• yüreğimi en çok yakan diyalogu;

snape: madem ölmek umrunda değil, neden bunu draco'nun yapmasına izin vermiyorsun?
    dumbledore: o çocuğun ruhu henüz o kadar zedelenmiş değil, benim yüzümden paramparça olmasını istemem.
    snape: ya benim ruhum dumbledore? ya benimki?
  • her$eyden once nefis bir karakter oldugunu belirtmeden gecemeyecegim, harry potter aleminin en yalniz adamidir.

--- spoiler ---
    harry potter and the half blood prince kitabinin sonunda yaptiklarinin altinda, aslen albus dumbledore ile yapilmi$ bir plan yoksa, cocugumu keserim. ister gercekten bir buyu ile dumbledore'u oldurmu$ olsun, ister tamamen avada kedavra buyusunu gercekten inanmadan bir fake olarak yapmi$ olsun, professor snape, diger tum tifil hocalardan daha ta$akli bir adamdir. kitabin sonunda harry'nin attigi her curse'u kar$ilarken yalnizca ona bir ders vermemekle kalmami$, ayni zamanda kendisine "coward" diye bagirdiginda harry veledine "don't call me coward!" diye ciki$arak, cumle alemin tirstigi voldemort efendi'ye madik atmak icin yaptiklarinin 6 degil, 12 okka ta$ak gerektirdiginin sinyallerini vermi$tir.

ayni zamanda, master of potions olan bu zat, dumbledore'un magarada ictigi iksirin orada oldugunu ve neler yapabilecegini cok iyi bilmektedir. adim gibi eminim, dumbledore'un guvenini asla bo$a cikarmami$ biridir - sonunda ya$amina mal olacak olsa bile (rowling dingili kesin harcar bu aslani) harry'e voldemort'u yok etmesi icin en kritik noktada yardimci olacaktir.
    --- spoiler ---

yukarida yazdiklarimin hic birisi gercek olmayabilir tabi. ama ben sirf alan rickman oynuyor bu adami diye seviyorum. hatta hastasiyim.
  • film serisini henüz bitirdim ve kendisi ile ilgili görüşlerim sırasıyla şöyle oldu:

--- spoiler ---

1-adamım
    2-göt
    3-adamım
    4-göt oğlanı
    5-adamım benim
    6-orospu çocuğu
    7-adamım amk :(

--- spoiler ---
  • karanlık bir ruhun, kötü bir ruh olmak zorunda olmadığını göstermiştir.
  • bazı andavalların kitaplar boyunca yaptığı bütün kötü şeylerin nedenlerini anlayamayacak kadar kıt beyinli olunca gerçekten çok sinir olduğum kitap karakteri. arkadaşım alooooooooo harry potter diyoruz, voldemort'un en büyük düşmanı diyoruz, bu adı anılmaması gereken yaraığın da bir gün geri döneceğini biliyoruz. ee ne yapaydı snape? pamuklara sarıp potter'a her seferinde 100 mi verseydi? adam görev azminden bir saniye bile gevşememiş, eninde sonunda voldemort'un geri döneceğini ve onun veledi korumak için ikili oynaması gerekeceğini de öngörerek ona göre davranmış, sen kalk bunu bile düşüneme.

elbette slytherin'i koruyacak, voldemort'un ölüm yiyenlerinin neredeyse hepsi bu çocukların babası a akıllım. elbette harry'i hor görecek, aşağılayacak, ondan nefret ediyormuş gibi yapacak. pışpışlayacak hali yok ya. zaten cihan kadar kişi çocuğu pışpışlıyordu en azından onun gibi bir öğretmen bakmam seçilmiş olmana alırım façanı aşşaaa dedi. onun bu sert ve otoriter hali olmasa o çocukların hiçbiri bu zor derste bu kadar iyi olamazlardı.

adam iki başlı köpeği kontrol etmek için bacağını kaptırmış, voldemort'a hizmet ettiğinden şüphelendiği elemanı tehdit etmiş, çocuklar ve kurt adamın önüne bir saniye bile tereddüt etmeden geçmiş, öldürücü lanet isabet etmesin diye ikizlerden birini kulağından etmiş, potter'a en güzel yol göstericiyi göndermiş, dünya büyücünün önüne tir tir titrediği voldemort'un gözlerinin içine bakaaaaa baka yalan söylemiş ve yıllarca görevini ondan saklamayı başarmış sen kalk adama tüh kaka de. salak mısın olum?

yok efendim tek güdüsü bir kadını sevmekmiş... potter'ın güdüsü ne sanıyorsun? ailesinin intikamını almak gibi oldukça basit ve temel bir istekle hareket etmedi mi? vallahi de ben bu kitapları nasıl okuduğunuzu anlamıyorum arkadaş...
  • james potter öldüğünde 21 yaşındaydı.
    severus snape öldüğünde 38 yaşındaydı.
    james potter safkandı.
    severus snape ve aşık olduğu lily ise sırasıyla melez ve muggle-born idiler.
    james'in, voldemort'a karşı durmak için hiçbir zorunluluğu yoktu. evlenirdi birçok büyücü gibi bir safkanla, kafasını dinlerdi. neslini garanti altına alırdı. bunun yerine james potter zamanın en güçlü büyücüsünün karşısında durdu. nitekim bu da onun canına mal oldu.
    severus'un ise voldemort'a karşı durmak için nedenleri çoktu. en başta kendisi bir safkan değildi. sevdiği kadın ise görüldüğü yerde katli vacip sayılan bir muggle-born'du. buna rağmen henüz daha hogwarts sıralarındayken voldemort'a sempati duymaya başlamıştı severus.
    kimsenin kimseyi dark lord'un kucağına attığı yok. bu teori, şayet severus bir safkan, james bir muggle-born olsaydı düşünülebilirdi; ama, safkan bir büyücüye olan düşmanlığından ötürü kimse gidip pro-safkan bir terör örgütüne dahil olmaz. kendisi melezken hele.
    severus, voldemort'un yanına ideolojik sebeplerden girdi; ama, ideolojik sebeplerden uzaklaşmadı. intikam için uzaklaştı.
    james bir bully idi; ama, yaşı 15'ti.
    severus, bir bebeğin öldürüleceğini bilerek sybill'in kehanetini voldemort'a ihbar ettiğinde ise yaşı 21'di.
    james'in hayatta yaptıklarını yapmak için okuldan sonra sadece dört senesi oldu. dört kısa sene.
    severus'un ise 21 senesi vardı. bunun dört senesini voldemort'un emrinde heder etti.
    adamlık ve kalite yarıştırmadan önce james'in çocuk sayılacak yaşta yaptıklarına, severus'un baliğ yaşta voldemort'a yetiştirdiği haberlere bakmak yeterli.
    severus'un lily'nin ölümüne sebep olduğu hatasını telafi etmek için gösterdiği cesaretini ve bir kadına olan sonsuz aşkını yüceltmek için james'in ezilmesine ihtiyacı yok.
    james, safkan bir büyücü olarak her şeyi göze alıp sevdiği kadınla evlenmiş, bebeğini dahi riske sokarak zümrüdüanka yoldaşlığı'ndan ayrılmamış ve sonunda dövüşerek ölmüş biri.
    severus, melez olmasına rağmen çocuk yaşta bir pro-safkan terör örgütüne sempati beslemeye başlamış, örgütün üyesi olmuş, 12 aylık bir bebeği ilgilendiren kehaneti voldemort'a yetiştirmiş, hatasından ötürü hayattaki en sevdiği kişiyi kaybetmiş ve intikam için muazzam bir cesaret göstererek ajanlığa başlamış biri.
    ikisi de cesur; ama, severus'un daha "adam" olduğu baya bir tartışılır.
  • --- spoiler ---
    serinin son kitabında ortaya çıkan hikayesiyle içimize işlemiş karakterdir.. bütün hayatını nefret ettiği bir adama aşık olmuş bir kadının aşkının üzerine kurmuş, sonra onun ölümüne sebep olmuş ve bütün bu vicdan azaplarıyla bir kerecik bile gerçekten mutlu olamadan harry nin lily nin gözlerine çok benzeyen gözlerine bakarak ölüp gitmiştir.. ne yalan söyleyeyim, etkisindeyim hala..
    edit: harry'nin lily'nin gözlerini ve james'in çehresini taşıması bence en çok bu adama zor gelmiştir.. düşünsenize, bu dünyadaki en sevdiği kadına ait gözlere bakmak için her kafasını çevirdiğinde, bu dünyada en nefret ettiği adamın yüzüyle karşılaşıyo..
    --- spoiler ---
  • snape'e ithafen adamlar "james hatasından erken döndü snape çok sonradan döndü" diyorlar da snape olmasa voldemort örgütü nah çökertilirdi. james'in oğlu bile oğlunun adına snape babanın ismini veriyor ve "ismini hogwarts'ın iki müdüründen alıyorsun. biri slytherindeydi ve o tanıdığım en cesur adamdı." diyor.

james ise dümdüz çardı tabi ki ergenlikte yaptığı hatalar önemli değil ama o hatalar bir çocuğun hayatını kaydırıp onun çareyi en karanlık lordun örgütünün kucağına attı.

snape, james'ten daha kaliteli bir adamdır.
  • tum harry potter serisinde belki de en cok aci cekmis karakter...

--- spoiler ---
    oncelikle buyucu bir anne ile muggle bir babadan dogmus. harry ile yaptigi zihinbend(occlumency) derslerinin birinden anliyoruz ki babasi iyi biri degilmis. buyuk ihtimalle snape'i terk etmis gitmis. snape de cirkin bir cocuk olarak hogwarts'a geliyor. tahminim harry gibi o da sadece hogwarts'i evi gibi goruyor. ve tabi lord voldemort gibi... kendi doneminin en basarili muggle buyucusu lily evans'a asik oluyor. ama sansi yok. sirius black ve james potter karizmatik, basarili buyuculerin durmadan dalga gectigi bir genc... kendini buyunun karanlik tarafina veriyor. belki de guclu olabilmek icin....

sonra lord voldemort'a kehaneti yumurtlarken ondan lily potter'i oldurmemesini istiyor. zannediyor ki lily potter belki onun olabilir. bence daha lord voldemort gucunu yitirmeden vazgececek karanliktan... ama aski once james potter sonra da lord voldemort tarafindan sonsuza dek elinden aliniyor. yasayabilmek icin tek siginagi, kendine yakin hissettigi bir tek hogwarts kaliyor. gidiyor dumbledore'dan af diliyor belki, belki ona bilgi satiyor.

sonra aradan yillar geciyor ve karsisinda gene yetenekli, gene yakisikli, gene ukala bir cocuk... her baktiginda onun gozlerine sanirim aklina lily evans geliyordur. yaptigi tum hatalarin, sahip olamadigi herseyin simgesi oluyor harry potter... ve son kitapta dumbledore'a soz verdigi icin, oyle olmasi gerektigi icin ilk kez kendini ait hissettigi hogwarts'tan belki zumruduanka yoldasligi'ndan uzaklasiyor. gene inandigi, baglandigi hic bir sey olmadan kaciyor. belki de lord voldemort'a duydugu nefret yasama baglanmasini sagliyor.

simdi kimse kusura bakmasin, bir kez bana snape kotu dedirtemezler. odlek de dedirtemezler. bence tum serinin en cesur ve en mantikli insani.... ayrica sihir bakani bile olurdu isteseydi....

gonul ister ki her sey bittikten sonra gelsin hogwarts'in asla degismeyecek karanlik sanatlara karsi savunma(dada) hocasi olsun...
    --- spoiler ---
  • hazir corba yaparken 7 defa saat yonune 1 defa saatin aksi yonde karistiriyorum, adeta anne corbasi lezzeti yakaliyorum.

tesekkurler melez prens.
hesabın var mı? giriş yap