• bir sürü bilgisayar, teknoloji, fizik, tıp terimi direkt ingilizceyken, insanların varlığına kafayı taktığı kişilerdir. "hocaların, mideterm'de çıkacaklar hakkında ek recitation saat 3'te" şeklinde cümleler kurduğu bir üniversitede, vize diyerek neyi kanıtlayabilirsiniz ki?

ayrıca, konuşma dili de, ortama göre değişebilir, her topluluğun ortak bir dili vardır. nasıl ki, iki doktor birbiriyle konuşurken delicesine latince tıbbi terimler kullanıp, hastasına her şeyin halk dilinde söylenişini aktarıyorsa; aslında buradaki durum da benzer. bir insan 80 yaşındaki ingilizce bilmeyen anneannesiyle konuşurken bu kelimeyi kullanması abes olabilir ama, aynı ortamda, ingilizce eğitim verilen bir yerde, arkadaşıyla veya hocasıyla konuşurken aynı kelimeyi kullanırsa, bence gayet normal bir iş yapmış olur.
  • hayır adam da haklı bi yerde sonuçta sınav kağıdında %100 ingilizce bölümlerde midterm yazıyor. ama amaçın boş hava dan başka bir şey olmadığı kesin.
  • üniversite sınavında ki barajı boku bokuna geçip* parasını bastırıp özel okula giden insan tipidir.
    -.... biri adam gibi şu midterme çalış desinde bi kendime geleyim! *
    -....midterme çalışsak artık....**
  • bu tarz insanlarla malesef arkadasim, şu an utandim kendimden
  • spring break i de çevirin de görelim.
  • bölümü ingilizcedir niye bu kadar takıyonuz ki?
  • ingilizce, eğitim dili olarak geçerlidir okulunda. hocası midterm der fotokopici midterm der sınav kağıdında midterm yazar o da bu ortama uyum sağlar. ayrıca vizenin türkçe olmayışı düşünülünce çok bir sorun teşkil etmemesi gereken durumdur.
  • vize diyen bir insanım, lakin make up ve final diyince sıkıntı olmuyor da, midterm diyince mi sıkıntı oluyor diye düşündürdü beni.
  • ingilizce eğitim verilen bir üniversitede normal olan durumdur.

vize ne lan. hangi ülkenin vizesini alıyoruz?

(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
  • okuduğu okulda tüm dersler ingilizcedir. hocaların bir kısmı yabancıdır. hocalar da midterm demektedir. hal böyle olunca bu kendi seçimin olmuyor çoğu zaman. sen de ona alışıyorsun.

ayrıca isteyen istediğini der bu da kimseyi ilgilendirmez.
hesabın var mı? giriş yap