• açılımı türkiye bilimsel ve teknolojik araştırma kurumu olan kurumun, amacı dışında eğitim gören sosyal bilimler dallarında okuyan öğrencilere burs vermesi saçmalığıdır.

burs verilen pozitif bilim dalları dışında kalan bu bölümler felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, türk dili ve edebiyatı.

sonra "türkiye'den niye bilim adamı çıkmıyor? neden bu ülkede teknoloji üretilmiyor?" diye ağlanır.

filozoflar, genetik öğrenip yapay organ üretecek, sosyologlar uydularımızı uzaya fırlatmak için gereken matematiksel hesapları yapacak, imamlar da cern'deki deneylere katılıp evrenin sırlarını çözecek herhalde.

tübitak ilgili link

not: ödediğim vergiler haram zıkkım olsun.

not: başlığı karakter limiti yüzünden bu şekilde açtım. vıdı vıdı ederseniz -ki edersiniz- aman bana ne!

edit: başlık açıp editlemeyi sevmiyorum. ancak gelen mesajlara toplu bir yanıt vermek de gerektiği için yazıyorum gari.
    "sosyal bilim dallarında okuyanlara burs verilmesin. bu alanlar önemsizdir." demiyorum.
    "tübitak'ın görevi bu alanlara değil, pozitif bilimlere yatırım yapmaktır. sosyal bilimler alanına da konuyla ilgili kurumlar bağış yapabilir." diyorum.
    bir bilim ve teknoloji kuruluşunun sırf elinde kaynak var diye, görevinin dışında, oy amaçlı -aynı kurtlu bulgur ve yanmayan kömür dağıtımında olduğu gibi- burs adı altında sadaka dağıtmasının yanlışlığından söz ediyorum.

bunu anlayamayanların çoğunluğunun da sosyal bilimler mezunu/öğrencisi olması haklılığımı kanıtlıyor.
  • türkiye'den bilim adamı çıkmamasının sebebini, sosyal bilimlerle alakalı bölümler okuyan öğrencilere verilen üç kuruşluk paraya bağlayan bir düz adamın tespiti. bu ülkeden bilim adamı çıkmamasının sebebi, tam olarak sana bu kadar yüzeysel ve boş düşünmeyi aşılayan yetiştirme tarzı oluyor.

ayrıca tübitak'ın düzenlediği yarışmalara baksaydın, o aşağıladığın alanlarda da proje hazırlayan öğrencilerin olduğunu görürdün. havaya dağıtılmıyor o paralar yani.
  • türkiyede neden bilim çıkmıyor kısmını beyniyle algılayamamış insanlara dert olabilecek burs.

ama kendisi bilimden o kadar uzak ki, sosyal bilimlerin ne iş yaptığını anlayamaz. gerçi kapasitesi de olmayabilir bu insanların.

az bilgimle bile şunları söylemek isterim. sen uzaya istediğin kadar git gel, cernde istediğini yap ama yaşadığın toplum olmadığında ne yapacaksıney insan?
    o beğenmediğin psikolog, pdr ve sosyoloji mezunları senin o yaşadığın toplumun akıl sağlını bir arada tutmaya yarayacak. gerçi bugüne kadar önem verilmediği için senin gibi manyamışlar üremiş ne yapalım ey insan.

diğer bölümler için de yazmak isterdim ama bu kadarı yeter bence ey insan.

daha bilim nedir ve ne bilimdir bilmeden, bilimi fizik, kimya, biolojiye indirgeyip yaşadığın için bunları anlayamazsın insan.

sen az başarı gösterdi diye sayısala yönlendir dur çoluğunu çocuğunu.

sanattan aşktan anlamayan, psikolojisi bozuk bireyler yetiştir ey insan.

sonra da bu toplum çok bozdu diyip, sağa sola saldır insan.

sen anca busun.

tübitak'ın tüm bilim dallarında insanların yetişmesi için verdiği burstur. keşke zengin insanlarımız da üniversiteler bağış yaparak daha fazla burslu ve destekli öğrencilerin olmasını sağlasa.

bir master bir doktora gerçekten kolay yapılmıyor. çoğu insan geçimini sağlamak için masterı veya doktorayı terk ediyor.
  • yeter ya boyle bi dunyaya cocuk getirmek istemiyorum.

bir olay.
  • (bkz: pozitif bilim)

bir şeye bilim deyince, o pozitif bilim olmuyor. tübitak'ın görevi ispatlanabilir, kanıtlanabilir bilim dallarında çalışma yapmaktır.

bu verilen bursların savunmasını yapanlar: türkiye'de bilimi ve teknolojiyi geliştirmekle yükümlü bir kurumun, pozitif bilimler dışındaki alanlarda okuyan öğrencilere burs vermekle, bilim ve teknolojiye nasıl katkı sağladığını açıklayın.
  • bu yıl sınava girip (sayısalcı olmama rağmen) sosyal bölümleri tercih etmeme sebep olacak burstur. hem ikinci üniversitemi okuyup hem burs alırım. yaşasın tübi <3
  • bu burs sinavda derece yapip, sanirim ilk 5000'e girip o bolumleri tercih edenlere verilen burs. o dereceyi yapan adam bilime de katkida bulunur merak etmeyin oyle herkese verilmiyor bu burs. teşvik amaçlı verilen bir burs zaten. ilahiyat kismina ben de açıklama getiremedim ama sosyoloji'ye bilim demeyene cevap bile vermemek lazım
  • yerinde bir teşebbüstür.

şayet tübitak'ın sadece sayısal bilim öğrencilerine burs vermesi bir halta yarasaydı, o öğrenciler bugün genetik öğrenip yapay organ üretmiş olurlardı veya cern'deki deneylere katılıp evrenin sırlarını çözmüş olurlardı. bütün bunlar olmadığına göre şu zamana kadar verilen burslar nereye gitti mk? karıya kıza mı yedirdiniz lan o paraları?!

sözkonusu iddiaların trolleme olduğunun farkındayım ama olur da birileri ciddi bir şey zanneder diye yazayım dedimdi.
  • ilahiyat öğrencilerine burs vermek için uydurulmuş bir olay.
  • şu gibi isyankar bebelere birileri burs verse de memlekette bilim gelişse, görsek biz de.
hesabın var mı? giriş yap