aynı isimde "the last of us" başlığı da var
  • duygulandirmis bolum. 60 yaslarinda iki gey adamin iliskisine aglayacaksin deseler inanmazdim.

zombi isteyen the walking dead'e gitsin beyler burada sikis var sikis.

o zaman hep beraber;

love will abide
    take things in stride
    sounds like good advice
    but there is no one at my side
  • homofobik akıl yoksunu yazarları engelleme açısından turnusol görevi haline gelen şahane dizi.
  • woke akıl yoksunu yazarları engelleme açısından turnusol görevi haline gelen şahane dizi
  • ibnesel sahneleri atlarken bir baktim dizinin sonuna gelmisim. umarim 4. bolumde eskiye doneriz. ibnelik homoluk propagandasindan fenalik geldi. white lotus izliyorum pat pat pat ibne, peripheral'e bakayim diyorum cat sikisken lezbiyenler, last of us izliyim diyorum sakalli killi ibneler.

tamam diyorum, yapacak birsey yok. izleme ileriye al diyorum bu sefer de dizinin tamamini hizli gecmek zorunda kaliyorum. git gide siddeti yukseltiyorlar.
  • hbo's the last of us 3.bölüm düşünceler

•eleştirmenlerden en yüksek puan alan bölüm olduğunu duyduğumda ve oyundaki en heyecanlı bölümün de bill'in bölümü olduğundan heyecanlanmıştım bu bölüm için ama bi tık hayal kırıklığına uğradım, bence ilk 3 bölüm içersindeki en zayıf bölümdü. kötü değildi ama biraz boşa harcamışlar vakitlerini. 20 dakikada anlatılabilcek bi hikayeyi 1 saat 18 dakikada anlatmışlar.

*geri kalan kısımda oyundan ve diziden spoiler var*

•öncelikle bill'in ve frank'in hikayesi oyundakine göre tamamen değiştirilmiş. oyunda joel gelip eski günlerin karşılığı olarak bill'den yardım istiyordu, dizide ise joel geldiğinde bill çoktan intihar etmiş oluyor. ben bu tercihin hikayeyi böyle anlatmak istemelerinden değil de bariz bi şekilde paradan ve efektlerden tasarruf etme amacıyla olduğunu düşünüyorum.

böyle düşünmemin sebebi oyunda bill kısmında şehirdeki tuzakları, joel'un da tuzağa yakalanmasını, ellie'nin enfekteler saldırırken joel'u kurtarmaya çalışmasını, bill ile beraber çalışan akü aramayı, bill'in n!h4r etmiş frank'i görünce tepkisini falan deneyim ediyorduk ama dizide bunların hiçbiri yok. bill ile joel konuşmuyor bile çünkü dediğim gibi joel geldiğinde bill çoktan intihar etmiş oluyor.

ha bu arada son olarak şunu da araya sıkıştırmak istiyorum, hikayede bazı değişikler yaparak yukardaki olayların hiçbirini anlatmamaları çok sorun değil ama oyunda olmayan veya muallakta olan bazı konuları dizide işleniş şeklini zerre beğenmedim. mesela oyunda bill, frank için "ortağım." djyordu. aralarında romantik bi ilişki olup olmadığı hiçbi yerde geçmiyordu. veya bill ile frank'in arası açılmıştı mesela frank öldüğünde ve frank ısırıldığı için dönüşmeden önce intihar etmeyi seçmişti. bunların hepsi değişmiş ve bill'i ile frank'i gay bi karakter olarak anlatıp 1 saat boyunca aralarındaki romantizmi işlemeyi tercih etmişler.

•bu arada yanlış anlaşılmak istemem bill'in gay olmasıyla veya gay romantizmi izlemekle ilgili bir sorunum yok (bana hitap etmiyor orası ayrı.) benim derdim bill zaten gay olan bi karakter olsa ve dizide de gay olarak anlatılsa bunla bi problemim olmaz ama oyunda adam böyle değildi yani. yaptıkları şeyin harry potter serisinde hem kitaplarda hem filmlerde bi kere bile g4y olduğu geçmeyen dumbledore'un yıllar sonra serinin yaratıcısı j.k. rowling'in "dumbledore gaydi." diye boktan bi tweetle açıklaması kadar saçma bence. mesela ellie'nin lezbiyen olduğunu biliyoruz ve bi anda dizide lezbiyen değilde straight olduğunu görsek o da çok saçma durur. burda da olay aynı benim için.
  • gözler yaşlı. bu kadar dokunaklı olmasını beklemiyordum fakat yapımcı hbo olunca şaşırmamak gerekir.
    3. bölümüyle dizi tarihinin en iyi bölümleri arasına girmiştir, girmekle kalmamış üstüne çimento dökmüştür.
  • 3. bölümde çok fazla işin kolayına kaçmışlar. oyunda bill ile olan muhabbetler çok daha iyiydi. ellie ile bill' in sürekli birbirlerine laf sokup sürtüşmeleri keyifliydi. ayrıca bill ile baya bi aksiyona da giriyorduk, güzel sahneler vardı. ama dizide kim uğraşacak şimdi o kadar zombi makyajıyla, dekorla, aksiyonla. daya gay romantizmini gitsin demişler ve bu yüzden 1 saat boyunca 2 gay adamın romeo & juliet muhabbetini izledik.

ilk 2 bölümdeki kaliteden sonra genel gidişata hiçbir şey katmayan, son derece boş ve gereksiz bir bölümdü bence 3. bölüm.
  • --- spoiler ---

joel'un salginin nasil basladigina dair aciklamasinin arkaplanini guzel kurgulamislar.

1. birinci bolumde sarah bunlara pancake yapmak istiyor ama evde pancake mix yok.
    2. tommy, joel ve sarah evden cikarken bahcede oturan komsu biskuvi veriyor, almiyorlar.
    3. sarah okuldan sonra komsuya dondugunde, komsu kurabiye yapiyor ama cikolatali degil uzumlu yaptigi icin yemiyor.
    4. gunun sonunda joel dogum gunu icin kek almayi unutuyor.

yani salginin basinda joel, sarah ve tommy tamamen sansa kurtuluyorlar.

https://www.businessinsider.com/…ead-started-2023-1

--- spoiler ---
  • 3. bölümünün beni pek sarmadığı dizi. ibneliğin ne lüzumu vardı simdi. çek oradan 5 zombi keyfimiz yerine gelsin

edit: e oyunda da böyle yedi yedi yada… yok öyle bir şey senaryodan koptukları bölümdür
  • bu dizi klasik bir zombi hikayesi değil. zaten dizide zombi değil , hasta deniyor. bunun sebebi de pandeminin virüsten değil , mantardan başlaması. mantar zihinleri kontrol ediyor.

dizi insanların umudunun kalmadığı , yaşama motivasyonlarının olmadığı bir dünyada hayatta kalma mücadelelerini anlatıyor. herkes kendine bir umut arıyor. 3.bölümde de gene bir umut anlatılmış.

hikayenin ana teması da birbiriyle pek uyumlu olmayan joel ve ellie'nin yolculuk sırasında kurdukları bağ. sanki 20 yıl sonra yeniden yaşamaya başlamış gibiydi joel. ellie ise hayatı boyunca ilk kez aile kavramını öğrendi. bu diziyi zombi aksiyonu için izleyecekseniz atlar durursunuz sahneleri. bir sürü yapım var öyle gidin onları izleyin. aksiyon az diye bok atmayın şu yapıma.
hesabın var mı? giriş yap