• esas olan meraktır. temel bilimleri tetikleyen merakı gidermek için gerekense gözlem, ve mümkünse tekrarlanabilirliktir.
  • yök başkanı sayın yusuf ziya özcan tarafından, bazılarının açılmaması, bazılarının ise birleştirilmesi yoluyla eğitim gündeminden düşürülmesi planlanan bilim dallarıdır. gerekçe olarak, fazla öğrenci cezbetmemesi gösterilmektedir. bu durum, neoliberal, popülist maneviyatçılığın pompalandığı toplumun eğitim politikası açısından olumlu bir sonuç olarak algılanmaktadır.

http://gundem.milliyet.com.tr/…/1430303/default.htm

(bkz: bilim için bilim yerine refah için bilim)
  • türkiye'de mühendislik hegemonyasının gölgesinde kaldığından itici gücü olduğu bilimi yokuş yukarı itmek zorunda bırakılan matematik, kimya, fizik, biyoloji gibi bilimler (bölümler).
  • temeliniz yoksa meseleye olası yaklaşımınız.
  • tıp fakültelerinde anatomi ,biyofizik,biyoistatistik,fizyoloji ,histoloji ve embriyoloji ,tıbbi biyokimya ,tıbbi biyoloji ,tıbbi mikrobiyoloji anabilim dalı ,tıp eğitimi ve bilişimi ,tıp tarihi ve etik anabilim dallarını kapsar. fakültenin üçüncü senesinde tıbbi mikrobiyoloji komitesinde bu alanlara kendimi daha yakın bulmaya başlamıştım.son senesinde klinikteki işleyişi kaldıramayacağımı anladım. ben daha çok okumak, araştırmak ve geri kalan hayatımda da kendime ayırabileceğim bir zamanım olmasını istediğime karar verdim. ailem de bu konudaki kararımı destekledi (buna dikkat çekmemin sebebi kızını/oğlunu tıp fakültesinde okutan çoğu aile çocukları cerrah olsun, dahiliye uzmanı olsun ister.neyse ki bizimkilerin tek istediği işimi severek yapmam.) hayatımı birleştireceğim sevdiceğim de arkamda. mezun olduğumdan beri fakülte dışı hayatımda benim kararımı yadırgayanlar, küçümseyenler oldu ama umurumda değil.istediğinizi düşünebilirsiniz sayın önyargılılar.her tıp okuyan hasta iyileştirecek diye bir kural yok.bilin istedim.
  • önce (bkz: #745333)

bir grup öğrenci birbirlerine laf sokmaktalar;
    biyoloji öğrencisi tıp öğrencisine
    -heh tıp uygulamalı biyolojidir koçum. der
    bunu duyan kimyacı,
    -hadi bakalım dünkü çocuk biyoloji uygulamalı kimyadır, diye geçirir.
    fizikçi durmaz lafı yapıştırır.
    - kimya uygulamalı fiziktir canım.
    bu konuşmalar matematikçinin canına tak ettirmiştir
    -eeeh eytere bea fizik uygulamalı matematiktir, bi dağılın bir şeyler ispatlıyorum şurada...

diğerleri cevab veremezler
  • tıp fakültelerinde; anatomi, fizyoloji, histoloji ve biyokimya dallarını kapsar.
  • evrensel manada felsefe ve matematiktir, zira bu iki bilimde herhangi bir bilime ihtiyaç duymadan kendi kendini sorgulayarak varlığını devam ettirebilir.
  • tubitak tarafından burs verilecek alanlardır. ve linki
  • tip, muhendislik fakulteleri, askeri okullarda bir ana bilim dali'nin adi.
hesabın var mı? giriş yap