürece seyahat yapılamayacağı belirtildi
  4- tüm halka açık toplantılar ve spor etkinlikleri askıya alındı

  toplam vaka: 9,172
  toplam can kaybı: 463

  # 10 mart 2020
  avusturya, koronavirüs yayılmasını durdurmak amacıyla tıbbi sertifika taşımadığı sürece ülkeye italyanlar'ın girmesinin yasaklandığını duyurdu, ayrıca şansölye sebastian kurz, italya'dan dönen avusturyalılar'ın iki hafta boyunca kendi kendilerini tecrit etmeleri gerektiğini söyledi. şansölye viyana'daki gazetecilere verdiği demeçte, "italya'daki avusturyalılar ile ilgili olarak, şu anda bu avusturyalılar'ın ülkelerine geri gönderilmesini organize ediyoruz." dedi.

  koronavirüsün haneler üzerindeki ekonomik darbesini yumuşatma önlemleri kapsamında italya genelinde mortgage ödemeleri askıya alınacağı açıklandı. ıtalya'nın bankacılık lobi grubu abı, borç verenlerin küçük firmalara ve ailelere borç tatili teklif edeceğini söyledi. ancak yasal olarak diğer kredi ve ödemeler ile ilgili bir erteleme kararı mevcut değil.

  bugün açıklanan sayılar "en fazla etkilenen bölgelerdeki bazı laboratuvarların sonuçları henüz iletmemesi nedeniyle veriler kısmidir" notuyla paylaşıldı.

  toplam vaka: 10,149
  toplam can kaybı: 631

  # 11 mart 2020
  italya'nın kendisini kırmızı bölge ilan etmesi yerel yönetimlerce yeterli görünmüyor, şeklinde bir kanı hakim. lombardiya yönetimi, ofisleri ve toplu taşımayı kapatmak için bir sonraki adımı atmaya hazır olduklarını belirtti ancak conte bu fikre çok sıcak bakmıyor. fikir, sadece marketleri ve eczaneleri belli saatlerde açık tutma üzerine yoğunlaştırılıyor, barlar ve restoranlar ve üretim yapan yerleri kapamak ekonomiye ciddi zararlar verebileceği düşüncesi hakim.

  bu bağlamda sivil savunma bakanı borrelli, genelleştirilmiş kapatmanın değerlendirileceğini, ancak şu anda konuyla ilgili karar alınmadığını, çünkü bilimsel komitenin endikasyonlarının değişmediğini söyledi.

  dün yoğun bakımda bulunan hasta sayısı 151 iken bugün 1,028 olarak açıklandı. bulaşıcı hastalıklar departmanı müdürü giovanni rezza, "virüsün tüm genomuna bakıldığında sadece küçük mutasyonlar görülüyor. yazılanlardan farklı olarak daha agresif hale gelmedi" diye açıklamada bulundu.

  #* 11 mart gecesi özel ekleme:
  25 mart'a kadar italya'da market ve eczaneler dışındaki dükkanların kapalı olacağı conte tarafından duyuruldu. "kuaförler, güzellik merkezleri, kantin hizmetleri, restoranlar, barlar kapalı olacak. fabrikalar açık kalacak, ancak sadece güvenlik önlemleri yeterli ise. benzin istasyonları, gazete bayileri, tütün satış noktaları, çamaşırhaneler, bankacılık , posta ve sigorta hizmetleri de açık olacak. yeni kararın etkisi 14 gün içinde görülecektir" şeklinde açıklama getirildi.

  toplam 12,462 vaka şu şekilde ülke genelinde gözükmekte:
  7,280 lombardiya, 1,739 emilia romagna, 1,023 veneto, 501, piedmont, 479 marche. tekrar: 320 toskana, 194 liguria, 154 campania, 150 lazio, 126 friuli venezia giulia, 77 puglia ve trento eyaleti, 75 bolzano eyaleti, 83 sicilya, 46 umbria, 38 abruzzo, 37 sardunya, 20 aosta vadisi, 19 calabria , 16 molise ve 8 basilicata.
  başlıca şehirleri özetleyecek olursak : milano 925, torino 159, roma 99, napoli 96

  toplam vaka : 12,462
  toplam can kaybı : 827

  # 12 mart 2020
  öncelikle uyarı: geçerli nedenler dışında evi terk edemezsiniz ! 201 € ve/veya 3 aya kadar hapis cezası vardır. geçerli nedenler ise dört tane: iş, zorunluluk (alışveriş veya eczane), sağlık (hastane veya doktor ziyareti) ve eve dönmek. tabi dışarıda bulunduğunuz sürece yanınızda self decleration bulundurmak zorundasınız ( dün çok uyulmayan bu kural, bugün daha katı bir şekilde uygulandı, yarın daha da katı olacaktır).

  malpensa express demiryolu hizmeti sadece milan centrale-malpensa havaalanı bağlantısını sağlıyor ve milano cadorna-malpensa bağlantısı askıya alındı. bu durdurma işlemi, havalimanının faaliyetlerinin azaltılmasından sonra alındı. centrale'den havalimanına gitmek isteyenler ise doğrudan 1 ve 2 numaralı peronlara gitmeliler. milano centrale, milano porta garibaldi ve milano bovisa istasyonlarına bağlayan her yön için 30 dakikada bir sefer sağlanıyor. milano centrale'den malpensa'ya giden trenler saati 25 ve 55 geçelerde saat 19.55'e kadar kalkıyor. 20.25'ten 23.25'e kadar her saatte bir tren çalışıyor. milano cadorna'dan kalkan trenler ise, milan-novara nord, milan-varese-laveno, milan-como lago, milan-asso ve banliyö hatları s3 milan-saronno, s4 milan- milan bovisa istasyonuna ulaşabilecekler. ancak son durumları için trenord kontrol edilmesi tavsiye ediliyor.

  yoğun bakım hastaları dünden bu güne 124 artış ile 1,153'e yükseldi. toplam 12,839 hastadan 6,650'si hastanede ve 5,036'sı ev izolasyonundadır. bir günde 189 can kaybı yaşandı ve % 98'i 60 yaşın üzerindeydi.

  milan borsası -%16.92 ile şimdiye kadarki en kötü kapanışı yaşadı

  başlıca şehirleri özetleyecek olursak : milano 1146, torino 187, roma 162, napoli 109 hastaya sahip.

  toplam vaka: 15,113
  toplam can kaybı: 1,016

  # 13 mart 2020

  bugün italya'da gerçekleşen 2,547 yeni vaka ve 250 yeni can kayıplarıyla birliklte, son dört günün her birinde italya'da şimdiye kadar dünyada gerçekleşmiş en yüksek ölüm sayısını rapor etmiş bulunmakta.(hastalığın çin'de zirve yaptığı anda bile bu kadar çok ölü yoktu.) hastalığın en çok etkili olduğu lombardiya'da yönetim daha da sert önlemler istiyor, roma'da belediye başkanı parkları ve sarayları kapatma kararı aldı. genel yönetim ise roma hariç kiliseler ile ilgili düzenlemeye gidileceğini açıkladı.

  bugünkü açıklamada konuşan silvio brusaferro " koronavirüs ile ölen hastaların yaş ortalaması 80,3; kadınlar ise bu ölümlerde % 25,8 orana sahip, ölüm oranı en yüksek 80-89 yaşları arasındadır. " şeklinde açıklama yaptı.

  aynı zamanda türkiye için de önemli olabilecek bir açıklamayı "geçen haftasonu yanlış davranış nedeniyle güneydeki vakalarda artış görmekteyiz" şeklinde dile getirdi brusaferro. (burada söylenilen yanlış davranış; geçen hafta sosyal medyaya lombardiya'nın karantinaya alınmasının kararının sızdırılmasından sonra, eyaletten insanların güneyde bulunan şehirlere apar topar kaçmasıdır. benim de sosyal medyadan gördüğüm kadarıyla okulların kapatılması yüzünden, büyük şehirlerden küçük şehirlere ulaşımda türkiye'de artış oldu, ve bu ne yazık ki ülkede potansiyel hastaların oranını arttıracaktır.)

  ayrıca roma yönetimi, papa'nın "insanları yalnız bırakmama" yemininden sonra , başkentin kiliselerini kapatan kararnameyi iptal etti, ancak 3 nisan'a kadar işlevsiz olarak kalacaklar.

  ve son olarak yeni kanun hükmünde kararnameler tasarısı sızdırıldı. kararnamenin yarın duyurulması bekleniyor ve koronavirüs acil durumuyla başa çıkmak için acil önlemleri kapsıyor. sızdırılanlar arasında arasında tıpta yeni mezunların mesleğini, bölgesel seçimlerin ertelenmesini, 120 askeri doktor ve hemşirenin işe alınması gibi bu aralar yaşadığımız acil duruma uygun kararlar bulunuyor.

  başlıca şehirleri özetleyecek olursak : milano 1,307, torino 305, roma 218, napoli 140 hastaya sahip.

  toplam vaka: 17,660
  toplam can kaybı: 1,266

  # 14 mart 2020

  bakan boccia milano için "yoğun bakımda çok az boş yerimiz var, şimdi 15 veya 20 boş yer var. her gün yeni hastaları buluyoruz, san raffaele hastanesi ekstra 14 kişiyi alabilecek bir alan yaratıyor ancak gelecek haftaya yetişebilecek. bu alanı solunum cihazlarının bulunduğu ameliyathaneleri kapatarak yaratacağız". şeklinde bir açıklama ile güne başladı.

  ardından lombardiya bölge meclisi'nden (eyalet konseyi danışmanı) giulio gallera "yakında geri dönüşü olmayan bir noktaya ulaşacağız, hastalığın oranı %10-15'e gelmeye çok yakın, herkes için zor ama büyük çaba gösterdiğimiz için herkesten aynı çabayı istiyoruz "dedi. ve yine gallera, "fpp2 veya fpp3 tipi maskelere veya cerrahi olanlara ihtiyacımız var ve bunun yerine bize bir mendil, bir tuvalet kağıdı ve scottex gönderdi" diye açıklama yaptı ve maskelerin ce işareti olmadığını açıkladı.

  bir kaç gündür hastanede bulunan 75 yaşındaki monsignor vincenzo rini, dün gece cremona'da hayatını kaybetti.

  bu gün konuştuğum arkadaşlarım ise nisan'ın ortasına kadar italya'nın bu sorunu çözebileceğini ancak imkanların belli yerlerde yeterli olmadığını dile getirdi. özellikle bugün hayatını kaybeden diego bianco (bergomo'da ki 112 servisinin telefon operatörü)'nun hayatını kaybetmesi büyük bir olay olarak ele alınıyor. bergomo şuana kadar en çok etkilenen şehir (toplam 2864 vakaya sahip) bir kaç gün önce dezenfekte edilen yerde hayatını kaybetmiş olması ve operatör olan diğer insanların durumu büyük bir önem taşıyor.

  başlıca şehirleri özetleyecek olursak : milano 1,551, torino 305, roma 288, napoli 171hastaya sahip.

  toplam vaka: 21,157
  toplam can kaybı: 1,441

  # 15 mart 2020

  sivil savunma bakanı borelli tarafından bu gün 1,672 hastanın yoğun bakımda olduğu açıklandı. "yoğun bakımdaki hastaların % 10'u değişmeden kalıyor," diyen borrelli, daha sonra en sorunlu durumun lombardiya'da olduğunu açıkladı.

  sağlık yüksek enstitüsü (ıss) başkanı silvio brusaferro, "virüsün birkaç saatten birkaç güne kadar değişebilen bir hayatta kalma olasılığı var. ancak yüzeylerden bulaşmanın en iyi şekilde önlenmesi için ellerinizi sık sık yıkamanız gereklidir"dedi.

  şu an lombardiya için en büyük sorunun hastanelerde ki yoğun bakım üniyelerinin yetersizliği olduğu söyleniyor. lombardiya bölgesindeki bazı hastaneler bu yüzden yeni hastaları kabul edememektedir. belli bölgelerde ise hastanelerin yoğun bakımına yeterli yer olmadığı için 80+ yaştaki hastalar, genç olan bireyleri kurtarmak adına alınmıyor.

  ünlü mamar, kuramcı ve mimarlık eleştirmeni vittorio gregotti bugün milano'da yaşamını koronavirüs nedeniyle kaybetti. 92 yaşındaydı, milano'daki koronavirüsün ilk ünlü kurbanı.

  bergamo eyaletinde 70 yaşındaki cene belediye başkanı giorgio valoti hayatını kaybetti. kendisi italya'da koronavirüs hakkında yapmış olduğu "acil durum sona erdiğinde, hepimiz buluşmaya, aperol içmeye ve kutlamaya devam edeceğiz" yorumu ile epey olay olmuştu.

  vatikan'dan yapılan paskalya açıklaması ise, mevcut uluslararası sağlık acil durumu nedeniyle, kutsal haftanın tüm kutlamalarının canlı ancak toplu organizasyon olmadan gerçekleşeceğini, ve 12 nisan'a kadar kutsal baba ve angelus(santo padre e le recite dell'angelus) gösterilerinin genel izleyicileri sadece resmi vatikan haber web sitesinde canlı olarak yayınlanacağını açıkladı

  başlıca eyaletler için olan vaka sayıları: lombardiya: 13,272 (+1,587), emilia: 3,093 (+449), veneto: 2,172 (+235), piemonte 1,111 (+238) şeklinde açıklandı

  başlıca şehirleri özetleyecek olursak : milano 1,750, torino 359, roma 354, napoli 188 hastaya sahip.

  toplam vaka:24,747 (+3,590)
  toplam can kaybı: 1,809 (+368)

  # 16 mart 2020
  lombardiya'da son birkaç günlerinkine göre daha düşük bir pozitif rakam açıkladı.
  giulio gallera, bergamo'da 3760 , brescia'da ise 2918 vaka olduğunu, lodi bölgesinde sadece 42 yeni vaka bildirildiğini facebook üzerinden canlı yaptığı yayında açıkladı.

  milano'da yetersiz olan hastane yatak sayısını desteklemek için bu sabah linate havaalanı komutanlığı'ndaki askeri binada faaliyete geçti. 54 yatak kapasiteli olan yapı, ilk yedi asemptomatik insanları 15 günlük karantina sürecini karşılayacak.

  hastalığın ilk patladığı yer olan cremona'da bulunan amerikan garnizonu'nda 60 yataklı ve 8 yoğun bakım ünitesine sahip bir saha hastanesi kurulacak. bu durum, lombardiya bölgesi yardım konseyi danışmanı giulio gallera tarafından duyuruldu. 60 kişilik personelden oluşan ekibi ve kurulum masrafları ise abd karşılayacakmış.

  sağlık yüksek konseyi başkanı franco locatelli, koronavirüsün en az bir yıl süreceğini öngören ingiliz çalışması hakkında, "virüsün aslında birkaç ay kalabileceğini söyleyebiliriz, ancak kimsenin şu ana kadar söylenemez verileri yok," dedi. "yıllar boyunca ortaya çıkan diğer salgın hastalıklar, ne kadar etkili sınırlama önlemleri olduğunu, yaşadıklarımıza benzer senaryolardan kaçınma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor." bir bulaşma yöntemine gelince, bir soruyu cevaplarken, " yüzeylerden geçebilecek olası bulaşmanın insanlık dışı olana kıyasla kesinlikle marjinal olduğunu, ki bu gerçek aktarım tarzı olarak kaldığını " açıkladı .

  her ülkede uyanıklar olduğu için, italya'da da 22 şubat'tan bugüne kadar 60,000 adet ürünlerin bazı durumlarda % 8000'e ulaşan bir fiyat artışı ile satıldığı farkedildi. bu 60,000 üründen 55,000 binine mağazalarda ve depolarda el konuldu, 5,000'i de gümrükte yakalanmıştır. tedbirler tüm italya'yı ve özellikle lombardiya, piedmont, campania ve puglia'yı etkiledi.

  mario negri farmakolojik araştırma enstitüsü kurucusu silvio garattini tarafından radio capital ile koronavirüs acil durumu hakkında röportaj yapıldı, ve bu röportajda dikkat çekici olan kısım şöyle oldu "gelecek hafta için zirveyi bekliyoruz, 30-40 bin vaka olabilmesi gerçekçi bir tahmin olacaktır.

  diğer yandan kısıtlamalar yavaş yavaş kapsamını genişletiyor. bugün alınan karar doğrultusunda; okullar müdürler ve öğretmenler için de kapalı olarak tanımlandı.

  brescia'daki badia köyündeki bazı vatandaşların gizlice buluşup, toplu olarak yemek yedikleri ve barda karaoke partisi düzenledikleri gelen şikayetler doğrultusunda farkedildi.

  aile bakanı elena bonetti tarafından aileler için "15 mart'ın ücretli izin sayılması, tüm aileler için 600 euro ve yeni çocuklular için 1000 euro bebek kuponu ile 5 mart'tan itibaren geriye dönük ödemeler geliyor. " açıklaması yapıldı.

  başlıca eyaletler için olan vaka sayıları: lombardiya: 14,649, emilia: 3,522, veneto: 2,473, piemonte 1,516 şeklinde açıklandı

  başlıca şehirleri özetleyecek olursak : milano 1,983, torino 542, roma 412, napoli 219 hastaya sahip.

  toplam vaka: 27,980 (+3,233)
  toplam can kaybı: 2,158 (+349)

  # 17-18 mart 2020
  * 17 mart'a ait çok fazla bilgi olmadığı için sadece sayı yazmak için gereksiz editlemeden kaçındım. o yüzden hastalığın çin'de zirve yaptığı noktadan daha fazla etki gösterdiği 18 mart'a odaklanarak bu düzenlemeyi yapıyorum.

  italya'da enfekte olanların yüzde 8'i sağlık çalışanı olduğu açıklandı, bu rakam çin rakamının iki katından fazla bir değeri göstermektedir.

  bugün lombardiya'ya çin'den 17 ton sağlık malzemesi ve 12 çinli doktor ile geldi. çinli doktorlar çeşitli hastanelerden ve çin'in zhejiang eyaleti hastalık kontrol ve önleme merkezi'nden geliyor. burada kritik bölgelerde kordinasyon sağlamak için yardımcı olacaklar.

  bu gün gerçekleşen 475 can kaybının, 313'ü lombardiya'da ve 65 tanesi emilia romagna'da gerçekleşti. ölümlerin çoğu hastanede ve huzurevlerinde gerçekleşmiş.

  yüksek sağlık enstitüsü tarafından yapılan son epidemiyolojik araştırma sonucunda koronavirüsün kadınları daha az etkilediğini doğrulamaktadır (%30). ölen kişinin yaş ortalaması 80, hastalananların yaş ortalaması ise 63 olarak belirtildi. 50 yaşın altında 17 ölüm gerçekleşmiş ve bunların 5'i 40 yaşın altında ve tamamı 31-39 yaşları arasında erkekti ayrıca hepsinin önceden mevcut olan ciddi rahatsızlıklarının olduğu açıklandı.

  lombardiya'da dün insanların yüzde 40'ı, yasaklara ve temyizlere rağmen koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasını sınırlamak için evi terk etmeme kararına uymayarak dışarıda dolaştığı tespit edildi ve eyalet yönetimi telefon şirketlerinden 300 metreyi aşan hareketleri izlemelerini ve bildirmelerini istedi. diğer yandan bergamo'da yakılmak için çok fazla ceset olduğu için yönetim ordudan onları modena'ya taşımasını istedi.

  dışarıda özel seebeplere uymayarak dolaşanlara bir haftada 46,000 cezai işlem uygulandığı paylaşıldı.

  daha önemli ve kritik olaylara gelecek olursak, 17 mart itibariyle 2,629 sağlık çalışanı hastalığa sahip olduğu paylaşıldı. bergamo'da, yaklaşık 600 aile doktorunun 118'inin testi pozitif çıktı ve 65 yaşındaki bir doktor yaşamını kaybetti. 18 martta ise 57 yaşındaki bir doktor yaşamını kaybetti, ve geç girilen bir bilgi bir hafta önce, 67 yaşındaki bir aile doktoru, varese'de yaşamını kaybetti.

  başlıca eyaletler için olan vaka sayıları: lombardiya: 17,713, emilia: 4,525, veneto: 3,214, piemonte 2,341 şeklinde açıklandı

  başlıca şehirleri özetleyecek olursak : milano 2,644, torino 1042, roma 590, napoli 258hastaya sahip.

  toplam vaka: 35,713 (+4,207)
  toplam iyileşen: 4,025 (+1,084)
  toplam can kaybı: 2,978 (+475)

  # 19 mart 2020

  öncelikle bugünün yazısına hiç beklenmeyen bir durumla karşılaştığımızı belirterek başlamak istiyorum. bugün italya 5,322 vaka açıklayarak yaşayanlarını tam anlamıyla şok etti. yeni kararların alınmasını hızlandıracak bu vaka sayısı, bakalım ilerideki günlerde nasıl kararlar alınacak.

  italya'da hastalığın ciddi şekilde patlak verdiği cremona'da yarın saha hastanesi faaliyete geçeceği açıklandı. ayrıca küba doktorları ve hemşireleri buraya yardım sağlamak için gelecekmiş.

  bugün como'da üç doktor hayatını kaybetti ve toplam doktor can kaybı sayısı 13'e çıktı, bunun yanında tıp okuyan öğrencilerin bitirme tezleri ve sıınavları askıya alınıp yani 10,000 doktorun direkt hastanelerde işe başlatılması düşünülüyor.

  giulio gallera, lombardiya bölgesinde hastanelerde boş yatağın kalmadığını belirterek, sayıların daha fazla artması durumunda ne gibi bir önlem alacaklarını uzamanlara danıştıklarını belirtti.

  gallera, "pek çok merkezde neredeyse hiç yatak olmadığı noktaya ulaştık, acil servise lombardiya'da bir yatak bulmayı bekleyen birini hastaneye yatırmak için yer kalmadı." şeklinde açıklamayı yaptıktan sonra, bergamo fuarında inşa edilecek olan alpini'nin saha hastanesinin 72-96 saatte hazır olacağını belirtti.

  iyi bir habere gelecek olursak bugün, bergamo'daki papa giovanni xxııı hastanesine kabul edilen 22 günlük çocuk taburcu edildi; bu, covid-19 testinin pozitif çıktığı ilk çocuk vakasıydı. 11 şubat'ta salgınının merkez üssü alzano lombardo'daki hastanede sağlıklı bir şekilde doğan çocuğun birkaç gün sonra yüksek ateş oldu, babası negatifken 3 mart'ta testi pozitif çıkan annenin durumu iyiye gittiği yönünde açıklama yapıldı.

  diğer yandan italya sağlık sistemine para ve malzeme bağışlayanların listesi uzamaya devam ediyor. ferrero ailesi 10 milyon euro, generali 100 milyon euroluk bir fon ile destek sağladı. eni, snam, benetton, moncler, agnelli, berlusconi, barilla, ubi, novartis ve diğerler firmalar kar amacı gütmeyen bir organizasyon aracılığı ile 246 milyon euro destek sağladı.

  başlıca eyaletler için olan vaka sayıları: lombardiya: 19,884, emilia: 5,214, veneto: 3,484, piemonte 2,932 şeklinde açıklandı

  başlıca şehirleri özetleyecek olursak : milano 3,278, torino 1042, roma 678, napoli 358 hastaya sahip.

  toplam vaka: 41,035 (+5,322)
  toplam iyileşen: 4,440 (+415)
  toplam can kaybı: 3,405(+427)

  # 20 mart 2020

  evet bir güüzel haber gelmeyen günü bitirmiş bulunmaktayız. bugün italya kendisine ait kötü sonuç rekorunu yine kırdı. önemli haberlere gelecek olursak. brescia'da bulunan simply market , coronavirus için pozitif test eden bir çalışanın ölümü nedeniyle kapatıldı. kasiyer olarak çalışan ve haftanın başından beri yüksek ateşle evde olan 48 yaşındaki kadın, durumu gece kötüleşti ve sabahın erken saatlerinde evinde canını kaybetti. süpermarket, yapının sterilizasyonunu sağlamak için kapatıldı.

  sağlık bakanı roberto speranza "her halükarda, birbirinden en az bir metrelik mesafeye saygı göstermek kaydıyla, kendi evinin yakınında bireysel aktivitelere devam edilmesine izin verilir" şeklinde açıklama yaptı ancak bu karar lombardiya valisi attilio fontana ve milano belediye başkanı giuseppe sala da dahil olmak üzere lombardiya belediye başkanları tarafından tatmin edici bulunmadı, daha fazlasını isteyen başkanlar, ayrıca tabacchileri, ofisleri ve inşaat alanlarını da kapatmak istediklerini dile getirdi. 21-25 mart arasında parklara, villalara, oyun alanlarına ve halka açık bahçelere halkın erişimi yasaktır. postanelerde ve bankalarda emekli maaşlarının peşin ödenmesine izin veren bir emir imzalandığı da acil durum komiseri angelo borrelli tarafından açıklandı.

  lombardiya'daki koronavirüs pozitif insan sayısı 22.264'e yükseldi ve son 24 saatte 2,380 vaka daha kaydedildi, 381 can kaybı. bu, toplam can kaybı sayısını 2,549'a getiren salgının başlangıcından bu yana en yüksek rakam.

  başlıca eyaletler için olan vaka sayıları: lombardiya: 22,264 ,emilia: 5,968, veneto: 4,031, piemonte 3,461 şeklinde açıklandı.

  başlıca şehirleri özetleyecek olursak : milano 3,804, torino 1,556, roma 755, napoli 416 hastaya sahip.
  kritik şehir olarak düşünülenlere gelirsek: bergomo 5,154, brescia 4,648, lombarida 2,549, cremona 2,392 vakaya sahip.

  toplam vaka: 47,021 (+5,986)
  toplam iyileşen: 5,129 (+689)
  toplam can kaybı: 4,032 (+627)

  # 21 mart 2020

  başbakan giuseppe conte'nin yanında bulunan güvenlik amiri, roma'daki policlinico tor vergata'ya kabul edildi ve covid testinin pozitif çıktığı doğrulandı. 12 gündür tedavisi sürdürülen güvenlik amirinin sağlığı iyiye gidiyor denildi.

  ülke genelinde süpermarket ve eczanelerin çalışma saatleri değiştirildiği için artık market önlerinde sıra beklemek çok doğal hale geldi. insanlar sabah erken saatlerde markette bulunan ürünler bitmeden ürünlere ulaşabilmek için sıralara giriyorlar ve 1-2 saatlerini sırada geçiriyorlar.

  saat 23'te conte'nin yaptığı açıklama ile tüm önemli olmayan üretim faaliyetlerini kapatılacağı, ancak süpermarketler, gıda ve eczanelerin açık kalacağını öğrendik. temel hizmetler garanti edildi ( bankacılık, posta, sigorta ve ulaşım). aynı zamanda dışarıda gerekli sebepler dışında bir aktivitede bulunmanın cezası 5000 euroya çıkarıldı.

  bu sırada milano belediye başkanı burada centrale yakınlarında bulunan evsizler için bir otel ayarladıklarını ve onların hayatlarını sürdürebilmeleri için önlem aldıklarını belirtti.

  şef carlo cracco , milano fuarı'nda yapım aşamasında olan yoğun bakım ünitesi için hastane modüllerinin inşası üzerinde çalışan 70'den fazla işçi için öğle yemeği pişirdi.

  başlıca eyaletler için olan vaka sayıları: lombardiya: 25,515 ,emilia: 6,705 , veneto: 4,617, piemonte 3,752 şeklinde açıklandı.

  başlıca şehirleri özetleyecek olursak : milano 4,672, torino 1,680, roma 893, napoli 463 hastaya sahip.
  kritik şehir olarak düşünülenlere gelirsek: bergomo 5,869, brescia 5,028, lombarida 3,095, cremona 2,733 vakaya sahip.

  toplam vaka: 53,578 (+6,557)
  toplam iyileşen: 6,072 (+943)
  toplam can kaybı: 4,825 (+793)

  # 4 nisan 2020

  kişisel nedenlerden dolayı bu entryye biraz ara vermiştim, takip edenlerden özür diliyorum ve bu gün olanlara geçiyorum.

  bugün ilk kez çok önemli bir rakam açıklandı,yoğun bakım hastalarının sayısında -74 lük bir azalma gerçekleşti. acil durum yönetimine geçildiğinden beri ilk negatif değer olarak bilgi paylaşıldı.

  lombardiya valisi attilio fontana'nın açıkladığına göre lombardiya'da artık maskesiz veya ağız'ı kapatacak eşarp benzeri bir şey olmadan dışarıya çıkmanın yasaklandığını belirtti. yeni tüzük, 13 nisan'a kadar geçerli olacak ve yarın yürürlüğe girecek, en son 21 mart'ta lombardiya bölgesi için önceden belirlenmiş kısıtlayıcı önlemler dahilinde olacak. özellikle, bölgesel belge otellerin (halihazırda yürürlükte olan istisnalar hariç), profesyonel ofislerin, pazarların ve tüm zorunlu olmayan faaliyetlerin kapatıldığını belirten bu tüzük. buna ek olarak, zaten açık olan yiyecek veya temel ihtiyaçları satan dükkanlarda kırtasiye malzemeleri satın almak mümkün olacak şekilde değiştirildi. yeni tüzük sayesinde çiçek ve bitkileri sadece eve teslim ile almak da mümkün olacak.

  4 nisan günü akşam saat 6'da basın toplantısında açıklandığına göre toplam 124.632 vaka mevcut, şu anda test sonucu pozitif 88.274 kişi, 15.362 ölü ve 20.996 iyileşen mevcut.

  88.274 pozitif arasında:
  29.010 semptomlarla hastaneye kaldırıldı, 3.994 yoğun bakımda geri kalanı ise ev izolasyonunda tutuluyor.

  başlıca eyaletler için olan vaka sayıları: lombardiya: 49,118,emilia: 16,540, veneto: 10,824, piemonte 11,709 şeklinde açıklandı.

  başlıca şehirleri özetleyecek olursak : milano 10,819, torino 5,772, roma 2,620, napoli 1,498 hastaya sahip.
  kritik şehir olarak düşünülenlere gelirsek: bergomo 9,588 , brescia 9,180 , lombarida 8,656, cremona 4,154 vakaya sahip.

  toplam vaka: 53,578 (+6,557)
  toplam iyileşen: 6,072 (+943)
  toplam can kaybı: 4,825 (+793)

  _____________________________________________________________________
  edit 1: teknolojik inovasyon ve dijitalleşme bakanlığının sunduğu destekler eklendi.
  edit 2: karantina ile ilgili temel bilgiler eklendi (9 mart)
  edit 3: 10 martta gerçekleşen avusturya açıklaması ve mortgage kredi bilgileri eklendi
  edit 4: 10 marta ait sayılar girildi.
  edit 5: şehir değiştirmek zorunda kalacaklar için izin evrağı yazının başına eklendi.
  edit 6: 11 marta ait bilgiler ve sayılar girildi
  edit 7: 11 mart gecesi genelleştirilmiş kapatma kararı alındı, * 11 mart gecesi özel ekleme adı altında ekleme yapıldı
  edit 8: 12 marta ait bilgiler ve sayılar girildi
  edit 9: 13 marta ait bilgiler ve sayılar girildi
  edit 10: 14 marta ait bilgiler ve sayılar girildi
  edit 11: 15 marta ait bilgiler ve sayılar girildi
  edit 12: 16 marta ait bilgiler ve sayılar girildi
  edit 13: 17 ve 18 marta ait bilgiler ve sayılar girildi
  edit 14: 19 marta ait bilgiler ve sayılar girildi
  edit 15: 20 marta ait bilgiler ve sayılar girildi
  edit 16: 21 marta ait bilgiler ve sayılar girildi
  edit 17: 4 nisana ait bilgiler ve sayılar girildi
  ** yeni bilgiler edindikçe eklemeye çalışacağım
 • bugünün önemli gelişmeleri,

  * toplam ölü sayısı 4.607

  * çin'de bugün ölü sayısı 22, çin'de salgından ölenlerin toplamı 3.158

  * italya bugün bir günde en çok ölüm bildiren ülke rekorunu kırdı. bildirdikleri 196 yeni ölüm ile ülkede salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 827'ye yükseldi.

  iran 63 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki ölü sayısı 354'e yükseldi. fransa 15 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 48'e yükseldi.

  ispanya bugün 18 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki ölüm sayısı 54'a yükseldi. almanya 1 yeni ölüm bildirdi (73 yaşında bir erkek) ve ülkedeki sayı 3'e yükseldi. amerika 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 31'e yükseldi. isviçre 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 4'e yükseldi.

  japonya 5 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 15'e yükseldi. hollanda 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 5'e yükseldi. lübnan 1 yeni ölüm bildirdi (55 yaşında bir erkek) ve ülkedeki sayı 2'ye yükseldi. ingiltere 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 8'e yükseldi. güney kore 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 60'a yükseldi.

  isveç, endonezya (53 yaşında bir kadın), irlanda, arnavutluk ( 73 yaşında bir kadın), panama, bulgaristan (66 yaşında bir kadın) ülkelerindeki ilk ölüm vakalarını bildirdiler.

  belçika ülkedeki ilk ölüm vakalarını bildirdi, 3 ölüm birden bildirdiler. hastalar 90, 73 ve 86 yaşındaydı.

  çin dışında ölenlerin sayısı 1.449'a yükselmiş oldu.

  italya: 827
  iran : 354
  güney kore : 60
  ispanya: 54
  fransa : 48
  amerika: 31
  japonya : 15
  ingiltere: 8
  ırak: 7
  hollanda: 5
  isviçre: 4
  hong kong : 3
  avusturalya: 3
  almanya: 3
  belçika: 3
  san marino: 2
  lübnan: 2
  kanada: 1
  filipinler : 1
  tayvan : 1
  tayland: 1
  mısır: 1
  arjantin: 1
  fas: 1
  isveç: 1
  endonezya: 1
  irlanda: 1
  bulgaristan: 1
  arnavutluk: 1
  panama: 1
  diamond princess : 7

  * türkiye'de ilk vaka. sağlık bakanı koca'nın yaptığı açıklamaya göre yurt dışından gelmiş bir vatandaşımız. temasta bulunduğu kişilerin karantina altında olduğu bilgisi verildi. ancak hangi şehirde tespit edildiği veya hangi ülkeden ülkemize geri döndüğüne dair bilgiler verilmedi. kültür ve turizm bakanı mehmet nuri ersoy, " otellere sezonu mart sonu değil nisan sonunda açın diye tavsiyede bulunduk." derken ticaret bakanı ruhsar pekcan, " ticaret bakanlığı olarak eldiven, maske ve tulum fiyatlarını normalleştireceğiz." açıklamasında bulundu.

  * bolivya, honduras ilk vakalarını bildirdi.

  * dünya sağlık örgütü (who) sonunda hastalığı pandemi ilan etti. pandemi, herhangi ölümcül bulaşıcı bir hastalığın, tüm dünyayı etkileyecek “küresel” bir boyuta ulaşması anlamına geliyor.

  * ingiltere sağlık bakanı nadine dorries'in virüs testinin pozitif çıktığı açıklandı. ingiltere merkez bankası çarşamba günü faiz oranlarını düşürdükten sonra coronavirüsün ekonomik etkisini yumuşatmak için 39 milyar dolarlık bir destek paketi açıkladı.

  * brezilya'da borsa %10'un üzerinde düştü. işlemler askıya alındı.

  * polonya başbakanı mateusz morawiecki, tüm okulların yanı sıra müzeler ve sinemalar pazartesi günü başlayarak kapatılacağını açıkladı.

  * türk tabipler birliği merkez konseyi başkanı sinan adıyaman, " şüpheli kişilere yapılan testlerin mutlaka birkaç kez tekrar edilmesi ve test sonucu negatif çıksa bile yüksek ateş ve solunum sıkıntısı olan vakalarda akciğer tomografisi çekilmesi gerekiyor." açıklamasında bulundu.

  * tcdd istanbul-sofya tren seferlerine salgın sebebiyle geçici olarak ara verildiğini duyurdu.

  * gürcistan, tüm futbol müsabakalarının 1 nisan'a kadar ertelendiğini duyurdu. arjantin'de tüm spor müsabakaları nisan ayına kadar ertelendi. ispanya futbol federasyonu, 1. ve 2. ligler dışında tüm müsabakaların iki hafta süreyle oynanmayacağını duyurdu.

  * hindistan, tüm turistik vizeleri iptal ettiğini ve myanmar sınırını kapatacağını duyurdu.

  * 2020 motogp dünya şampiyonası'nın arjantin'de düzenlenmesi planlanan 4. ayağı salgın nedeniyle ertelendi.

  * kuveyt, ülkede artan coronavirüs vakaları nedeniyle uluslararası uçuşları askıya aldı. tanker dışındaki gemilerin de limanlarına girmesine izin vermeyeceğini açıkladı.

  * paraguay'da salgın nedeniyle 15 gün eğitime ara verildi. macaristan hükumeti, ülke genelinde acil durum ilan etti. üniversiteler kapatıldı ve büyük ölçekteki toplantılar yasaklandı.

  * abd ulusal güvenlik danışmanı robert o'brien, " wuhan'da virüs ilk görüldüğü dönemlerde en iyi uygulamaları kullanmak yerine salgın örtbas edildi. bu da dünya toplumunun virüse vereceği cevapta belki de iki ayına mal oldu." diyerek çin'i suçladı.

  * new york valisi andrew cuomo, salgınla mücadele amacıyla eyaletin kuzeyindeki new rochelle kentinde 1.6 kilometre uzunluğunda bir alanda özel bir bölge oluşturulduğunu açıkladı. new york'ta bir tane süper yayıcı tespit edildi. manhattan'lı bir avukat tek başına new york city'de virüsü tam 50 kişiye bulaştırmış.

  * abd dışişleri bakanlığı, 24-25 mart'ta pitssburgh'da düzenlenecek g-7 dışişleri bakanları toplantısının coronavirüs nedeniyle sanal ortamda, video konferans üzerinden yapılacağını açıkladı.

  * italya basketbol ligi takımlarından victoria libertas pesaro, takımda 2 kişide coronavirüs tespit edildiğini duyurdu. italya'da yoğum bakımdaki hastaların hali. vücutlarındaki oksijen düzeyini artırmak için yüzükoyun yatırılmışlar.

  * ukrayna’nın başkenti kiev'in mart ayının sonuna kadar karantina altına alınacağı duyuruldu. ukrayna uluslararası havayolları (uıa), türkiye'de dahil olmak üzere italya, isviçre, yunanistan, almanya, israil, ispanya, ingiltere,litvanya, azerbaycan, polonya, macaristan, avusturya, çek cumhuriyeti, finlandiya ve danimarka'ya uçuşların iptal edildiğini duyurdu.

  * malezya hükumeti, ülke genelinde vakaların son haftalarda artış göstermesi üzerine iran, italya ve güney kore ile seyahatleri karşılıklı durdurdu.

  * gürcistan, italya'da bulunan 156 vatandaşını özel uçaklarla tahliye etti.

  * çin'de sokağa çıkma yasağının büyük oranda kalkmasıyla, resmi dairelerde rekor düzeyde boşanma talebi yapılmış. yoğunluktan dolayı 18 mart'a kadar yeni başvurular alınamayacağı açıklandı. avrupa ise karantinaların ardından bebek patlaması yaşanmasını umut ediyor :)))

  * iran'da virüse yakalanan tahran milletvekili zühre ilahiyan'ın iyileşerek taburcu edildiği açıklandı. iran devrim muhafızları sözcüsü ramazan şerif, ülkede coronavirüs ile mücadele çalışmalarında bulunan 5 devrim muhafızı’nın virüs sebebiyle öldüğünü açıkladı.

  * ülkemizdeki marketlerde makarna, kolonya, kağıt havlu, ıslak mendil, maske, eldiven alımına ilginin arttığı görüldü. pek çok yerde kolonya tükendi. neyse kolonya sırası da görmedik demeyiz artık

  * italya'da 2.313 yeni vaka.

  * iran'da 354 yeni vaka.

  * güney kore'de 242 yeni vaka.

  * fransa'da 497 yeni vaka.

  * ispanya'da 527 yeni vaka.

  * almanya'da 343 yeni vaka.

  * amerika'da 115 yeni vaka. böylece amerika'da vaka sayısı bini aşmış oldu.

  * isviçre'de 155 yeni vaka.

  * japonya'da 55 yeni vaka.

  * norveç'te 219 yeni vaka.

  * hollanda'da 121 yeni vaka.

  * isveç'te 145 yeni vaka.

  * ingiltere'de 73 yeni vaka.

  * danimarka'da 180 yeni vaka.

  * belçika'da 47 yeni vaka.

  * katar'da 238 yeni vaka. katar'da vaka sayısında 1 günde yüzde 1000 artış oldu.

  * avusturya'da 64 yeni vaka.

  * bahreyn'de 85 yeni vaka.

  * malezya 20 yeni vaka.

  * çekya 28 yeni vaka.

  * slovenya 23 yeni vaka.

  * finlandiya 19 yeni vaka.

  * portekiz 18 yeni vaka.

  * filipinler 16 yeni vaka.

  * romanya 15 yeni vaka.

  * singapur 12 yeni vaka.

  * avustralya'da 11 yeni vaka.

  * yunanistan 10 yeni vaka.

  * lübnan, irlanda, polonya 9 yeni vaka.

  * endonezya, sırbistan, panama 7 yeni vaka.

  * tayland, şili, güney afrika, kolombiya 6 yeni vaka.

  * hong kong, brunei 5 yeni vaka.

  * kanada, izlanda, israil, brezilya, vietnam, hırvatistan, kıbrıs 4 yeni vaka.

  * kuveyt, estonya, slovakya, paraguay 3 yeni vaka.

  * arnavutluk, letonya, afganistan, fas 2 yeni vaka.

  * mısır, tayvan, filistin, gürcistan, suudi arabistan, macaristan, meksika, maldivler, bulgaristan, tunus, malta, sri lanka 1 yeni vaka.

  çin dışında görülen vakaların toplam sayısı,

  italya: 12.462
  iran: 9.000
  güney kore : 7.755
  fransa: 2.281
  ispanya : 2.222
  almanya : 1.908
  amerika: 1.109
  isviçre: 652
  japonya : 639
  norveç : 622
  hollanda: 503
  isveç: 500
  ingiltere: 456
  danimarka: 442
  belçika: 314
  katar: 262
  avusturya : 246
  bahreyn: 195
  singapur: 178
  malezya: 149
  avustralya: 127
  hong kong: 126
  yunanistan: 99
  kanada: 99
  israil : 97
  çekya: 91
  izlanda: 85
  birleşik arap emirlikleri: 74
  kuveyt : 72
  ırak : 71
  san marino: 62
  hindistan : 62
  lübnan: 61
  mısır: 60
  tayland: 59
  finlandiya: 59
  portekiz: 59
  slovenya: 57
  brezilya: 52
  filipinler: 49
  tayvan: 48
  romanya: 45
  irlanda: 43
  vietnam: 38
  endonezya: 34
  polonya: 31
  filistin: 30
  gürcistan: 24
  şili: 23
  suudi arabistan: 21
  cezayir: 20
  rusya: 20
  arjantin: 19
  pakistan: 19
  hırvatistan: 19
  umman : 18
  ekvator: 17
  estonya: 16
  arnavutluk: 15
  kosta rika: 13
  macaristan: 13
  peru: 13
  güney afrika: 13
  sırbistan: 12
  azerbaycan: 11
  brunei: 11
  letonya: 10
  macau: 10
  slovakya: 10
  belarus: 9
  kolombiya: 9
  panama: 8
  meksika: 8
  maldivler: 8
  lüksemburg: 7
  kuzey makedonya: 7
  bulgaristan: 7
  afganistan: 7
  tunus: 7
  bosna hersek: 7
  kıbrıs rum kesimi: 6
  malta: 6
  dominik cumhuriyeti: 5
  yeni zelanda: 5
  fransız guyanası: 5
  paraguay: 5
  fas: 5
  senegal: 4
  bangladeş: 3
  kamboçya: 3
  bangladeş: 3
  moldova: 3
  faeroe adaları: 2
  kamerun: 2
  kamboçya: 2
  nijerya: 2
  burkina faso: 2
  channel ıslands: 2
  saint martin: 2
  sri lanka: 2
  honduras: 2
  nepal, yemen, monaco, ermenistan, iskoçya, andorra, ürdün, ukrayna, lihtenştayn, togo, butan, vatikan, jamaica, moğolistan, kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti, türkiye, bolivya : 1
hesabın var mı? giriş yap