• moderatörler tarafından başlığın şu şekilde düzeltilmesini rica ediyorum;

"tokyo'da 2 bisikletçimizin de erkenden elenme nedeni"

ön edit: bisikletçilerimiz neden elendi? ben de sonradan yayınlanan bu videodan konuyu dinledim ve entry'mi düzeltme kararı aldım. sporcularımıza fazla yüklenmiş olduğumuzu düşünüyorum.

==========================================

sen yıllarca olimpiyat hayaliyle yaşa, her sporcunun rüyasını gördüğü olimpiyatlarda, yarışın henüz başında (12 dk geride kaldığın için) bırakmak zorunda kal. çok üzücü bir durum.

yol bisikleti yarışında (bkz: onur balkan) ve (bkz: ahmet örken) henüz başlardayken elendiler.

bu tamamen diğer sporlara futbol kadar önem vermeyişimiz ve bisiklet federasyonunun yeterince vizyoner olmamasından kaynaklanıyor.

youtube videosunda anlatıldığı gibi; ülkede, birçok spor dalında olduğu gibi, bisiklet dalında da yeterli yatırım yok. sporcular ülkedeki rakipleriyle yarışıp kendilerini geliştirmeye çalışiyorlar. avrupa'daki yarıslara katılamadiklari icin kendilerini onlara göre geliştiremiyorlar. bu nedenle de daha ilk etapta kural gereği 12 dk geriye düstüklerinde eleniyorlar. yani sporcuların suçu yok bu sonuçlarda. onlar ellerinden geleni yaptılar. başlığın da "pes etmesi" değil, "hrmen elenmesi" olarak düzeltilmesi iyi olur.

asıl suç; spor bakanlığının yeterli yatırımı yapmamasindan. misal diyanete yapılan yatırımlardan sadece taşanları spora yatirsak yine başarı elde ederiz.

efor gerektiren, çalısma gerektiren bir sal olan bisiklet sporu için olimpiyatlara sporcu gonderemiyoruz. neden? çunkü yeteri kadar müsabakaya katılamadıkları icinpuan toplayamiyorlar ve gidemiyorlar. bu iki sporcumuz da türkiye'nin en iyisi ama olimpiyatlarda malesef rakipleri çok güçlü. öndeki ekip hergün çalıstıkları ve sürekli yarıs yaptıkları için tozu dumana katıyorlar.

link de ekliim

link 2

(bkz: #126093599) güzel yazmış, ilk entry'de olmalı bu.
    (bkz: #126078484)
    (bkz: #126082275)
    (bkz: #126072165)

edit: yaz-sil, yaz-sil, yaz-sil...
  • başlangıçta ınstagram’a story atıldıysa gerisine gerek kalmamıştır.
  • demek ki bisikleti sadece eymir gölünde sürmüş bu arkadaşlar. yoksa başka bir açıklaması olamaz.
  • neyse oraları gezerler en azından. ülkede neyimiz doğru ki sportif başarı bekliyoruz. kim bilir kimin "tavsiyesiyle" takıma alınmışlardır.
  • korona vs. geçirip akciğerleri etkilenmediyse büyük skandaldır. sebebini öğrenmek lazım.
  • şimdi "hayatında hiç spor yapmamış insanlar eleştirmesin!!"ciler damlar. eleştireceğiz amk, yarışı 85 kişi bitirmiş, bizimkiler neden bitirememiş? en azından finishi gör, hiç mi utanmayacaksın dönerken. maltepe sahilde isbike ile antrenman yapsaydınız keşke aq.
  • bu kullandıkları bisikleti ankara’nın arka sokaklarında bacak kadar boyumla 8 yıl günde 5 saatten fazla kullandım. büyük bir tutkudur yol bisikleti. sonrasında istediğim işi bulamadım ve bisikletçi olmadığıma çok hayıflanmıştım. bunun için mi okuduk demiştim. sonra taşlar yerine oturdu. en azından hayıflanmıyorum.

bisiklet bir tutkudur. bunlar da bisikletçi falan değildir.
  • ne demek pes ettiler, kaç km ki ulan bu parkur? doğra yürüyüşüne gitmiştim bir kere arkadaşımla (daha skseler gitmem, dünyanın en saçma şeyi). orada 2-3 kişiyle tanıştım, hobi olarak bisiklet sürüyorlar, ama bisiklet sürmek değil onlarınki bana sorarsanız. 70-80 km yol yapıyorlar günde. lan olum millet hobi olarak 80 km bisiklet sürüyor, nasıl pes ettiniz amk.

edit: 230-250 arası km olduğunu mesajla belirten arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum. bir iki kelam daha edeyim.

bakın düşük iq sahibi canlılar, sözüm size, bu tırtoları aklamaya çalışanlara, olay öyle değil yeeaacılara.

bu bir mahalle turnuvası mı? değil. olimpiyat amk. parkuru, zaman sınır, o günkü hava şartları, her şeyi belli. bakın olimpiyat diyorum amk. 2 km sonra nerde nasıl bir yol olduğuna kadar belli. yani hava şartıydi, yamaçtı, dağdı vs bahaneleriniz ancak salaklığınızı gösteriyor. diğer konu da şu, her şeyin belli olduğu bir yarışmada -ki olimpiyatlar bu amk- sen sporcunun ne yapıp ne yapamayacağını bilmiyorsan, sadece o tırtlar değil, o tırtların eğitmeninden tut o komiteye kadar herkes suçludur. sebebi de liyakatsızlıktır. o tırt bisikletçiler bu işten para kazanıyor amk. belli bir seneden sonra milli sporcu diye erken emeklilik gibi maaşları garantileniyor. ve az bir para da kazanmıyorlar. ve beklenen tek şey bisiklet sürmeniz amk ya. beyine bile gerek yok lan bunun için. asgari ücretle ağır işlerde çalışan birini tutun sana ayda 6 bin vereceğiz, sadece bisiklet süreceksin diyin, kırmadığı rekor kalmaz lan adamın. tamam belki rekor kırmaz ama yarışı bitiremedi durumu da olmaz.
  • yunanlı bisikletçi gerçekten bu yarışta iyiydi. bizimkiler pes ederken o kaçan gurupla yunan bisikletini onurlandırdı.
  • türk halkının geninde var pes etme. hiç hırslı bir toplum değiliz.
hesabın var mı? giriş yap