• eşsiz çevirmen... konusunun en iyilerinden... o olmasaydı camus bu kadar keyif verir miydi acaba...
  • fransızca’nın piri, türkçe’nin ustası, kalem hastası, bir mütevazi pir beyefendi, dil uzmanı, herdaim bir öğretmen, yorgun bir savaşçı.. arkasında bir bedri rahmi balığı, önünde iki satır sait faik içlemesi, iki dize orhan veli üflemesi, sevdikçe sevilesi güzide insan..

90 yaşını devirmesine rağmen önünden rakısını, votkasını, viskisini, beyaz leblebisini eksik etmeyen, bir ahir zaman yolcusu, bugünü artık hatırlayamayan ama geçmişi bir bir anlatan leziz bir hatip, kibarlığı ve nezaketi ile dudak ısırtan insan..

“o dili bilmiyorum” demesinden korkulan, bir iki saat içinde yabancısı olduğu dil ile halvet olma yeteneğine haiz kişi.. hiç evlenmemiş, hiç çocuk sahibi olmamış ve fakat bu sevgisini manevi oğlu ile dindirmiş kişi..

“tek olayı şudur” kategorisine birkaç beden büyük geldiğinden dolayı, inzivasında demlenen “yazar”..
  • bugün itibariyle ebediyete gocmus yazar/cevirmen...
  • 91 yıl aradan sonra bu dünyadan vazgeçen insan. türk hümanistlerinden son kalanlardandı, gitti. güleryüzlü ciddilik ve günlerin içinden çok ama çok güzeldi... keşke daha çok yazabilseydi usta. tembellik hakkımı onun sayesinde edinmiştim, kendime yanında rahat bir yer dilerim. gittiği yerde uyumaz bilirim ama, adettendir; rahat uyu usta...
  • yaklaşık on yıl önce, tarafından yazıldığını sandığım bir mektubu, sırf meraktan, hiç tanımadığım alıcısının eline geçmeden (ç)aldığım; zarftaki "gön: v. günyol" yazısı ile daktiloyla yazılan mektubun altındaki "v.g." harfleri dışında bu sanımı net bir şekilde doğrulayamadığım; yazdıklarını okumaktan mutluluk duyduğum büyük edebiyatçı ve aydın. gün itibariyle: sanım sonsuza dek açıklık kazanamayacak...
  • kafkayı türkçemize katan, azra erhat ve sabahattin eyuboglu ile birlikte birçok çeviriye imza atmış ölümü üzen üstad.
  • onu dinlerken, saatler gunesten aksama cabuk donerdi..yetmemis bana..montajlanmamis cumleler kaldi..keske bir sabah daha ugrasaydim, obur sabahi edesiye..gulen yuzunuzle kalin.
  • "ölümsüzlüğüne inanmıştık.yaşlandıkça gençleşiyor gibiydi.ama onu yaşama bağlayan ölümün saçmalığıydı aslında." nedim gürsel
  • aslında bir hukukçuydu fakat hukukla ilgisi olmadığını anladığında edebiyata yönelmi$.. fransızca’sı iyi olduğu için öyküler çevirerek ba$lamı$ bu yolculuğu.. bir süre ele$tiri yazmı$ fakat “ele$tiri yazmayı sürdürdüm, ama ele$tiri beni doyurmadı,” diyerek deneme yazmaya koyulmu$.. yeni ufuklar dergisini kurup 275 sayı çıkarmı$..
  • her yil 19 mayis'da sevenleri tarafindan kalpazankaya'da sait faikle birlikte anilan usta.
hesabın var mı? giriş yap