• şimdi şarkının lyric ini yazıp bestesini yazmamak olmaz: hemen bir ilki gerçekleştiriyorum
    cu cu dınıııın dıt dırının dıt dırıdırıdırın
    (bkz: oeeeh)
  • turkcesi; ssg is basinda.
  • bu sarkiyi senelerdir, temizlik yaparken dinliyorum. hem gencligime dönüyorum, hem de böle enerji geliyor. sözleri de cok uygun, bütün pislikleri tek tek bulup, yok ediyorum.
  • metallica'nın hayatlarımızın bir bölümüne sirayet ettiği, bizleri arlanmaz birer civciv ezicileri yaptığı dönemler, ortaokul yıllarımıza tekabul ediyordu. james hetfield'ın inanılmaz karizması altında ezilen, onun gibi olmaya çalışan, yürüyüşü konuşması değişen ergen gençlerdik. "nasılsın canım" diyen kızlara "yeahh" deyip balgam atmaya başlamamız da bu döneme rastlar. neticede bizim sahneden üzerine kusacağımız milyonlarca hayranımız yoktu ve küçük hetfieldcıklar olarak, hetfieldizm öğretisinin en önemli ögelerinden biri olan "balgam atma"nın eyleme dönüşebileceği yer sayısı kısıtlı idi.

metallica şarkılarının ezberlendiği, stüdyoya gidilip çalınamadığı, boku bokuna gitarlara milyonlarca lira verildiği bu yıllarda, bu işi icra etmenin hiç de kolay olmadığı, ilk evvela evde şarkı söyleyerek kendimizi ısındırmamız gerektiği gerçeğini kavrıyorduk. lakin raket gibi kullandıkları terlikleri ile analarımız, her daim metallica öğretileri ile aramıza set çekti... özellikle benimki!

- oğluuum, napıyorsun ay benim deli oğlum!
    + hell yeahhhhhhhhh, siiiiiiik en dis... çotakkkkkkk[ağzın ortasına okkalı bi terlik gelir]
    - terbiyesiz seni, iyice zıvanadan çıktın sen, anneye denir mi hiç öyle şeyler?? hayvan!
    + am[çaattttt]
    - bak halaaa... yahu benim günahım neydi bilemiyorum ki?

seek and destroy'u evde ilk icra etme çabam, bu şekilde neticelendiydi. valideden yediğim okkalı terlikler beni metallica hakkında derin düşüncelere sevk etse de yılmadım, sadece seek and destroy'a biraz ara verdim. gayet nezih bi hayat sürmeye devam ettim bi süre.

derken bi gün peder bey baskın yaptı odaya, son ses seek and destroy dinliyorum yine;

+ ulan! bu ne?
    - metallica baba, ehehehehe
    + metallica metallica dediğin bu mu? adamın sesi hakkaten de metal gibiymiş haa! düzgüni şeyler dinle lan! zibidi!!1

ikinci seek and destroy maceram da hüsranla bitmişti, ama bu beden, yenilgiyi kabul edecek değildi elbet! yılmadan devam etti!

sene 1999 oldu, kıdemli lise öğrencileriydik artık. metallica'nın istanbul'a geleceğini haber almış, sümerbank'a gidip saha içi biletlerimizi ilk günden almıştık. konser günü sahada kopmuş, coşmuş idik desem yalan olur, ama eğlenceliydi. özellikle 35 tane iri kıyım arasından uçarak bana dalan ve aşağı yukarı vücudumda coplanmamış yer bırakmayan polis memuru sayesinde daha konser alanına girmeden arkadaşların taşak malzemesi olmuş, seek and destroy'un lanetine biraz daha inanır olmuştum.

konser sonrası eve döndüm, tek başımaydım. ilk evvela dedim televizyonu bi açayım, bakayım ne var ne yok? nefis bi entel olduğum için ilk açtığım kanal diskavri çenıl oldu. programın adı; "tıbbi dedektifler". bi yandan programı izliyorum, bi yandan bilgisayardan "seek and destroy"u açmışım, onu dinliyorum. derken anlatılan öyküde; katilin önce evin elektriklerini kestiğini, daha sonra ise içeri girip ne kadar adam varsa doğradığını görüyorum. ağız dolusu bi vay amına koyim bile çekemeden elektrikler kesiliyor, yukarıdan tıkır tıkır sesler geliyor, götümden çıkan "yusuf" sesleri ilk defa bu kadar belirginleşiyor...

o günden beri seek and destroy dinlemiyorum, dinlemem... 27 temmuz'da da kulaklarımı tıkadım, sahneye arkamı döndüm, sessiz bi protesto şeyettim. o günden beri arnavut kaldırımı olarak yaşıyor, hayatın tadına varıyorum.
  • hetfieldın "searchiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnnnnnnn...." bağırtısı akabinde konser güruhunun ağzından çıkan böğürtü..

(bkz: neydi o günler)
  • nba spikerleri ve yorumcularının ömer aşık'a taktıkları lakap.
    sonuçta bizim delikanlının ismini a-seek olarak okuyorlar,
    oradan hareketle ömer böyle güçlü bir smaç ile bitirince
    "aseek and destroy" diye bağırıyorlar.
  • çok az insanın favori metallica şarkısıdır, ama ne zaman çalınsa hayvan gibi eşlik edilir.
  • we are scanning the scene
    in the city tonight
    we are looking for you
    to start up a fight
    there is an evil feeling in our brains
    but it is nothing new
    you know it drives us insane

[chorus]
    (running) on our way
    (hiding) you will pay
    (dying) one thousand deaths
    (running) on our way
    (hiding) you will pay
    (dying) one thousand deaths

searching, seek and destroy

there is no escape
    and that is for sure
    this is the end we won't take any more
    say goodbye to the world you live in
    you have always been taking
    but now you're giving

[chorus]

our brains are on fire
    with the feeling to kill
    and it will not go away
    until our dreams are fulfilled
    there is only one thing on our minds
    don't try running away
    `cause you're the one we will find

[chorus]
  • metallicanin en guzel sarkilarindan biri zannimca. her riffi ayri bi yenilesidir. kill em allda bulunur. sololari klasik olmakla beraber arkadaki riff degisik gibidir. guzeldir de.
  • hayalimdeki ülkenin milli marşı. evet, bütün kurtları dökeceğizdir o ülkede.
hesabın var mı? giriş yap