• (bkz: zafer güler) versiyonu ve de canlı performansıyla özellikle dinlenilmesi gerekir.

sayıklamalar
  • yeni türkü'nün en sevdiğim parçalarından biri.
    üzüntü, keder, umut hepsinden birazcık var;

"seni yerlerde göklerde bulamazlarken
    bende gizli olduğunu sezenler olmuş
    dumlu dumluymuşsun yüreğimde
    kımıl kımılmışsın bileklerimde
    dumlu dumluymuşsun yüreğimde
    kımıl kımılmışsın bileklerimde"

ve bir iç çektirip devam eder;

"türkü olmuşsun, umudummuşsun
    ellerimde gözbebeğimde
    türkü olmuşsun, umudummuşsun
    ellerimde gözbebeğimde"
  • ümmüşen ile derya köroğlu düeti insanı harbiden dumur eder. çok ama çok güzel bir şarkıdır. sözleri kurşun gibi deler. müziği ise insanın kayıtsız şartsız teslim olmasını sağlar.
  • bu aralar da buna sardım. sura iskenderli yorumu efsane olan şarkı. önceki entrylerde yazılanlar gibi olmayan aşkın ızdırabını yaşatıyor. içe işliyor.
  • bir evrim hikayesinin fon müziklerinden.

bu şarkıyı kadıköy zamanımdan bilirim, oturduğumuz yerde mutlaka çalardı. ama sevdiğim 1500 şarkıyı saysam aklıma gelmezdi benim. hiçbir playlist'imde de olmamıştır.

çünkü ben öyle biri değilim. sene olmuş bu sene, hala bu aramızda dağlar bilmem neler muhabbeti bana göre değil. yokluğundan acı çekmek tamam ama yıllardır ortaya çıkmayan birine "sımsıkı sarılı" olmak? no thanks. gelmeyen kişiyi özleyebilirim, bu benimle ilgilidir ama sarılamayacağım. bu devirde o tür ilişkilere inanmıyorum. birlikte olmayı arzu eden insan kaybolmaz kardeşim. kaybolduysa istemiyordur. "kara tren gecikir belki hiç gelmez" dünyasında yaşamıyoruz.

işte sonra ben doğum yaptım.

kızlarımı yemeleriyle içmeleriyle sıçmalarıyla uykularıyla her ama her-bir-şeyleriyle ben ilgileniyorum. bazen çok sinirleniyorum "al götür şunları naparsan yap" diye yardımcımıza bırakıp kaçıyorum. bazen babalarına çemkiriyorum, "ben tuvalete bile gidemiyorken sen sürekli arkadaşlarınla görüşemezsin!!!!!" diye bağırdığım oluyor. falan filan. just ikizanneliği things.

sonra akşam oluyor uyuyorlar. bakıp inanamıyorum, allahım bunları gerçekten ben mi doğurdum? inanılmaz bişey. şimdi bensiz doğrulmayı bile beceremeyen bunlar, 12 sene sonra falan bana tahammül bile edemeyecek. 18 sene sonra evimizden ayrılacak. ve belki bir daha asla birlikte yaşamayacağız. ve belki o kadar uzaklara gidecekler ki yılda birkaç gün anca görüşebileceğiz.

bunlar mı onlar?

"aramızda dağlar yollar yıllar var iken
    beni sana sımsıkı sarılı görenler olmuş."

bu benim için ancak evlada söylenebilecek bir şarkı. ve burasına her geldiğimde gözlerim doluyor.

ve artık burasına her gün mutlaka geliyoruz. çünkü kızlarıma ninni niyetine dinlettiğim playlist'in ilk şarkısı.
  • kesinlikle sevdigim sarkilardan biri simdi acip tekrar dinlegecegim
  • yüzyıl geçse de dinlenecek, eskimeyecek şarkılardan biri sanırım.
  • 20'li yaşlarımın başındayken çok sık dinlediğim şarkı. o zamanlar dinlerken her kelimesinin canımı nasıl acıttığını hatırlıyorum, bir yağız delikanlıya tutulmuşum tabii. hey gidi…

şimdi debe'de görüp bir tebessüm ettim, açtım şarkıyı. hiçbir şey hissettirmedi, müziği bile. hatta sıkıldım dinlerken. sadece bir şarkının tüm hücrelerime tesir etmesine sebep olan o hisleri özlediğimi fark ettim. büyüdükçe aşk bile daha aklı başında yaşanıyor. şimdilerde aramızda dağlar, yıllar, yollar varken beni kimseye sımsıkı sarılı göremezsiniz. bazı şeylere aymayacaktık ve böylece o coşkulu aşk duygusunu kaybetmeyecektik.
  • çok ama çok sevdiğim, içimi delip geçen şarkıdır,
    sözlerinin anlamı, melodisinin güzelliği insanın içine işler.
    en güzel yorumu ise deniz tekin'dendir.
  • dumlu dumluymuşsun yüreğimde,
    kımıl kımılmışsın bileklerimde..
    ...
    yangın toprakmışım yağmurlarına..

bak burası önemli. bu hissi yakaladın mı peşinden gideceksin. olmuyor çünkü, bir daha yaşanmıyor. oysa çok tatlı duygular bunlar. diri tutar.
hesabın var mı? giriş yap