• ''bir an önce gelsin de insan olduğumuzu hatırlayalım'' yorumuna gark eden gündür.
  • adam olsak 12 haziran 2011 günüdür ama...
  • akp türevi başka bi partiye teslim olacağı gündür. ne yazık.
  • halihazırdaki muhalefetle ne yazık ki biraz zor gelecek gündür.
  • sistemin melih gokcek isimli bir hata verecegi gundur.
    (bkz: kehanet)
    (bkz: bug)
  • kınadan nefret ederim ama her yerime yakacağım öyle bir kutlu gün olacak. kendisi toprak olup gitse verdiği zararı benim torunlarım bile çekecek o kadar eminim, ama elden ne gelir.
    umut fakirin ekmeği işte.

düşündüm de hatta kına az geliyor, kendi adıma her yıl kutlacayacağım, vuvuzellayla sokaklara ineceğim, dans özürlüsü ben göbek atacağım.
  • mustafa kemal atatürk'ün chp’nin 2. kurultayı’nda, 15-20 ekim 1927 tarihlerinde büyük nutku*n sonunda gençliğe hitap ettiği konuşmasının*sonunda belirttiği parağrafın anlaşıldığı gündür.hitabeye şöyle bir bakarsak ne diyordu atatürk;

istiklâl ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

84 yıl önce bugün için öngördüğü olaylardı bunlar.aslında hitabenin tamamı okunup günümüz şartları ile mukayese edildiğinde neredeyse* üst üste çakışacaktır.sanki atatürk bugünlerde yaşıyorda bunları söylüyormuş gibi.

bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin!bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir.
    ey türk istikbalinin evlâdı! işte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır! muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

işte o gün; bir seçim günü yaklaşırken, oy atmaya gitmeden önce bu hitabeyi okuyan gençliğin damarlarındaki asil kanın idrakına vardıkları gündür.
  • dış basındaki müzikal yankıları için (bkz: that'll be the day)
  • (bkz: eğitim şart)
hesabın var mı? giriş yap