• bu kadar uzun bir hat ve nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bölgeler için sefer sayıları son derece yetersizdir. metroyu yaptık, açtık demek işin en kolayı. bu araçla insanları medeni ve biraz olsun konforlu bir şekilde taşıyamıyorsanız hiç yapmayın daha iyi.
  • aslında bu hattın sultanbeyli uzatması tamamlandığında sabiha gökçen havalimanına büyük ihtimal uzatması olacak. ekrem imamoğlu yönetseydi istanbul’u 20 yıl şu an daha fazla metro hattı olacaktı. tebrik ediyorum eko metro çalışmalarına devam.
  • çekmeköy-sancaktepe uzatması o kadar eğreti duruyor ki anlatması çok güç. bu siyasetçiler böyle işte, en başta proje zaten sancaktepe'yi de içine alan proje idi. şimdi o kısma hiç odaklanmayıp metronun uzatmasını sanki yepyeni hir hatmış da iki etaba bölerek açmışlar gibi reklam yapıyorlar. uzatması zaten 8 duraktı, 2019'dan beri de sadece 4 durak açılabilmiş durumda (aradaki hastane durağı da zaten es geçiliyor) ve bu kadar tantanayı başka hiçbir yerde görmedim valla.

-evet, önemli aktarma merkezlerine kesintisiz ulaşım güzel ama seçim öncesine yetiştireyim diye neden yalap şalap iş yapılıyor? ya zaten 4 (yazıyla dört) durak açtın hepi topu.
    -metrolar hala tam hizada durmuyor.
    -hala birkaç durakta kapılar kapanıp açılıyor, birkaç kez sürüyor ve yoluna birkaç kez daha böyle yaptıktan sonra devam ediyor.
    -kapı üstü göstergeler hala kısmi olarak değişmiş. kimi trenlerde mevcut, kimi trenlerde hala eskileri var. hiçbir şekilde göstergeler çalışmıyor, hangi durakta olduğumuzu göremiyoruz. o tıklım tıkış yolculukta illa ya pencerelerden bakacaksınız ya da kulaklığınızı çıkarıp duraklara bakacaksınız. ama bilin bakalım bu eksikliği nasıl tamamlamışlar? metro vagonlarında hız kesmeden devam eden reklamlar. ne hoş değil mi?
    -birçok metro çıkışı tek girişli. ikili olanlar açılmadı bile.
    -durak isimleri ilginç şekilde kulaklıkla zar zor duyulurken imamoğlu'nun bangır bangır seçim anonsu çektirmesi de ayrı bir takdir konusu. kulaklıkta son sese rağmen o reklamlar ne güzel duyuluyor.

-sancaktepe belediye adayı alper yeğin bir de pankart astırmış “yeni metromuz halkımıza 1 nisan'a kadar ücretsiz” diye. ya sen kimsin ki o haberi veriyorsun? sen mi açtın o metroyu?
  • oldukça kullanışlı bir hat evet. açıldığı günden beri birçok insana hizmet veriyor. ben de bu hattın bir kullanıcısı olarak maalesef ortalama 1.5 km olmak üzere 3 istasyona da eşit mesafede oturuyorum. dolayısıyla bu metro hattına ulaşmak için bir toplu taşımaya ihtiyacım var. oturduğum güzergahtan bindiğim kadıköy otobüsü (bkz: 8e) dışında sadece bulgurlu metro istasyonuna kadar sefer yapan, eskiden hem üsküdara giden hem de 30 dk da bir kalkan ancak şu an günde 6-7 seferi olan bir de (bkz: 11m) hattı var. haliyle herkes metroya ulaşmak için 8e hattına yükleniyor ve tıklım tıklım bir şekilde yolculuk yapıyor.

gelelim asıl meseleye. istanbul genelinde bence bu durum böyle. neden bir yere metro açıldığında ona ulaşımı besleyecek ve entegrasyonu sağlayacak otobüs hatlarını ya iptal edip ya da azaltıyorsunuz? herkes metro istasyonlarının dibinde oturmuyor.

bence metro harika bir ulaşım aracı ancak büyüklerimiz maalesef hala daha işin metro yaparak tamamlandığı düşüncesindeler. metroyla birlikte hattı besleyecek otobüs/minibüs gibi araçları da devreye sokmadıktan sonra insanlara faydalı olamıyorsunuz.
  • wikipedia'da yazılanlara göre hatta 25 araç (6 vagon x 25 tren 150 araç olarak yazıyor wiki'de) varmış 4 tane daha (6 x 4 = 24 vagon) sipariş verilmiş.

metro açıldı ama eldeki tren sayısı sefer sıklaştırmaya yetmediğinden midir nedir sabahları 4 dakika 10 saniye sıklıkla sefer yapılması devam ediyor. ümraniye istasyonundan 07:50 - 08:00 arası biniyorum, ben önü boş kalan kapıya koşarak vs bir şekilde son anda kapı değiştirip bir şekilde illa ki biniyorum ama binemeyen insanlar kalıyor. bulgurlu'da neredeyse birkaç kişi binebiliyor, kalanı peronda kalıyor.

yolcularda binenin kapı ağzında kalması ve sırt çantalarını çıkarmama gibi bir alışkanlık var. "aynı anda 10 metro inşaatına başlandı" tarzı marşlar çalıp kafa ütüleyeceklerine, metrobüslerden metrolara, banklardan istasyon duvarlarına istanbul başardı etiketleri yapıştıracaklarına, metro içerisinde yapıştırılmış olan sırt çantalarının elde taşınması ile alakalı etiketleri arttırıp sırt çantalarının elde taşınması ile alakalı anonslar geçseler çok daha hayırlı olacak.

pandemi sonrasında insanlar sırt çantasını sosyal mesafe sağlamak için kasıtlı olarak kullanmaya başladılar ama bu durum artık toplu taşımanın verimli kullanılmasını sekteye uğratacak derecede istismar edilmeye başlanmış durumda.
  • maalesef seçim atlatılıp 5 sene garantilenince seferler üstü örtülü olarak seyreltilmiş.

bu uygulamayı 2-3 sene önce de yapmışlardı tepki gelince geri aldılar.

uygulama da şu: araçların istasyonlarda bekleme süreleri uzatılmış. ümraniye istasyonundan bindim 1 dakikaya yakın kapılar açık bekledik. bunun normal süresi 15-20 saniye, altunizade gibi istasyonlarda 30-40 saniye kadardı. daha sonra bulgurlu'da durduk. orada da epey uzun süre kapılar açık bekledik. kısıklı'da normal sürede kapılar kapandı hareket ettik. altunizade'de zaten diğer istasyonlara göre biraz uzun beklediği için indikten sonra orayı değerlendirme fırsatı bulamadım.

araçlar normalde 4 dakika 10 saniye aralıklarla çalışıyor yoğun saatlerde. bu şekilde yaparak 4 dakika 10 saniye aralığı koruyorlar ve vatandaş seferlerin seyreltildiğini anlamamış oluyor. halbuki istasyonlarda bekleme süreleri arttırıldığında trenin parkuru tamamlama süresi uzayıp birim zamandaki yapılan sefer sayısı azalmış oluyor. 6 istasyonda böyle 40'ar saniye fazladan beklese 4 dakika geç tamamlamış olur.
  • an itibarıyla kavimler göçüne imza atan metro hattıdır..oluk oluk insan akıyor...
    tünelin ucu bombok bir yere çıkıyor.

görsel
  • teknik bir arıza sebebiyle şu an için altunizade'ye kadar ulaşım yapılabilmektedir.

böyle arızalar olabilir ama insanların tepkileri sabah sabah güldürdü *

hemen siyasi olarak karşıt görüş insanlar söylene söylene merdivenleri çıktılar.

oh olsun diyen mi ararsın yok hani her şey güzel olacaktı diyen mi vs.

akşam ana akım özellikle atv,a haber vs. haberleri görürsünüz.
  • son zamanlarda bolca sorun çıkartan, iş saatlerinde asla tek seferde binemediğin metro hattıdır. ekrem başkan bir el at be!
  • ülkede acilen iş saatleri ve okul saatleri düzenlenmeli, kalabalık doğru yönetilmelidir. necip fazıl durağından metroya binmekte zorlanıyorum. sultanbeyli açıldığında ne olacak merak ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap