• çocukları korkutan, çöpleri dağıtan, yola birden fırlayıp kazalara neden olan itlaf edilip yok edilmesi gereken hayvan.
  • güzel bir dialoga malzeme olmuş hayvanlardır.

şurdan
  • her önüne gelen tarafından tekmelendiğinden, dövüldüğünden, sevmek başını okşamak için bile uzandığınızda kaçacak yer arayan, acaba bu insanda mı beni dövecek korkusuyla "it" gibi aç olmasına rağmen önüne koyduğunuz yiyeceği yiyemeyen, tek amacı karnım doysun, sıcak bi yuvam olsun, birileri frizby fırlatsın koşup yakalayayım, sahibimin küçük çocuklarıyla oyun oynayayım değil, "dayak yemeyeyim" olan canlıdır.

bazı insanları tanıdıkça daha çok seviyorum bu canlıları.

dövmeyin lan artık şu zavallıları!!

2.tanım: denk gelirsem bir gün, dövenin götüne arka bacağını sokacağım canlıdır.
  • icimi acitan hayvanlardir. ayni seyleri yaz yaz bikmis usanmis olsamda biraz vicdan, biraz sevgi diyorum.

maalesef sosyal medyada kendileriyle ilgili paylasilan haberlere inanamiyorum. su herife bakar misiniz? bu nasil bir mantik, nasil bir psikolojidir?

https://twitter.com/…erso/status/251643574159036416
  • bir bakışlarıyla kalbimi ezip geçen melekler.

sokak köpeklerinin gözünden dünya
  • (bkz: #32131433)
    bu entaride bahsi geçen köpeği izlemek çok eğlenceli yæ. işin olmicak bunu belgesel niyetine çekiceksin.
    ben her servis bekleyişimde görüyorum bunu. kavşağın ortasındaki yuvarlakta, bulmuş bi lastik çocuk gibi onunla hoplayıp zıplayıp bi oynayışı var. şahane bi şey..
    bi gün de kocaman bi kuru ekmek bulmuş. fiti fiti fiti yine o yuvarlağa gitti onu gömüyo bi hışımla ah benim minik cavırım.
    çağırıp arada mıncırıyorum çılgın gibi şımarıp oynuyo benle şebek.
    bence sokaktaki hayvanlara saygı duyulmalı sen siklemezsen o da seni siklemiyo. korkuyom diye taşlamanın anlamı yok.
    mesela geçen gece sinema dönüşünde evden kaçmış iki inek gördük o kadar güzeldi ki. biz insnlar nasıl sokaklarda elimizi kolumuzu sallayarak geziyorsak inek, koyun, köpek, tavuk da gezmeli ve insanların bunlara anlayış göstermeleri gerekli.
    bak sokak köpeğinden nereye geldik ehehe ama öyle zaten sokak köpeği değil sadece köpek, inek kaçınca nasıl sokak ineği olmuyorsa onlar da sadece köpek.
  • yıllar sonra görünce eski bir dostu görmüş gibi mutlu eden hayvanlar. sanırım 5-6 sene oluyor, iş hayatında yeni olduğum dönemlerdi. servise gitmek için bir 200 metre kadar yürürdüm, her sabah benimle yürüyen bir köpek vardı. hayvanın benimle alakası yok ama, her sabah büyük bir ciddiyetle mesaiye gider gibi aynı yolu yürürdü. ben de gülerek onu takip eder güne mutlu başlardım. sonra benim güzergah değişti, işler değişti, arada hatırlasam da aklımdan çıktı gitti. bugün temizlik yaparken bir ara balkona çıktım ve onu karşı sokakta gördüm. o olduğundan eminim çünkü çok değişik bir köpekti, beyaz tüylü, sivri kulaklı, kısacık bacaklı bir dişi. bunca sene sonra hala hayatta olduğunu görmek inanılmaz mutlu etti beni. sokakta hayatta kalabilen canlar da varmış. allah yardımcısı olsun bütün sokak yaratıklarının.
  • en çok acıdığım ve aynı zamanda en çok kızdığım hayvanlardır. acımam onların yaşam şartlarına, kızmam ise bu şartları onlara dayatanlara. son yıllarda sayılarındaki artış nedeniyle hemen her yerde insanlar gece vakti sokağa çıkamaz olmuş, kimisi de sabaha kadar süren havlama nöbetlerinden dolayı uyuyamaz olmuştur. insanlardan çok hayvanları sevdiğim için ve bu yaşanan durumda en masum tarafın köpekler olduğunu bildiğim için o hayvanlara bişey yapamıyorum, istemsizce seviyorum kerataları. ama birilerinin bişey yapması lazım. daha iyi barınak daha iyi yaşam alanı ve daha iyi bakım gerekiyor bu hayvanlara. hem insanların hem de bu hayvanların huzuru için.
  • önce yemek değil sevgi ister. itilmeye korkutulmaya o kadar alışmıştır ki sevmek için elinizi uzatınca önce korkar. kuyruğunu, başını ve kulaklarını düşürür. sevdiğinizi anlayınca minnettar bakışlarla bakar. o bakışları anlatacak kelimeyi bilmiyorum.
  • çok sayıda insanın bulunduğu yerdeki sokak köpeklerini beslediğini, veterinere götürdüğünü, kavgalarda oluşan yaralarını diktiğini, enfeksiyonlarını tedavi ettiğini, beslenmeleriyle ilgilendiğini, dahası bu konuda daha kapsamlı çalışmalar yapan dernek ve kuruluşların olduğunu bilmeyen zavallıların korkunç fikirlerle yok etmek istedikleri güzel canlılardır. sokak köpekleri evcil, insancıldırlar. sokağa bırakılan bir çocuk ne hissederse sokağa terkedilen köpek de aynı şeyleri hissetmektedir. sokak köpeklerini yakmayı hayal etmek zalimliktir. bu kişi hayvanlara tecavüz edenlerle aynı zihin yapısına sahiptir. daha kötüsü beğenmediği insanlara zarar vermekten de çekinmez. bu hayvanların yaşam koşullarını iyileştirmeye çalışanlara yardım etmek yerine, hayvanseverleri yapmacıklıkla suçlamak, onları yakmak istemek kadar çarpık bir düşüncedir.
hesabın var mı? giriş yap