• 2-3 aydir bilgisayarim fazla yuklendigimde isinmadan dolayi kapaniyordu. eskiligine, dandikligine veriyordum. neyse, careyi yan kapagi acik tutup, cpu'nun sicakligini olcen bir yazilimla surekli kontrol etmekte, cok isinirsa biraz dinlendirmekte falan buldum, idare ediyordum. ortalama sicaklik 65-70 derece, 100'e yaklasirsa birakiyorum, 104 olursa alet kendini kapatiyor zaten. boyle bi rezillik.

son 2 gundur ise bunlar da fayda etmemeye, 15-20 dakika calistiktan sonra ne olursa olsun kapanmaya basladi namussuz. calisamiyorum, isim cok, fenaliklar basmaya basladi.

bu sabah fani sokeyim, gidip yeni falan alayim yapacak bisey yok artik dedim, aleti yan yatirdim ki ne goreyim. cpu fani tamamen toz icinde, fanin altindaki izgaralar bile tozla dolmus, aletin ufledigi havanin buyuk kismi cpu'ya ulasmiyor bile.

supurgeyle bi guzel temizledim, sabahtan beri alet cayir cayir calisiyor, 30 dereceyi gecmedi sicaklik. aylardir iskence ediyormusum makinaya, yakacaktim neredeyse.

toz lanet bisey, bunu da bilgisayarinda benzer sorunlar yasayan olursa bi ihtimal isine yarayabilir diye yazdim. arz ederim.
  • ilk anda soner sarıkabadayı sandığım, daha sonra yok değil ya bu onur mete sanırım dediğim, fakat emre kaya diye bir muhteremin şarkısı olduğunu öğrendiğim tuhaf bir şekilde anında beyne kazınan şarkı. flamenkomsu ritminden sanırım. bir de tekerlemeden hallice nakarattan sanırsam.
  • bugün radyoda duyup aha onur mete albüm çıkarmış dedim, sözlerini kenara yazıp az önce araştırdım baktım onur mete değilmiş...

fena bi' şarkı değil... bu arada onur mete'yi tanıyan jenerasyonu buralarda görmek de gayet hoş...
  • toz

evinizi temizlemek tozdan kurtulmanın en önemli yollarında biri olabilir. hele ki yaklaşan bahar aylarında yapacağınız bir bahar temizliğiyle. ancak toz aslında bundan çok daha fazlasını ifade ediyor.

ayrıntılar köşemizde bu ay toz ile ilgili az bilinenlere yer verdik.

toz kuru, ufalanabilir toprak ya da parçacıklardan meydana gelen herhangi bir malzeme olarak tanımlanabilir. bu malzeme yatağınızın altındaki toz yığınsı olabildiği gibi yanardağ patlamasından yayılan kül ve benzeri parçacıklar da olabilir.

insanlar tozdan kurtulmak için çok çaba harcamışlar. 1901 yılında ingiliz mühendis hubert cecil booth tarafından patenti alınmış, motorla çalıştırılan ilk süpürgelerden biri, ünlü bir buharlı trenden esinlenilerek “üfleyen billy” olarak adlandırılmış. devasa, atla çekilen ve benzinle çalıştırılan bu süpürge dışarıya park edilip hortumları kapı ve pencerelerden geçirilerek ingiltere’nin en önemli manastırlarından olan wesminister abbey gibi yapıların iç temizliğinde kullanılmış.

bu çabaya şaşırmamak gerek: hollandalı doğa bilimci antonie van leeuwenhoek kendi icat ettiği mikroskopla evinden aldığı örnekleri incelediğinde, örümceğe benzer mayt (akar) denilen canlıların evin her yerinde yaşadığını fark etmiş.

insan vücudundan dökülen ölü deriyle beslenen maytların bozulan yapıları ve dışkı tanecikleri insanlarda alerjik tepkimelere neden oluyor. mayt dışkısı, çapı bir kılın altıda biri genişliğinde olan kahverengi toplara benzer. yapılan bir araştırma maytların polenlerden bakterilere, bitki liflerinden güvelere, kuş derisi döküntülerine ve maya hücrelerine kadar her şeyi yediğini söylüyor.

alerji ve astım, tozun insanlara verdiği zararın günlük hayatta karşılaştığımız örnekleri. madenciler maruz kaldıkları kömür tozu yüzünden pnömokonyoz (siyah akciğer) ve benzer başka hastalıklara yakalanma riskiyle karşı karşıya. asbest tozunu solumak ise mezotelyoma kanserine yol açıyor.

birçok malzemeden ortaya çıkan ve yanıcı olabilen toz ciddi bir endüstriyel tehlike olarak görülüyor. 2008 yılında gürcistan’daki bir fabrikada şeker tozunun yol açtığı bir patlamada 14 işçi hayatını kaybetti.

1930’larda abd’de önemli toz fırtınalarının görüldüğü ve toz çanağı (dust bowl) olarak da adlandırılan dönemde binlerce kişi toz pnömonisinden dolayı hayatını kaybetti.

son zamanlarda yapılan bir çalışma, milenyumun en sert kuraklığının bu toz fırtınası nedeniyle 1934 yılında kuzey amerika’da yaşandığını gösteriyor. bu toz fırtınalarına ek olarak uygun olmayan tarım yöntemlerinin kullanılmasının da kuraklığa katkısı olduğu düşünülüyor.

toz fırtınaları ve toz taşıyan rüzgârlar pek çok isimle anılıyor: sudan’da “haboob”, kuzey afrika’da “khamsin” ve arabistan’da “simoom” gibi.

güney sahra çölünde bulunan bodele çöküntüsü isimli devasa göl tabanı, dünyadaki tozun en büyük tek kaynağı. bodele’den gelen toz atlantik okyanusu’nu geçerek güney amerika’ya ulaşır ve içerdiği demir ve fosfor ile amazon yağmur ormanlarındaki besince fakir toprakları verimli hale getirir.

çad’dan amazon’a kadar olan rota tozun izlediği tek yol değildir. örneğin gobi çöl’ünden gelen toz ve çin’in hava kirliliği, doğuya doğruya gerçekleşen hava akımıyla orta pasifik’e doğru yönelir. parçacıklar genelde dört ila yedi gün süreyle atmosferde asılı kalır, fakat bu sırada kilometrelerce yol gidebilirler.

colorado’daki toz colorado platosu ve büyük havza’dan doğuya, karla örtülü dağlara doğru yol alır. tozlu kar güneş ışınlarını yansıtmaz, bu nedenle hızla eriyen karın su kaynaklarına bir katkısı olmaz ve bölgede su sıkıntısı doğar.

colorado’daki toz colorado platosu ve büyük havza’dan doğuya, karla örtülü dağlara doğru yol alır. tozlu kar güneş ışınlarını yansıtmaz, bu nedenle hızla eriyen karın su kaynaklarına bir katkısı olmaz ve bölgede su sıkıntısı doğar.

nasa ve dünya çapındaki ortakları tüm bu parçacıkların hareketini robotik algılayıcılardan oluşan bir ağ kullanarak görüntülüyor. gökbilimciler de optik teleskopların görüntü alma kalitesini düşüren ve mineral taneciklerinden oluşan kozmik tozu takip ediyor. yeni yıldızların ve gezegenlerin ham maddesi olan kozmik toz bazen dünya’ya da düşebiliyor.

1999’da nasa tarafından uzaya gönderilen stardust isimli uzay aracı bu tozdan toplamış. hızla hareket eden parçacıkları zarar vermeden toplamak için uzay aracı süngerimsi ve %99,8’i boş hacimden oluşan silikon bazlı, köpük benzeri bir malzeme kullanmış. bu malzemeyle toplanan tozun mikroskobik taramaları uluslararası araştırma laboratuvarlarından esrf’de aşırı parlak x-ışını kullanılarak dünya çapında 30.000’den fazla gönüllüden oluşan bir ekip tarafından incelenmiş. 2014 yılında açıklanan inceleme sonuçlarına göre koni şeklindeki kozmik tozların yedi tanesinin yıldızlararası toza benzediği tespit edilmiş.

dünya’yı çevreleyen tozun yaklaşık dörtte üçü mars’ın uzağında yörüngeden çıkan asteroidlerden dökülür. tozun dörtte biri güneş’e doğru yol aldıkça erimeye başlayan kuyruklu yıldızlardan gelir.

kaynaklar
    http://discovermagazine.com/…u-didnt-knowabout-dust
    • hannah, h., tozun gizli hayatı,
    • tübitak popüler bilim kitapları, 2011

-özlem ak ikinci / bilim ve teknik
  • satıh neden müteşekkil ise, ondan parçacıklarını koparan, dalgalandıran, havaya savuran hafif bir rüzgâr ya da göz gözü görmez bir tufan olabildiği gibi "gözle görülmez" ancak duyumsanabilir bir fırtınanın da habercisidir, toz.

empedokles'in arkhe'si ve anasır-ı erbaa'nın unsurlarından biri olan toprak, sanki alegorik bir fırtına elinde savrulan insanı imler. o sembollerin dilindeki fırtına ise zamanı. su kaynağı olsa da insanın, toprak, bedeni ve kökenidir. fenomenler dünyası olan bu âlem cihetiyle (mahsusat âlemi) mebde ve müntehanın işaretçisidir toprak; "suskunlar"ın yanağını uzattığımız, o yanaklara kadim bir buse konduran; o eski bilindik "öpüş"ün öznesi. gece gibi örtücü olan ve saklayan.

endüstriyel kimyada dolgu malzemesi (filler) olarak kullanılan bütün tozar incelikteki (very high fineness) hammaddelerin m2/gr cinsinden "spesifik yüzey"leri teknik detaylarında belirtilir. tozuyan her şey gibi toprak da tozuduğu yerçekimsel mekânda bütün derinlikleriyle birlikte her şeyin sathını örtecektir.

küre-i arzda satıh topraktan müteşekkil olunca gerçek ya da alegorik bütün rüzgârlar o satıhtan toprak taneciklerini koparıp savuracaktır. savrulan bu tanecikler hakkıyla tefekkür, murakabe ve muhasebeye vakıf olamamışsa da hiç olmazsa bir zamanlar sınırlı da olsa algılayabilen, gören, işiten, tadan, dokunan, hisseden, doğru ya da yanlış eylemiş "topraklaşmış insan"ı işaret eder.

su ve hava gibi mücerret başını şeylerin derinliklerine doğru sokan bu "toprak parçacıkları" bununla yetinmeyerek onların üzerini kapamaya azmeder; böylece onları aslına rücû ettirecek bir vesile olan zamana muavenet eder. "aynalarda suretleri eskiten", bir yönüyle mekâna mıhlı olduğumuz gibi çakılı kaldığımız, "yokluğa benzer bir varlık, varlığa benzer bir yokluk" gibi bir akış olan zamanla birlikte nesnelerin eylemsizliği başka bir eylem tarafından örtülür.

eylemsiz her şeyin üzerini örter toz; mebde ve müntehayı gösterir bir kez daha; bu şekilde cemadatın hikmetâmîz vazifelerinden birini daha gerçekleştirir belki de.
  • 2018 yılına gelinmiş olmasına rağmen hala bunları bez ile temizlemek yerine evde uçuşanların bir makine tarafından otomatik olarak emilmesi şeklinde bir teknolojinin geliştirilemediği sinir bozucu partiküller toplamı. peki ya ben yanılıyorsam?
  • bir toz zerresinde kaybolmuş bir ev ve evler içinde kaybolmuş tozlar; yaşamak kirlenmekti hayatla, ve sil baştan temizlenmekti oysa.

uçan bir tozun peşine takıldı ruh, takılmasaydı kirlenmezdi oysa; sil baştan döküldü tozlar raftan, tüm dolaplar devrildi yaşama.
  • sen istanbul’dan daha güzelsin’den tanıdığımız murat mahmutyazıcıoğlu’nun yazdığı, hira tekindor’un yönettiği ve zerrin tekindor’un efsane oynadığı tek perde 65 dakikalık tiyatro oyunu.
  • jakuzi grubunun bu tarz iç bulanımlara, depresif düşüncelere sahip olan insanları anladığının net bir göstergesi olan parça.
  • jakuzi'nin özyıkımda aşıp ortalığı toza dumana çevirdiği çok iyi yeni şarkısı.

ilk olarak konserde dinlemiş ve merakla kaydını beklemiş biri olarak, konserde dinlediğim nakarattaki mükemmel karanlık yükseliş ve tok vokali, kısacası aktif öfkeyi kayıtta da bulabileceğimi düşünüyordum. hatta konserde dinlediğimde genel tarzlarının aksine aktif öfkeli bir özyıkım görmek beni şaşırtmış ve heyecanlandırmıştı, fakat kayıtta beni 'ne heyecanı' diyerek şarkılarından alışık olduğum robotik bir vokal karşıladı. güzel yıkıldık yine.
hesabın var mı? giriş yap