• kış aylarında sokakta müzik yapan insanların hem ellerini hem de içini ısıtabilecek, onları motive edip işlerini keyifle yapmalarına katkı sağlayacak, bahşiş bırakmaktan daha anlamlı, güzel bir davranış.

kalabalık bir caddenin kaldırımlarında müzik yapıyorum. güneş yolu ısıtsa da kaldırımlar hep gölgede kalıyor. ben de soğuğa çözüm olarak parmak uçları kesik eldivenlerimi giyerek yapıyorum müziğimi. tabi bu önlemim kısa bir süreliğine soğuğu engelliyor.

bir dükkanın önünde yine bir gün müziğimi yaparken, dükkan sahibi yanıma gelip ''kolay gelsin'' dedi. teşekkür etme anlamında gülümseyip başımı salladım. adam geri içeri girip, yaklaşık 2 dakika sonra geri yanıma geldi. elindeki kupayı yanıma bırakıp ''için ısınsın, hava çok soğuk'' dedi ve geri dükkanına girdi.

hala güzel insanların olduğuna inandım.
  • bunu yapan insan = (bkz: iyi insan)
  • (bkz: sadece insan)

(bkz: kral)
  • bukadar basit işte dünyada yaşamak. ama işte..
  • medeniyet belirtisidir.
  • budapeşte metrosunda çok güzel guruplar oda orkestrası tadında müzik yaparlar. genellikle yer altında olduğu için korunaklı olarak görünsede yapısından kaynaklı ciddi bir rüzgar akımı vardır içeride. bir tarafta evsizler bir tarafta müzisyenler, metro altında sıcak içecek satan yer hepsine servis yapıp gülümseyerek iş yerine geri dönerken bir kare görmüştüm çok hoşuma gitmişti. esas hoşuma gidense, sokak müzisyenlerinin topladıkları bahşişleri evsizlerle paylaşma anıydı. böyle bir ülkede fakir olarak yaşamak bile çok daha şerefli ve özgürce.
  • ülkemizde "sokak müzisyenlere dayak atmak" temasının karşılaşma ihtimalinin daha yüksek olduğu durum.
  • (bkz: 2 kg taşak)
  • kahvenin nerede ikram edildiğine bağlı olarak dikkat edilmesi gereken durum. kahve ile beraber zehri de bünyeye alabilirsiniz aman diyeyim. bunun için ise bulunulan semtin son yerel seçimlerindeki oy dağılımına bakmak bir derece fikir verici olabilir.
hesabın var mı? giriş yap