• ülkede adam gibi demiryolu olmadığına şükretmesi gereken havayolu firması.
    istanbul ankara, istanbul izmir, ankara izmir arasında efendi gibi saatte 150 km. ortalamayla giden trenler olsaydı (bakın 200-250 demiyorum, ortalama mesafeyi saatte 150 km. ile giden tren) bugün o hatlarda nal topluyorlardı. şükretsinler hala akıllara zarar rötarlarına rağmen iç hatta bilet satabiliyorlar.

bir de nijerya'ya kargo mu yolluyorlardı ne, ne oldu o iş sahi?
  • türkler tarafından yönetilmesine rağmen nasıl bu kadar başarılı olduğuna şaşırdığım havayolu firması
  • cuma günü dalaman uçuşuna ilişkin olarak 3 saat rötar gerçekleşen firmadır. bu 3 saatlik rötarın son 1 saatinde uçakta bekletmişler, yolculara fenalık geçirtmişlerdir. sonuç olarak gecenin 2.30'da dalaman'a varıp, dalaman havalimanı'ndan da 2 saatlik yolculukla sabahın 4.30'unda yazlığa varabildim.
    geçen yıl da dalaman uçuşumun, londra'dan istanbul aktarmalı olması itibariyle valizimi kaybetmişlerdi. londra'da da 2 saatlik rötar yapıp, dalaman uçağını neredeyse kaçırmama neden olmaları da ayrı bir konudur.
  • korkunç (ürkütücü anlamında) call center çalışanlarına sahip aile işletmesi kılıklı firma. hele dış hatlara bakanlar! öylesine saygısızca konuşuyorlar ki ses tonundan benimle konuşurken gözlerini devirdiğini hissedebiliyorum. işini sevmeyip savsaklayanlardan değil, bildiğin müşteriye saygısızca davrananlardan bahsediyorum.
  • türk hava yolları ile ilgili genel şikayetlerden sonra şöyle bir bilgiyi paylaşmakta yarar görüyorum. genel olarak rötar, hizmet kalitesi vs. aslında fiyatla ilgili. yani şöyle bir durum var thy'nin uçuşlarının bir kısmını (özellikle yurt içi ve yakın mesafe yurt dışı uçuşları) kendisi yapmaz. sun express ve anadolu jet ile anlaşmaları vardır. mesela arnavutluğa, kuveyte, gürcistana giderken thy ile gidip sun expressle dönmüşlüğüm çoktur, fiyatı yarı yarıya fark eder, kalite de en az yarı yarıyadır, thy'nin kendi uçuşları her zaman için oldukça kalitelidir diyebilirim (hemen hemen çoğu hava yolu ile çok seferler uçmuşluğum var ve karşılaştırabilirim, tamam çok daha iyi hava yolları var (en kötü uçuşlarını karşılaştırıyorum) ama ortalamada gerçekten fiyat performans olarak thy bence iyi hava yolları kategorisindedir).

şayet kalite arıyorsanız ve buradaki şikayetlerin çoğuna muhatap olmak istemiyorsanız tavsiyem uçağı kontrol edin, özellikle sun express olmadığından emin olun, aynı bileti anadolujeti satıp satmadığına bakın, aynı seferdeki fiyatlara da bakın.

eh bilet parasını ben ödüyorum, fiyat önemli diyorsanız, ucuz etin yahnisi durumuna katlanmak gerekiyor. bazı uçuşlarda gerçekten rakiplerinden ucuz olduğu doğru.
  • kuzey amerika uçuşlarının 2015 yılındaki doluluk oranları;

ocak - %83.9
    şubat - %74.9
    mart - %83.4
    nisan - %80.8
    mayıs - %83.7
    haziran - %86.1

olarak çıkmış.
  • thy'nin boeing 777'sini air canada'nın 767'si ile karşılaştır, saçma sapan bok at, sen mal olma da thy kötü olsun. o da güzel tabi.

thy'nin 777'si:

http://www.seatguru.com/…ines_boeing_777-300_v2.php

air canada'nın 777'si:

https://www.aircanada.com/en/about/fleet/77w.html
    (uyanıklık yapmadan "three cabin configuration - international" yerleşimine bakılacak)

thy ekonomiyi 3-3-3 dizerken air canada 3-4-3 dizmiş. thy'de comfort class var, air canada'da premium economy.

ve gelelim zurnanın zırt dediği yere, thy'de koltuk genişliği 18 inç, öndeki koltukla mesafe 31-32 inç. air canada'da nasıl mı? koltuk genişliği 17 inç, öndeki koltukla mesafe 31 inç. ama air canada daha rahat. neden? çünkü yavşaklık bedava.
  • yeni teslim aldığı boeing 777-300er tipi uçaklarda comfort class'ı kaldırmış olan şirket.

birkaç sebepleri var bunun kaldırılma nedeni olarak;

- cc'de sundukları servis çoğu rakibinin bussiness sınıfından daha iyi olduğu için kendi bc kabininin doluluk oranlarını etkiliyordu. adam bc bilet alacağına, amerika uçuşları için 200 dolarak ekstra vererek, aşağı yukarı bc ile aynı hizmeti alabiliyordu.

- tüm filoya yayamadıkları için, aktarmalı uçuş yapanlar ya bc bileti alır oldu ya da hiç bulaşmadı. çünkü cc biletleri, kısa mesafeli uçuşlarda bc'ye yükseltilmiyordu.

- uçaklarındaki cc kabini bence gereğinden büyüktü. şimdi o alanı bc kabinini 2 katına çıkararak değerlendiriyorlar. kendi yaptıkları hesaplara göre muhtemelen bu kabin ile daha fazla gelir elde edeceklerini düşünüyorlardır haliyle. olan cc kullanan yolculara oldu.

ayrıca piyasada 3-3-3 düzenine sahip b777 kullanan son şirketlerden birisi. yeni teslimatların ve yeni kullanıcıların çoğu 3-4-3 düzenine geçti.
  • air canadayla karsilastirilip kotu dendigini ilk defa duyuyorum. ikisinde de bircok sefer direk istanbul-toronto* seferini yapmis biri olarak hasiktir diyorum. air canada nerede turk hava yollari nerede.

thynin ucaklari kat kat daha rahat ama ona deginmeden bence uzun ucuslarda daha onemli olan bir sey var. yemek. air canada 9-10 saatlik ucusda thynin herhangi bir saatlik ic hat ucusundan azicik daha fazla yemek veriyor. yemeklerin hali zaten icler acisi. 5 saatten sonra acliktan ortalikta dolanmaya baslayinca ucakta anca cubuk kraker veriyorlar alin bunu yiyin diye. pegasus bir bardak su vermiyor diye 40 sayfa soyleniyor butun sozluk ama onlar bile en azindan 10 saat ac birakmiyor ve parasini verene yemegini de veriyor. thyde ise hem porsiyonlar hem de icerik olarak yemekler on sinif onde. hadi kalite baska bir sey tamam ama gayet yeterli yemek vermesine ragmen isterseniz aciktiginizda kek/pide gibi seyler de alabiliyorsunuz.

rahatliga gelelim, neymis bir sirada daha cok koltuk varmis. o siranin genisligi ayni mi acaba peki? hic onemli degil o galiba. thynin 777lerinin kabin genisligi 5.9m air canadanin 767sinin 4.7m. arada 1.2m var tabi daha cok koltuk olacak. hem daha genis ucak olunca daha rahat yolculuk oluyor, o kadar adam bir yere tikilmislik hissi azaliyor. buyuk ucak ucurmak kotu bir sey mi yahu? baskalari da soylemis zaten, air canada ve diger bir suru havayolu sirketi 777lere 3-3-3 yerine 3-4-3 seklinde koltuk koyuyor, sektorde onu koymayan bir turk hava yollari kaldi neredeyse. herkes yazmis gayet duzgun genislikleri diger havayollarina gore diye benim uzatmama gerek yok.

o comfort class denilen "utanmazlik abidesi" milyoner olmadan biraz daha insan gibi ucmanin tek yoluydu onu da kaldiriyorlar zaten. uzun ucuslarda zaten en az 1000 dolar verdigin bilete 200-300 dolar daha verip genis genis gitmene yariyor. business classa 5000 dolar yetistirebilen insan sayisi gercekten cok az o yuzden gayet makul bir olay. sen begenmiyorsan binmezsin.

bu adamlari elestirmeyin fena yaparim ha halinde yaziyorum gibi duyulabilir ama valla derdim o degil. apronda deve kesiyorlar sonucta kalkin ordan yakin sabaha kadar laf edin. isci haklari falan diye konusun hic bir itirazim olmaz. ama bazi isleri de gayet dogru yapiyorlar oradan vurmayin kardesim.
  • an itibarı ile koltuk düzeni konusunda eleştirenlere fena ayar verildiğini görebildiğim firma. meğer b777'lerde 3-3-3 düzenini kullanan son birkaç firmadan biriymiş thy.
hesabın var mı? giriş yap