• fellini filmi tadında görüntüler...

taksiciler istanbul'un en büyük sorunu...
    çoğu çakal...
    kimi nasıl tokatlarız derdinde...
    belli ki taksici sorunu ülkeyi yönetenlerin de gündeminde..
    polise "taksicileri zıplatın" talimatı gelmiş..
    the marmara önünde trafik polisleri uygulama yapıyor..
    müşteri almayan, beğenmeyen taksicilerin taksileri artık trafikten men ediliyor..
    yok artık öyle "üç kuruşa beş köfte"
    direkt trafikten men..
    sonrası taksicilerin zıplaması..
    belgesel tadında görüntüler..

edit: bazı arkadaşlar uygulama yolcu filan demiş..
    taksicinin yalan söylediği 1 km öteden belli oluyor...
    eskiden yolcu almayan taksiyi polis ceza yazıp gönderiyordu..
    --- spoiler ---
    kısa mesafe yolcu almadığı tespit edilen taksiciler için 2.265 tl idari para cezası kesilmektedir.
    --- spoiler ---

şimdi işler değişti...
    yolcu almayan taksi direkt bağlanıyor..
    yeni olan bu...
    do you understand...

edit: bugün rabbim verdikçe veriyor..
    taksicilerden sonra minibüsçüler de ceza manyağı yapılmış...
    (bkz: kadıköy'de minibüsçülerin zıplatılması)
  • devran döndüğünde topun ağzındaki ilk gruplardan biri olacak bu taksiciler.
  • kurala uymayan taksicileri cezalandıran polis memurlarını tebrik ederim. acımadan bu kuralsızlara cezalarını vermeye devam etsinler. bu konuda müsamaha göstermek halka yapılan kötülüktür çünkü.

umarım bu kural tanımayan zümreye cezalar daha da artar.

eyüp aksu'nun aranmaya çalıştığı ceza hadisesi.
  • taksicileri günahım kadar sevmem ancak burada yol üzerinde bulunan potansiyel bir müşterinin rezervasyon yapan müşteriye karşı önceliği olduğunu söylüyor polis.

bunun mantıklı bir açıklaması var mı? taksici zaten kendisini bekleyen müşterisini otelden almaya gitmekte ise yolda bulunan başka herhangi biri için neden dursun?

edit; taksicinin yalan söylediğine dair çok fazla mesaj aldım. ancak benim dikkat çekmek istediğim husus polisin yaptığı ve yukarıda yer verdiğim açıklama. polis “yalan söylediğin için ceza yazıyoruz” deseydi bunda bir problem yoktu zaten.

edit2; sıkıntı benim anlatmamda mı yoksa sizin olayı idrak etmenizde mi bilemiyorum. bir sürü eksi almışım. video’nun 1:18’inci dakikasında polis ne diyor? “aracınızda yolcu yoktu siz telefondan sistem üzerinden bir yolcuya gidiyorsunuz, onun legal olmadığını, buradaki duran yolcunun öncelikli olduğunu söyledik size” diyor. taksiciyi neden koruyayım yahu, hasta mısınız oğlum siz?

edit3: çok fazla mesaj aldım. tamam göt olduğumu kabul ediyorum.
  • üstteki arkadaşa katılıyorum. taksicileri zerre sevmem, önyargılıyım da ama hakkaniyetli olmak lazım.

uygulama üzerinden müşteriye giderken yoldaki el edeni alırsan uygulamadan ceza yersin diye tahmin ediyorum. bir kaç ihlalden sonra da diğer taraftan aracın bağlanır. iki ucu boklu değnek.

edit: 1 saat içinde 28 kişi aynı mesajı atmış. herkesi ortak düşüncede buluşturabildiğim için mutluyum. çatı aday olabilirim :)
    düşünemedim valla. doğru ya, uygulamaya giden taksici tepe lambasını yakar, basıp gider. neden durup muhatap oluyor?
  • bunlara az bile, sonuna kadar arkasında olduğum ve kesinlikle sıklaşması ve yaygınlaşması gerektiğini düşündüğüm uygulama.

yoldaki müşteriyi almamış polis çevirince uygulamadan yolcu kabul edip ben yolcuya gidecektim diye hala adamı kandırmaya çalışıyor, yarım aklıyla şark kurnazlığı yapmaya çalışan bu gibi insanlığın yüz karası kişilere güzel bir örnek olsun.
  • sonuna kadar desteklediğim uygulamadır. 50 cm lik bir banyo taburesinden para almaya kalkanı gördü bu gözler yük taşıyorum diye.
  • bu kapalı istanbul havasında içime güneşler doğuran haberdir.
  • gerçekten bekleyen yolcu varsa taksicilere ceza yersiz olmuş. normal zamanda durmayan andavallara uygulanması gereken tarife gerçekten işe gidenlere denk gelmiş sanıyorum. aplikasyondan taksi çağırmışım adam bana gelirken yoldan alıp dönerse ben mağdur oluyorum. daha çok taksi sorunu çözer, çabaların için teşekkürler imamoğlu.

edit: hocam cagirdiginiz taksi yolda el edene durup nereye gidiyorsun diye sormaz, basar gelir sizi almaya. yok eger durduysa almak zorunda.
    dediler. taksici durdu ise belli ki yalan söylüyor, durduruldu ise haksızlık olabilir.
  • teşkilatın numarasını verin
hesabın var mı? giriş yap