• yeni türkü'nün eski parçalarının hastasıyım, yenilerine tahammül edemiyorum diyorsanız sebebi selim atakan'dır.
  • besteci, soz yazari, piyanist. 1977 yilinda derya koroglu ile birlikte yeni turku'nun kurucu uc elemani arasindadir.

ilk yillarinda deneyimleriyle grubun butun muziksel vizyonunu belirleyen insandi. su an herkesin dilinde olan cember dahil toplatilan ilk albumlerinde ve akdeniz akdeniz'deki butun sarkilar onun bestesidir. ozellikle enstrumental sarkilari cok yetkindir. cokseslilige buyuk onem vermistir.

derya koroglu'nun egosu ve yetenegi ortaya ciktikca ve grupla ticari basariyi yakalauip ismini duyurduktan sonra yavas yavas gruptan uzaklasmaya baslamis, 1990'dan itibaren de dizi ve film muzikleri uzerinde calismakta, ve diger bazi sanatcilar icin beste yapmaktadir.
  • patoloji doktorudur. müzisyenliğinde ise ne yaptığını, ne güzel işler çıkardığını bir çırpıda görebilmek için söz vermiş şarkılar ya da her dem yeni albümlerine şöyle bir kulak kabartılsa kafidir. acaba istersen hiç başlamasın'ı bestelerken, hani o introdaki piyanoda ne hissetmiştir, bir insan ne hisseder de o ezgiyi çıkarır hep merak etmişimdir. bir de bunca yeteneğine karşın olağanüstü mütevazı bir kimsedir ya, insan şaşar kalır...
  • 1951 londra doğumlu patoloji uzmanı, piyanist, besteci ve aranjör. saint joseph ve ankara fen lisesi'nde ortaöğretimini tamamlamış. 1968-1971 arasında lise grubuyla katıldığı milliyet gazetesi liselerarası müzik yarışmasında birincilik elde etmiş.sonrasında hacettepe tıp'ta lisans eğitimine başlamış, 1976 yılında mezun olmuş. 1979'da derya köroğlu ile yeni türkü'yü kurmuşlar.

milliyet'in müzik yarışmasındaki performansları:
    https://youtu.be/kbzzadwqle8

(derya köroğlu'nun bu ekipte olmaması da çok ilginç)
  • türkiye topraklarinda yetismis en büyük birkaç sanatcidan biridir..ne yazik ki öteki birkaç kisi gibi pek degeri de bilinmemistir müzik dünyasinda.. ha herkes onun besteledigi bir çok sarkiyi bilir ama o da hakkettigi saygiyi görmesine yetmemistir..sonuçta el attigi tüm bu güzel sarkilar, yeni türkü adini, derya köroglu'nun sürdürmesi sebebiyle, onunla özlesdestirilmistir.. ama bilirim ki bahar sarkisi'nin o muhtesem müzigi ve sonundaki klavye resitali, istersen hiç baslamasin'in o hüzne bogan melodisi, terkeden'deki hüzünlü hava, hepsi onun eseridir.. belki de sadece onun sayesinde sevmisimdir yeni türkü'yü..
  • destina'nin yaraticisi. elif'in dünya iyisi babasi. cok ama cok ozel insan rahmetli nes'e ercetin'in sevgili esi. yetenekli insanlarda ender rastlanan ama onda olan en onemli hal, huzur...
  • yeni türkü'nün ruhu
  • selim atakan yeni türkü'nün esas ruhu ise, vücuda gelmiş hali zerrin atakan'dır
  • web sitesinin bir yerinde niye bu siteyi kurduğundan ve sitedeki "notalar" bölümünden şöyle bahsediyor selim atakan:

--- spoiler ---
    eserlerim ne denli yüksek kültür ürünü sayılır, tartışılır, ama hepsi de “sahibinden”, hazırlanırken ince ayrıntılarıyla düşünülmüş, sizlere aracısız, bozulmadan iletilmiş eserler. üstelik hemen hepsi beğeni kazanmış, hatta daha önce ödüller almış eserler. aracısız ve bozulmadan... evet, bir karşılık beklemeden sizlere yapıtlarımı ve bana konuk olma inceliğini göstermiş değerli bestecilerin yapıtlarını sunuyorum. alın, inceleyin, icra edin, saklayın... ki benim inandığım kültür sizlere, sizlerden diğerlerine yayılsın. kültürümüzün içinin boşaltılma hareketine karşı bir gelişme başlasın.
    --- spoiler ---

ofiste masamda ekrana bakakaldım, put gibi duruyorum.

bu ülke böyle insanlar yetiştirmiş bir ara. akıl alacak gibi değil.
  • tam ismi selim şükrü atakan olan müzisyen ve doktor. yeni türkü'nün kurucu ekibinde yer almaktadır, 1992'deki aşk yeniden albümünden kısa bir süre önce gruptan ayrılmıştır.

grup çağrı ve nükhet duru'nun albümlerinde bazı şarkılarda, onur akın'ın seni istanbul yapmalı albümünde ise tüm şarkılarda aranjör olarak kendisinin adını görmek mümkündür.

yeni türkü'nün albümlerinde yer almamış birçok bestesi bulunmaktadır, bulabildiklerim aşağıdadır:

- akrep nalan: çingene pembesi
    - alpay: üçüncü şahsın şiiri
    - deniz türkali: bir kadın nasıl döner köşeyi
    - grup çağrı: ipek oteli
    - gülden karaböcek: otel odaları
    - meltem özcan: koynuna almazsan, sisli ilişkiler, sensizlik içinde
    - nükhet duru: dağınık yatak, hançer, iki hayat
    - zuhal olcay: dargın bir bahar

yeni türkü ile birlikte delikan, derman ve firar filmlerinin müziklerine, tek başına da ölü bir deniz, benim sinemalarım, berdel, düş gezginleri ve herkes kendi evinde filmlerinin müziklerine imza atmıştır. şark dişçisi tiyatro oyununun müzikleri de kendisine aittir.

bizim sokak isimli çocuk programında besteci, aranjör ve orkestra şefi olarak yer almıştır. tv oyunları programında yer alan oyunların müziğini, zeki alasya ve metin akpınar’ın oynadığı biz bize benzeriz, dünya hali, zeki-metince ve hastane dizilerinin ve nilüfer açıkalın ile meriç başaran'ın başrol oynadığı sihirli ceket isimli dizinin müziklerini de yapmıştır.
hesabın var mı? giriş yap