• arandim ve oy kullanacagim okulun okul sorumlusu oldum. daha once 3 kere muşahitlik yaptim

kendime başarılar diliyorum,
  • “matmazelmarika” , 2019'da sandiklara birlikte sahip ciktik. türkiye gönüllüleri'ne katil, yine birlikte basaralim.
    https://kayit.turkiyegonulluleri.org/ b273

gibi bir mesaj atılarak katılımcı toplamaya çalışıyorlar; işin enteresanı ben partiden görevli idim. bu kuruma bilgilerim nasıl ulaştı?
    mevzu kayıt olmak değil, ki o sene ince'ye destek veren o zavallı seçim zamanıydı. benim bilgilerim parti tarafından mı paylaşıldı? kvkk??
    yukarıda bir sürü gönüllü var ve neden onlara dönülmezken eski katılımcıya böyle bir bildirim geliyor.
    gerçekten her bilgimiz her yerde..
  • emin olmak için iki defa başvurduğum halde kimsenin iletişime geçmediği oluşum. daha önce sandıkta hem müşahit hem de sandık kurulu üyesi olarak görev yaptığımı başvuruda belirttim. üstelik muhalefetin baskın olduğu bir bölgede ikamet ettiğim için başvuruda not olarak ihtiyaç olması durumunda başka bir seçim bölgesinde görev yapabileceğimi ekledim. bir süre bekleyip kimse iletişime geçmeyince oy ve ötesi'ne başvurup okul sorumlusu oldum. benim gibi başvurusu sallanmayan insanlar varken hala gönüllü arayışında olduklarını görmek ilginç geliyor.
  • sandıkta beklemek için gönüllü oldum iki kere telefonla arandım seçime kaldı 17 gün hala daha ses soluk yok haber yok.
    tabii ki yüzbinlerce insanı organize etmek zor olacaktır ama bir bilgilendirme geçseler keşke korktuğum şey seçime yetiştirememek olacaktır.

edit: seçime 10 gün kala aradılar müşahit olarak sandıkları gözlemleyeceğim müşahit yaka kartlarımızı da nereden alacağımı haber vereceklermiş bulunduğum okulda gözlemciyim
  • 14 mayıs 2023 seçimleri için ne gerekiyorsa yapılması gerektiğinin farkındalığıyla uzak mesafe de olsa gerçekten ihtiyaç olan bir yerde görev almak istediğimi bildirerek başvurduğum oluşum. aradıklarında sandığıma uzak bir yerde görev almam konusunda teyitleştik, sabah erkenden ilgili okulda olmam gerektiğini bildirdiklerinde kendi oyumu nasıl kullanacağımı sordum, görev aldığım okulda oy kullanmamın ayarlanabileceğini söylediler.

üstünden 1 ay geçti, bu sırada hiç haber alamadığım gibi ben de kendilerine kesinlikle ulaşamadım. ancak öğrendim ki müşahitler kendi sandıkları dışında oy kullanamıyor. kendi sandığı dışında oy kullanabilenler; sandık görevlileri, kolluk kuvvetleri, milletvekilleri ve milletvekili adayları. ben bunlardan hiçbiri değilim.

peki ben bu araştırmayı yapmasam ne zaman haberim olacaktı? sandığıma 2 saat mesafede müşahitlik yapmaya gittiğimde mi? oyumun boşa gitmesi göze mi alındı? başka kaç gönüllüye daha böyle yalan yanlış bilgiler verildi?

gelinen noktada beni de komple gözden çıkarttıklarını düşünüyorum. çünkü ne noktada beni arayıp hadi gidiyorsun diyecekler, belli değil. sandık kurulu görevlisi bildirmeyi
    unutan (bkz: chp'nin 712 sandıkta görevli bulundurmaması) chp'nin türkiye gönüllüleri de ancak bu kadar olurdu zaten.

hepimize şimdiden geçmiş olsun.
  • paçalarından leş gibi disiplinsizlik, umursamazlık akan seçim güvenliği platformu.

gönüllülük başvurumun ardından aranmamın ve okul sorumlusu olarak görevlendirmemin üzerinden iki hafta geçmesine rağmen hâlâ koca bir whatsapp grubunda "şifresini almayan var mı yiaaa?" konuşmalarından öte bir şey yok. kimseye eğitim günleri ve saatleri bildirilmedi.

oy ve ötesi, nisan ayının başında yaptığı bölge toplantılarının arından gönüllü eğitim toplantılarının yerlerini, saatlerini uzun uzun listeledi web sitesinde.

buyrun: oy ve ötesi eğitim takvimi

bugün grupta "eğitim takvimi ne zaman bildirilecek?" diye sordum ve aldığım yanıtı kelimesi kelimesine aktarıyorum durumun ciddiyetini kavrayabilmeniz için.

"akşam saatlerinde olacak zoom üzerinden. bize istanbul'dan ne zaman bilgi gelirse sizlere bilgi geçeceğiz."

ardından başlattığım tartışma ve koordinasyon merkezine yönelttiğim organizasyonsuzluk ithamı sonrası ilçe sorumlusu ve diğer gönüllüler beni sükûnete ve çözümcülüğe davet etti tuhaf şekilde.

üstelik iletişimsizlik de had safhada!

bakın, aldığım o organizasyon adına endişe verici yanıttan sonra şu mesajı yazıyorum gruba:

"işte bu pek sağlıklı bir organizasyon izlenimi vermiyor. takvimlerin çoktan belirlenmiş ve günlerin, saatlerin gönüllülere haftalar öncesinden bildirilmiş olması gerekmez mi? herkes 8-5 mesai yapmıyor neticede."

nasıl bir yanıt aldım sizce?

"takvimler belli zaten hiroshima bey, henüz bizlere bilgiler verilmedi, verilir verilir verilmez sizlerle paylaşım sağlayacağım. ben de sabah 8 - akşam 5 mesai yapıyorum. zoom toplantıları zaten akşam 19:00 ile 21:00 saatleri arası bir saat dilimine ayarlanmaktadır. biz koordinatörler de sizlerle aynı eğitimlere gireceğiz."

korkunç yahu!

benim bu şikâyeti neden yaptığımı anlayamayacak kadar okuduğunu anlama becerisinden yoksun birini koordinatör olarak grubun başına koyuyorlar, üstelik bu koordinatör sandık güvenliği eğitimlerini bizimle birlikte alacağı zamanı bekliyor bir köşede.

ben devlet opera ve balesi'nde çalışıyorum ve bugün provam akşam 19:30 - 22:30 arası mesela.

temsillerim deseniz zaten hep akşamları, insanlar cumartesi akşamları eşleriyle dostlarıyla içip sızarken ben mesaide oluyorum.

üstelik bu takvimi bana her hafta cumartesi bildiriyorlar bir sonraki hafta için. benim o takvim henüz bildirilmeden izin alabileceğim bir prova varsa ondan izin almam gerekiyor ve kurumumdaki organizasyon acemiliğinin bir benzerini bu sandık güvenliği inisiyatifi bana dayatıyor.

son dakikada haberdar olup uyum sağlamaya çalışacağız her şeye. ne güzel ülke, her şey spontane ve heyecanlı!

almanya'da solistlik yapan arkadaşıma kasım ayında verilen programda, haziran ayında hangi piyanistle, hangi günlerde ve hangi saatlerde çalışacağı yazıyordu be.

bunu elin almanı senelik yapabiliyorsa biz hiç değilse aylık yapabilelim. haydi kurumum bunu yapamıyor; devlettir, karmaşık ve hantal yapıdır diye geçiştirelim de...

bak, oy ve ötesi de gönüllü inisiyatifi ve adamlar bir ay önceden bölge toplantılarını yapıp takvimlerini duyurdular web sitelerinde il il, saat saat.

arkasında koca koca parti örgütlerinin desteği olan bir organizasyon nasıl bunu beceremiyor, gerçekten anlamış değilim.

- - - - - - - - - - - - - - -

benim mesai takvimim uyuşmadı diye eğitimleri sonradan telafi ettim ya da en kötü ihtimâlle okul sorumluluğu görevimi bir başkasına devrettim diyelim. bu büyük bir mesele değil.

büyük mesele ne, biliyor musunuz; daha böyle rahat koşullarda organizasyon yapıp işletemeyen bu devasa mekanizma acaba sandık başında, stres altında, bin bir türlü oyunlar dönerken ne kadar organize, ne kadar disiplinli, ne kadar farkındalık sahibi olabilecek?

chp örgütlerinden bu uzun uzun paragrafları okuyan biri varsa lütfen bir an önce sandık güvenliği koordinasyon merkezine haber uçursun ve bu rezillik bir an önce toparlansın. derhâl herkese açık şekilde eğitim takvimi duyurulsun, derhâl ilçe koordinatörleri bütün yol haritasından haberdar edilsin.
  • okul temsilcisi olarak görev alacağım platform. istanbul için online ve yüz yüze eğitim bilgileri paylaşıldı. bir şeyler değişsin istiyorsak hepimiz elimizden geldiğince elimizi taşın altına sokmalıyız.
  • türkiye gönüllüleri henüz çok yeni bir platform ve elbette ki oy ve ötesi kadar deneyime ve organizasyona sahip değil. tek bir sabit telefonla girişildi bu işe. arkasında koca koca parti örgütlerinin desteği filan da yok.

en azından benim olduğum ilde durum böyle.

millet ittifakı'nın oluşumu olarak lanse edildiği için de birtakım çevrelerce yanlış anlaşıldı. bazıları meseleyi millet ittifakı'nın oyu üstünden algıladı. partilerin yapabileceği tek şey platformun tanınmasını sağlamak. birileri sandık başında bu arkadaşları ötelemesin yani, mevzu bu. oyları kimse çalmasın. iktidar cephesi oyumuz çalınacak kaygısı taşımıyor sonuçta. taşıyorlarsa da ben duymadım.

bize toplantılarda söylenen herkesin oyunu koruma düsturuyla hareket etmemiz gerektiğiydi. ittifaklar ya da partiler üstünden tek bir konuşma yapılmadı. yapılmasına da müsaade edilmedi. bu beklentiyle gelen arkadaşlar da gittiler zaten. hatta toplantıda bir bey, benim desteklediğim kazanmayacaksa ben niye böyle bir oluşumda yer alayım, gibi bir şey söyledi toplantıyı yapan kişi ki gönüllüler biliyorlar onu, "oy mu çalalım, bunu mu ima ediyorsunuz, biz sadece kazanmanın derdinde değil, hakkıyla, en adil şekilde kazanmanın derdindeyiz," diye karşılık verdi.

bu platforma da bir şans verin. oy ve ötesi'nin yaptığından farklı bir şey yapılmayacak. zaten hepsiyle iş birliği içinde olmak üzere hareket almaya çalışıyorlar. ne kadar çok olursak o kadar iyi. ne kadar farklı platform olursak da o kadar iyi. organizasyon zayıf diye silip atmayın, inanın herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor. adı üstünde, gönüllüyüz.

ileride ne olur bilemem, isimler değişir, cisimler değişir vs. ama şu anda türkiye gönüllüleri de oy ve ötesi'nden farklı bir şey istemiyor.
  • avukat olarak görev aldığım sandık güvenliği platformu.
    önceki seçimlerde müşahit olarak bulunmuştum ama avukat olarak seçim tecrübem hiç olmadı. yapılacak olan online eğitim umarım verimli geçer. bu konuda tavsiyeleri olan meslektaşlar mesaj atarsa çok sevinirim.
  • (bkz: #151440053) secime kaldi 13 gun, wp grubunda hala cicek, bocek falan paylasiliyor.

sekuler fb gruplarindan farkimiz yok. vasifsiz 50 yas ustune sorumluluk verilmemesi gerektigini bir kez daha anladim.

gruba atilan 50 saniyelik 4 adet video ile musahit egitimi tamamlama niyetindeler.
    anlasilan kendi imkanlarimizla yapacagiz bazi seyleri, is basa dustu.

ama eger ki muhalefet bu kafayla secimleri kazanir ise ayri bir helal olsun diyorum.
hesabın var mı? giriş yap