• hayatı boyunca her tür müzikle ilgilenmiş, hatta hayatını müziğe adamış biri olarak içinden çıkamadığım sorundur.

1976'dan bu yana aktif, spotify'da aylık 14 milyon dinleyiciye sahip bir gruptur, hatta sözde o kadar popülerdir ki apple bir ara herkese albümünü bedavaya dağıtmıştı.

arkadaşlar ben hayatımda şu cümleleri işitmedim, "u2'nun yeni albümü beğendim", veya "u2'nun en sevdiğim şarkısı x'tir", sanki herkesin farkında olduğu ama kimsenin konuşmadığı, tartışmadığı, dinlemediği bir grup. veya dinleyenler gizli gizli mi dinliyorsunuz, söyleyin de bilelim.

neredesiniz lan siz?*
  • merakına hak veriyor ve ikinci sıraya bob dylan yazıyorum.
  • müthiş tespit. dinledigini ilk söyleyen kişi yukarda denyo diyen adam olabilir.
  • "al benden de o kadar" dediğim sorunsal.
  • lenny krvaitz, eric clapton ve tina turner dinleyen birine de denk gelemedim henüz.
  • ben bu dallamalarin istanbul konserine mecburen gitmistim. yurtdisindan gelen bir grup arkadasimin israri olmasa kesinlikle gitmezdim. arkadaslarim bilet konusunda tedirgin olmuslardi. rahat olun turkiye'de kimse u2 gibi sikik bir grubu dinlemez demistim de bana inanmayip gulmuslerdi. konser gunu ataturk olimpiyat stadini dolduramadilar. 60 bin kisi geldi dendi ama bence kirk bin kisi bile yoktu. gelenlerin yaridan fazlasi da buyuk cogunlugu avrupa'dan olmak uzere cevre ulkelerin vatandaslariydi. rusya'dan, iran'dan, greece'den, arap ulkelerinden otobus tutup gelen hayranlari vardi.

muzikal olarak liseli rock band seviyesindeler. hicbir muzikal derinlik, herhangi bir yenilik bu bos beles adamlardan beklenmez. muzikal koftiliklerini politik duyarlilik yapiyormus gibi gorunerek gizlemeliler ki kendilerini satabilsinler. dunyanin gelmis gecmis en overrated grubudur, bono'nun sesi de kotudur. genc muzisyenlere vasat yeteneklerle, vasat muzisyen ve seslerle nasil dunya capinda sohret olunur konusunda ornek model olarak okutulup ogretilmelidir. yetenek ve yaraticilik kabizi bu arkadaslarin tum sarkilari da ayni metodla hazirlanmis tekduze seylerdir. bin yil yasasalar yeni ve degisik bir sey cikaramazlar.
  • zooropa albümünü dinleme şansına erişememiş şahıs beyanı.
  • sanıyorum iki bin onlu yılların başında, atatürk olimpiyat stadyumunda verdikleri konserle ilgili bu mecrada bir yazı okumuştum. u2'nun; türkiye'de, dünyanın geri kalanına oranla çok daha az bir dinleyici kitlesi olduğuna ve stadyumun dolmayacağına dair. hatta konserin bir yerinde zülfü livaneli sahneye çıkıp "yiğidim aslanım" adlı eseri seslendirmişti.

bunlardan kısmen bağımsız olarak da ekümenopolis adlı belgeselde stadyum mevkiinde yer alan naylon evlerde yaşayan insanların konseri seyrettikleri bir sahne vardı. u2 dinliyordu insanlar. aklımda kalmış. çok iyi bir belgeseldi. şimdi düşünüyorum da; belgeseldeki neredeyse tüm öngörüler doğru çıkmış.

düzeltme: yazım ve imla.
  • tespit gibi tespit.
hesabın var mı? giriş yap