• benim için sinema hobidir, keyif aldığım bir aktivitedir. haftada bir kez giderdim sinemaya. tabi 2019 yılına kadar.

burada birçok yazar başlıktaki düşüşün sebebini reklam süresi, salon kalitesi vb. sebeplere bağlamış ancak benim sinema'dan uzak kalma sebebim (sinema yasası sonrasında hiç gitmedim) promosyon/internet satışı kısıtlamasıdır.

gayet uygun fiyatlara e-ticaret sitelerinden bilet alınabiliyorken artık alınmıyor. çek kazan gibi uygulamalardan kazanılan biletlere de son verdiler.

bu haliyle iki kişi 60 tl civarında sinema parası verip, çatır çutur mısır yutan tiplerle birlikte film izlemek cazip gelmiyor bana.

internet kotaları kaldırılırken sevinçle karşılandı ancak güncel fiyatlara baktığımızda olan hizmet alan kişilere oldu tıpkı sinema yasası denenin izleyicileri sinemadan uzaklaştırması gibi.

bilet fiyatının mısır ücreti içinde yedirilip, yapımcıyı zarara uğratma meselesini aranızda çözseydiniz. promosyonlardan ne istediniz?
  • 4 yaşında bir çocuğa film izletmek için 50 lira veriyorsun. çocuğa sana bir de mısır. azalır tabi
  • kimse de demiyor en büyük salonları boktan yerli yapımlara ayırdıkları için.yerli milli diye 20 bin lira bütçeli filmleri doldurmuşlar,gideni siksinler benim için sinema bitmiştir.
  • 2020'de aynı hızla devam etmektedir.

1. insanların dikkat seviyesi düşüyor. kitap okuma oranları da azalıyor farkındaysanız. telefonlarımıza bağımlı hale geldik. bunu sosyal medyası olmayan biri olarak söylüyorum.

2. sinema yasası değişikliği. insanların para sıkıntısı çektiği dönemde kampanyaları keserseniz onlar da sizi keser. salonlar batmasa bari.

3. şu anda oscar sezonundayız. birçok aday netflix'ten. little women'ı bekliyorum ama gerizekalının biri 14 şubat haftasına koymuş filmi, sinemaya gitmek istesem film yok. şimdi batmasın diye genel izleyici kitlesine hitap ederek çekilmiş iq 90 türk filmi mi izlemeliyim sinemaya gittim demek için.

yok baya bildiğiniz gidecek film yok. inanması güç ama oscar döneminde muhtemelen ilgili oranlar azalmaya devam etmektedir.
  • bu pahalilikta insanlar yilda bir kez gitmeyi dusunecek, onu da en sacma komiklikte ya da en aglatacak dram filminde kullanacak. yonetmenler uzerine alinmasin bu durumu bence. asiri pahalilikta buyuk bir luks maalesef.
  • buna neden olan şeyin ilki elbette bilet fiyatlarıdır. daha sonra elbette insanların bir şey izleme güdüsünü netflix gibi online oluşumların biraz olsun karşılaması sonucu olmuştur. ayrıca insanların gelir seviyelerinin düşmesi sonucu insanlar artık sinema gibi bir şeye para vermek yerine, peynire ekmeğe zar zor para yetiştirmek zorunda kalıyor.

ve bir şeyi daha unutmamak gerekir. bilgisayar, internet, mobil ile yetişen bir kuşak var. eski kuşaklar da bir şekilde evriliyor. dolayısıyla insanların gidip kapalı bir alanda, topluca başka insanların arasına karışıp film izleme gibi bir güdüsü azalıyor.

ha şimdi bir de bizim memlekette kalabalığa girince oluşan korku, e şimdi haberleri gelen virüs de eklenince gayet normal bulduğum durumdur.
  • biletlerin çok aşırı pahalı olması ve vizyonda adam akıllı film olmaması.
  • aaaa acaba neden böyle oldu kiiiiiiiii?

kim(ler)in yüzünden kampanya, indirimler vs iptal oldu da insanlar sinemaya gitmekten soğudu acaba? ekşi sözlük ahalisinin canı pahasına savunduğu birileri yüzünden olamaz herhalde değil mi?
  • sinema çok pahalı ancak vizyona giren filmler kötü, izleyici kitlesi düşük. yandakiler muhabbet ediyor sinema esnasında. evde yatıp netflix keyfi yapmak varken neden 2 bilete 50 lira vereyim?
hesabın var mı? giriş yap