• ülkemizde bir sağlık bakanı (bkz: recep akdağ) tarafından obezite sorunu yaşayan insanlar için kullanılması önerilen hitap şekli. ne kadar teşvik edici bir girişim değil mi? kilo problemi olan insanlara "şişko şişko" diyeceğiz ve böylece onların bu konuda adım atmasını sağlayacağız.. mucize gibi bişey yahu!!11
  • geçen yıl sayın sağlık bakanı recep akdağ'ın medya aracılığıyla insanlara verdiği tavsiyeyi hatırladım ve "belki de işe yarar anasını satayım. neticede herif doktor. bir bildiği vardır herhal" diyerek uzun süredir kilo problemi yaşayan annemi dürtükledim:

- şişko...şişko...

ben heyecanla annemdeki olumlu gelişmeleri izlemeye hazırlanmışken cevap olarak ne dese beğenirsiniz:

- ebenin .mına taş ko!

tam anlamıyla afalladım. ne diyeceğimi bilemedim. şimdi burdan bakanıma sesleniyorum. saygı değer bakanım! böyle bir cevaba karşı, insanların söyleyebilceği karşı sözler hazırlamış mıydınız? hazırladıysanız nerlerdir? gerçekten çok zor durumda kalıyoruz. saygılarımla...

tanım: öyle, ulu orta birilerine söylerken son derece dikkatli olmanız gereken sözcük.
  • ah kaderim. ah tatlı hayatım. ah cilveli götüm.
    ne çok da meraklı vücudum tatlı yemeye. dayanamaz, duramaz yemeli tatlıyı.
    onsuz yapamaz çikolataları olmalı, bisküvileri, brownileri, turtaları.

bunlarla da yetinemez fastfood ne kadar da güzel gider.
    güzel bir hamburger menüsü almak ister ama vücut hayır hayıır sadece bir menü olaaamaz der.
    patatesi ilk önce büyüt ama büyütmek de yetmez. mega boy al.
    tamam dersin.
    bu kadarı doyurmaz der.
    6lı peynir çubuk al der.

taaa siparişi vereceksin.
    yetmeeeeeeeeez diye guruldar.
    12li soğan halkasını gömersin. içinden bir cinlik geçer karşımdakinede büyük boy alırsam o da yiyemez onunkilerini de yerim. evet bu geçer. her seferinde de o artık bir hamburgerden ısırık alırsın. patateslerden otlanırsın.

yedin yedin yedinnn. yetti mi? kan şekeri anasının amı seviyesine yükseldi.
    aburcubur mu yemeliyim yoksa tatlı mı?
    tatlı yiceksem 17li ekler kurtarır.
    çikolata yiceksem 1 bold büyük boy tutku.
    1 ice latte(şekersiz ama bak bu çok önemli)
    10 halley.
    bir de çikolata.

yersin yersin ve sonlara doğru.
    ben artık diyete giriyorum abi bu böyle gitmez dersin.

ertesi gün vücut boşalır. hooooooooooop tekrar.

çok kızgınım sözlük. sinirden yeminederim yere atıp kendimi yuvarlanıcam. yine bugun o lafı duydum. o lanet lafı. o iğrenç lafı.

"berk göbeğin baya çıkmış he çok abarttın bu ara"
    vallahi kudurucam oysa pazartesi yeminle diyete girmeyi düşünüyordum.

of.
  • ananemin aşağıdaki sözleriyle hatırlayacağım özendirme sıfatı
    - 'oğlum bu ne hal bak memet maşallah şişko şişko '
  • izmir'de artık bulunmayan, yerini -arada bir kaç değişiklik geçirdikten sonra- naci usta'ya bırakmış mekan. hatırladığım kadarıyla harika etler kebaplar yapardı ve bahçesinde çocukların ata binebileceği ufak bir yer vardı. şişko kapandıktan sonra bir kaç alışveriş merkezinde* şişko fast adında fast food restoranlar açmışlardı.
  • sevimlileştirilmiş obez
  • genel olarak yanlış değerlendirilir,
    kilolu olunca illa hareket edemedikleri düşünülür,
    ayda eğilemedikleri,
    yada benzeri şeyleri yapamadıkları...
  • izmirde cesme otobanina cikmadan onceki kebapci. bahcesinde taylar, midilliler falan vardir. patlicanli kebabi guzeldi hatirladigim kadariyla..
  • şişko, tombişten sonra en sevimli fazla kilo ifade eden kelimedir.
    ama en sevimlisi icin (bkz: tombis)
hesabın var mı? giriş yap