• bardağınızın %40'ına taze greyfurt suyu (tercihen kırmızı), %10'una taze portakal suyu, %40'ına da tonik koyarak ferahlatıcı süpper bir alkolsüz içecek elde edebilirsiniz. (geriye kalan %10'u boş kalsın dökülmesin yazık.)
  • yurdum insanında direkt cin-tonik çağrışımı yapan, aslen alkolsüz içecek. hatta her girdiğim bakkala durumu izahtan bendeniz yoruldum, kiminin önüne getirip şişesini koyarak "aha alkolsüz" bile dedim. inanmıyorlar.

içerdiği kinin maddesi birçok hastalığa, eklem ağrılarına vs karşı birebir etkilidir. türkiye'de kinin'i bulma veya getirtme imkanınız yoktur fakat tonik içerek edinebilirsiniz.

ayrıca üstünüzde (kış aylarında genelde yaşanan) bir kırgınlık, bir halsizlik varsa kesinlikle sizi ayağa kaldırır, ve hatta zıplatır efendim. "tek başına içemiyoruz" diyenlere önerim portakal ve hatta greyfurt suyuyla %50 oranına karıştırınız. büyücek bir bardağı sabah kafaya dikerseniz o günü rahat geçirirsiniz.

ekşi sözlük kocakarı ilaçları servisini dinlediniz.

sonradan edit: bunun bi üst level'ı tabii ki jager+toniktir.*
  • önce bir gazozun tatlı tadını hissettirip hemen arkasından acıyı dayatan mazoşist içecek.
  • ortaokulda dört ergen gaza gelip tekel bayiden bir şişe alıp paylaşarak sarhoş olalım diye içtiğimiz içecek. bir süre sarhoş olduğumuzu bile zannetmiştik.
  • alkolsüz içecek..ilk başta tadı gazoza benziyor sonra acı bir tat ve kuraklık sarıyor insanı..
  • yaratıcılığınızla doğru ortantılı olarak, çok güzel tatlar elde etmenize imkan veren alkolsüz içecek.bu noktada en önemli hadise toniğimizin hep ama hep soğuk olmasıdır.sonra "tonikli meyva suyu içtim, berbat bir şey nasıl içiyorsun bunu?" demeyin.

çaylı tonik:fazla mı çay demliyorsunuz? veya ne kadar demlerseniz demleyin hepsini bitiremiyorsunuz? o zaman artan çaylarınızı, deneme yanılma yöntemiyle oranı tutturana kadar tonikle karıştırın afiyetle için derim. kanımca üçte iki oranında tonik, üçte bir oranında da çay gayet güzel bir tat vermetedir. aromalı earl grey çaylar pek daha güzel bir tat bırakmaktadır damağınızda. yazları da sıcak çay yerine içebileceğiniz, mükemmel aromalı soğuk içeceğiniz olabilir bu tat, denemeden geçmeyin derim naçizane.

ekleme edit:taze sıkılmış greyfurt suyuyla da mükemmel bir ikili oluşturmuş harika içecek.karıştırmadan eklerseniz toniği üstten üstten, çok da nefis bir köpük oluşuyor.
  • dolapta süt yoğurt yumurta domates bitse tonik bitmiyor. öyle bir manyağım. yatağın altındaki bazada 3 4 şişe hiç açılmamış tonik var. olası bir ohalde dışarı çıkamazsam evde mis gibi toniğimi içerim diye aldım herhalde. markete her gidişimde istisnasız bir şişe daha alıyorum.
    canım hiçbir şey istemese tonik istiyor öyle garip bir şey. su ile kapışır düzeyde bende tonik bağımlılığı. gerçekten dünyanın en güzel içeceği olabilir. dakikalarca ağzımda acı ama muazzam tadı kalıyor. inanılmaz bir lezzeti var yahu. gerçekten çok garip.
  • her boku götünden anlayan cahil cühela türk milletinin, yine bir yanlış anlama sonucunda marketlerden koli koli aldığı içecek türü.

lan şıveps toniğin içindeki şuncacık kinin aromasından medet umulur mu? içinde c vitamini var diye doktorlar fanta reçete ediyor mu? gazozla virüsü mü yeneceksiniz? siz salak mısınız?

ulan şurada bir karantina cin toniği içeyim dedim. ilaç(!) niyetine bir şişe dahi yok lan. amına koyayım böyle işin.

(bkz: salak yemin ederim gerizekalı bu çocuk ya)

p.s: acı bu diyip içemeyecekler, yüzde yüz eminim.
  • "toniği insanlar neden seviyor anasını satayım resmen acı bu" mu diyorsunuz? yanınızdaki hanfendi cin tonik sipariş ettiğinde "ben kültürsüz müyüm acaba, dur belki bu sefer severim" diyip, yine de bu acı şeyi sevme ihtimaliniz olmadığını ilk yudumda kavrıyor musunuz?

üzülmeyin, kültürsüz değilsiniz. toniğin içerdiği kinin'in tadını farklı algılayan iki grup insan var ve bu tamamen genlerle alakalı. reseptör dizilimini etkileyen bu farklılık, bağırsaklarda da mevcut lakin bunun ne manaya geldiğini bilmiyorum. bu maddeyi farklı şekilde de işliyor olabiliriz.

demem o ki, tonik sevmeyen dostlar, kendinizi zorlamayın. hep acı olacak, ne skime içiyorlar bunu diyeceksiniz. acquired taste olma ihtimaline kanıp berbat tatlı bu şeye alışmaya çalışmayın. viski için kafanız rahat olsun.
  • schweppes tonik olarak satılan, şekerli içecekleri sevmeyenler için bir çözüm olabilecek, susuz kalındığında değişik tadı olan su etkisi yaratabilen güzel içecek.
hesabın var mı? giriş yap