• osmanlı da yaşamaması
  • osmanlı iken dünya'nın hakimisin. türkiye iken bir manda ülkesi. insan tabi ki güçlü günlerine özlem duyar. garip olan güçlü günleri yaşamamış kişilerin buna özlem duyması.
  • kula kul olma isteği, birey, fert olmak istememek.
  • maalesef ki cumhuriyet rejiminin türklere uygun olmayışındandır.
  • ilber ortaylı nın özetlediği sebeptendir.
    türk dünyasında tek bir devlet vardır, osmanlı imparatorluğudur.
    her şey onun için vardır..bütün tarihin gelişimi o devlet için vardır ve o devlet “zirveyi” teşkil eder..
  • sokaktan kimi çevirseniz “aslında dedemin dedesi köy ağasıymış, o ölünce marabalar her şeyi talan etmiş” tarzı bir hikayesi vardır.

hayata “ben aslında soylu biriyim, benim hakkımı çaldılar” şeklinde alacaklı bir bakış açısı iyi geliyor olmalı insanımıza.
  • gayrimüslimler hariç halkın homojen bir şekilde müslüman olması, herkesin 5 vakit namaz kılması, atayizlerin laikçilerin falan henüz var olmaması. tabi tanzimat öncesi osmanlı'dan bahsedilirse. düşün yani şu anki en beyaz türk insanın bile 1600lerdeki büyük dedesi muhtemelen hacı hocaydı.

aslen abd ve avrupa'daki sağcıların geçmişe özlem duyma sebebine benzer işte. fakat onlar herkesin dindar değil herkesin beyaz olduğu dönemlere özlem duyuyor o kadar.
  • özlem duydukları falan yok osmanlı'dan bihaberler. osmanlı'yı kim kurdu desen bilmezler, kaç padişah var desen bilmezler amaçları cumhuriyet ve laiklik düşmanlığı yapmak sadece. o kadar. atatürk'e karşı fatih sultan mehmet'i ileri sürüp sizin lideriniz varsa bizim de var demeye çalışıyorlar. bu şekilde atatürkçülerin fatih sultan mehmet'i sevmedikleri gibi bir algı yaratmaya çalışıyorlar akıllarınca.

bir de osmanlı torunu diye bir laf çıktı. bunlar için türk tarihi osmanlı'yla başlıyor galiba. bir tane bile selçuklu torunuyum diyen, atilla'nın torunuyum diyen duymadım.
  • vstandasin tarih bilgisi 1453 le sinirli.
  • osmanlıyı bilmemeleri.
hesabın var mı? giriş yap