• bugün bir arkadaşımı gördüm istifasını verdiğini söyledi.
    neden ? dedim.
    çekilir gibi değil, dedi.
    parası ? dedim.
    yalan söyleme öyle birşey demedin, dedi.
  • ingilizce yaptıkları anonslar anlaşılmıyor.

edit: sorun benim ingilizcem değil, bunu da gelen mesajlar üzerine belirtiyim.
  • çince yaptıkları anonslar anlaşılıyor.
  • büyük iddialar güden türk hava yolları'na yakışmayan tavırları olan insanlardır. tamam kardeşim genelleme yapmayayım diyorum da, yaptığım uçuşların %99'unda benzer durumları yaşadığım için bu başlığa böyle bir yazı girmenin yanlış olmadığını düşünüyorum. thy hosteslerini yerli firmalarınkilerle değil, lufthansa gibi ecnebi firmaların hostesleriyle kıyasladığınızda durum daha net ortaya çıkıyor.

hiç kusura bakmasınlar, thy hosteslerinin büyük çoğunluğunda bir suratsızlık, bir gerginlik, bir gün önce kocasıyla/sevgilisiyle kavga etmiş ruh hali, insana "niye bindin bu uçağa" der gibi bakışlar atma, aşırı zorladığı için yüzünde fışkırırcasına yapışık kalan istemsiz gülümseme, sürekli bir telaş içerisinde oldukları için insanı bir şey sormaya veya istemeye çekinir hale sokma, servis yaparken canı burnunda haller, bir şeyler istemesinler diye yolcularla göz teması kurmaktan kaçınma, düğmeye bastığınızda sert bir şekilde gelip "bir şey mi istediniz!" diyerek (tabii ki bir şey isteyeceğim embesil, boşuna mı bastım o düğmeye) insanı sindirip bir daha başka bir şey isteyemez hale getiren tavırlar, velhasıl uçaktan inerken insanı "bu alternatifsizliğin allah belasını versin" psikolojisine sürükleme adına her şey var...

türk hava yolları'nın ve müşterilerinin daha iyilerine layık olduğunu bilmem başka nasıl anlatabilirim?.. iyi hostes adına pek çok örnek var hatırımda. bir tanesini emsal olarak göstermek açısından, bir seyahatte (bkz: icelandair) yaşamıştım; yemek servisi sonunda zarif bir şekilde, "memnuniyetiniz için elimizden geleni yapıyoruz, umarım sandviçinizi beğenmişsinizdir" (dikkatinizi çekerim, uçak içinde parayla sattıkları dandik sandviçten bahsediyor ama kendinizi ister istemez bir acaip hissediyorsunuz) diye soran gibi hosteslere layık olduğumuzu düşünüyorum.

yoksa, uçuş sonunda yapılan "bir sonraki seyahatinizde tekrar görüşmek üzere" duygusunu kafamıza kabin içi anonslarıyla (bkz: uçaklardaki anonslar) yerleştirmeye çalışmanın bir anlamı yok; bunu, yolcularını uçaktan telaşsız ve dingin bir rahatlıkla uğurlayan hosteslerin güler yüzüyle yapmak daha kolay, haberiniz olsun sayın thy yetkilileri.
  • aralarında tanıdıklarımdan yola çıkarsak, bir insan sırf idare eder bir görünüşe sahip diye işe alnır ve o denli para verilirse, hazımsızlık sonucu suratsız olmaları normal karşılanabilir bence.
  • tanıdıklarımdan yola çıkarsam, güzel ve eğitimli insanlar. tanımadıklarımdan, uçaklarda karşılaştıklarımdan yola çıkarsam böyle bir varoş havaları bir suratsızlıkları var evet. ama en azından uçakta anadilimi kullanabildiğim için beni azıcık da olsa evimde hissettiriyorlar...
  • son 10-15 yıllık hatırlayabildiğim uçuş deneyimlerime göre. ilk zamanlarda ortalamanın üstünde güzel, profesyonel ama alabildiğine soğuk (zorlama gülümseme). diğer havayollarının yaygınlaşmasının ardından, aniden gerçekleşen bir çirkinleşme bunun yanında biraz daha sıcak tavırlar. şimdi ise ortalama güzellikte (ki 3-4 sefer hurilere rast gelmedim de değil), güleryüzlü ve canayakın hosteslerdir.
    gerçi yazarken düşündüm de bundan 10 sene önce 17 yaşında bir abaza olduğum güzel geliyor olabilirler, bakışlarım ve hareketlerimle bunu belli ettiğim için de bana soğuk davranıyor olabilirler, bilemedim.
  • (bkz: tk)
  • guzellik acisindan, mesela british airways'in hostesleriyle kiyas bile kabul etmeyecek hosteslerdir. bi kere british airways'deki hosteslerin onemli bi kismi, bildigin yasini basini almis insanlar, thy'de benim gordugum hosteslerin neredeyse tamami gayet gencti. tabi bu turkiye'nin genc nufusa sahip olmasinin avantaji. ingiltere'de ortalama yas 39 iken tr'de 29 yanilmiyorsam.
    senede 4-5 defa istanbul-londra gidis donus ucan biri olarak soyleyebilirim ki, bu hatta calisan hostesler gayet hos ve guzel insanlar. etek mi giydiler ne giydiler dikkat etmedim acikcasi. (valla dikkat etmedim, yalan borcum mu var.) haftaya cuma ucusum var yine, bu sefer dikkat ederim ne giydiklerine.
    british airways ile senede 1 defa ancak ucuyorum. yemekleri thy'ninki kadar iyi degil, hostesler hem sizin dilinizi konusmuyor, hem de sanki bir ingiliz soguklugundan kaynaklanan bir sey oluyor arada, bir mesafe oluyor yani, gayet nazikler tabi o ayri.
  • ingilizceleri yetersizdir. bunu hem yaptıkları anonslardan hem de yabancılara servis yaptıklarında görmek, duymak hiç de zor değil.

zögedit: dört dörtlüklerdir. memnun oldunuz mu? milletçe kendimizi eleştirilmez görmemeyi ne zaman öğreneceğiz acaba?
hesabın var mı? giriş yap