• mantıksız değil aslında.
    eğer görüldüğü ili açıklasaydı diğer iller nasıl olsa burada değil deyip önlem almayabilirdi ama vakanın görüldüğü il açıklanmayınca memleketin her yerinden temizlik kokusu gelmeye başladı.
  • ben ilk defa ikna oldum.
    gerçekten unutmuşum...
    bir siyasetçiyle hem fikir olmak ne güzel şeymiş.
  • hak verdiğim uygulama. istanbul'da dün normalde leş gibi olan vapurlar kolonya kokuyordu.

herkesin dikkatinin artması güzel.
  • gercekten mantikli. acaba burada mi surada mi derken her yerde fazlasiyla temizlige dikkat ediliyor. uzun zaman sonra su an meteobusteyim. bildigin temiz kokuyor. ve evet klasik kalabalik bu saatte de sanki sabah yedi kalabaligi gibi ortalikta ne ter ne baska bir koku var.
  • herkes o kişiyi kendi ilindeki kişi zannetsin diye.
  • “virüs almak” ve “diri tutmak” gibi acayip terimleri içeren açıklama.
  • bir de o il açıklanırsa o ildekiler virüsten kaçayım derken virüsü tüm ülkeye yayabilir.
    bu gibi durumlarda en iyi şey herkesin olduğu yerde durmasıdır.

ama işin başında akp olunca insan bir kıllanıyor tabi. darbeyi eniştesinden öğrenen kişiler bu bilgiyi eniştesiyle paylaşmaz mı? o da kaynına söyler, o da eltisine söyler (kaynın eltisi olmaz, seni denedim. bakalım dikkatli okuyor musun?*) akp'de işler bu şekilde yürür, hepimiz biliyoruz.
  • ilk kez akp'li bir yöneticinin bu virüs salgınında doğru şeyler yaptığını görüyoruz.

bu vesile ile şunu söylemek isterim; doğru şeyleri yapanı takdir ederiz, ne erdoğan amcamınoğlu ne kılıçdaroğlu kuzenim. zerre kadar umurumda değil kimin ne konumda olduğu ya da neye inandığı. kamu işini yapan insan işini doğru ve halka yararlı şeyler yaparsa ismi, cismi zerre beni ilgilendirmez. keşke başbakanın, cumhurbaşkanın ismini bile bilmesek sadece icraatlarını görsek.
  • açıklama doğru olmakla birlikte sadece hastanın ve ailesinin karantinaya alınması büyük bir aptallıktır. şimdi elimizde ne var aşağıda yazalım.

-avrupa seyahati sonrasında yurda dönmüş ve corona virüsü'nü kapmış ve durumu tehlikeli olan bir hastamız mevcut.
    -bu hastanın doğrudan temas ettiği ve durumu şüpheli olan yakın ailesi var.

aklımdaki sorular:

-bu hasta olan kişi avrupa'dan türkiye'ye nasıl geldi diye neden kimse sormuyor?
    -adam uçağa binmedi mi?-
    -bu adamla birlikte aynı uçakta yolculuk yapan ve uçuş görevlileri potansiyel hasta değil mi?
    -özellikle adamın yanında, önünde oturan hastalar da şüpheli değil mi?

bu adamla aynı uçağa binen kimseler, şu an aramızda dolaşıyor. maalesef bu şekilde bir ağır ihmal varsa, yakında virüslü insan sayısı daha fazla olacak ve sağlık bakanı muhtemelen çıkıp ölümüz var diyecek.

şu anda diğer ülkeleri 10 gün geriden takip ediyoruz. maalesef 10 gün sonra bizde aynı durumda olacağız. umarım yetkililer gerekli önlemleri alarak, hastalığın yayılma hızını bir nebze de olsa engeller.

edit: bazı arkadaşlar mesaj atarak, bakanın konu hakkında açıklama yaptığını söylediler, ben açıklamalardan ikna olmadım.
    bazı angutlar(yazdıklarından akp'li oldukları belli) ise hakaret edip, sağlık bakanlığın çok iyi çalıştığını ortada hiçbir sıkıntının olmadığını belirtmişler.
    yazdığım konunun siyasetle ilgisi yok, hangi parti görevde olsa yine aynı açıklamayı yapardım. ben, sormuş olduğum sorularım ile ilgili olarak tam anlamıyla bir açıklama ve konunun takibini beklerdim. bakanlıktan böyle bir açıklama varsa iletirseniz, linkini de eklerim.
  • italya örneği dikkate alınmış olabilir.

italya'da ilk vakalar kuzeydeydi ve enfekte olanlar şeffaflıkla açıklandı. bunun sonrasında kuzeyde yaşayanların bir çoğu güneye memleketlerine kaçtı. memleketlerde kim var? ekseriyetle yaşlılar; nineler, dedeler. bu kaçış hem salgının artmasına hem de daha kritik skalada bulunan yaşlı kesime daha kolay ulaşmasına sebep oldu.

türkiye'de vakanın ili açıklanmamış olması kişisel olarak hoşuma gitmese de toplu histeri ve sonrasında oluşabilecek durumlar açısından mantıklı gibi görünüyor.
hesabın var mı? giriş yap