• balık tezgahını göstererek
    -aaaaa bugün herkes balık tutmuş
  • uzun zamandır görmediği babasını, şehir dışındaki iş yerine ziyarete giderken gördüğü fabrika bacaları için;

- aa anne bak, babam biz geliyoruz diye sobayı yakmış.

(bkz: sobalı evde büyümüş çocuk)
    (bkz: seydişehir eti alüminyum)
  • (bkz: kral çıplak)
  • 3 yaşındaki oğlum ilk defa mezarlık görünce sarfettiği;
    mezarları göstererek,
    -babacım bunlar yatak mı?
    tür:sarı saçlı ve (hep şaşkın bakan) kocaman ela gözlü.
    yakınlık: yeğen

yağmurun bastırması ile birlikte apar topar binilen takside şaşkın ve ürkek bakışlarla yüzüme baktı ve yarı fısıldar, korkak bir ses tonuyla;

-ayıp olmadı mı ya böyle adama sormadan arabasına bindik?

dedi.*

yıllar sonra gelen edit; bu çocuğu soranlar oluyor bazen. neden taksiye şaşırdı diye, kendisi küçük bir ilçede büyüdüğü için taksinin ne demek olduğunu bilmiyordu, çünkü ailesi hiç taksiye ihtiyaç duymuyordu. o gün bursa merkeze gezmeye gitmiştik. olay 2006 senesine ait. o kız şimdi üniversitede animasyon okuyor. oldukça gelişmiş bir hayal dünyası ve kendine özgü bir yeteneği var.... vay be zaman nasıl geçiyor. (2019)

o kız geçen hafta mezun oldu. istanbul'da iş buldu çalışmaya gidiyor. ben 3 sene daha yaşlandım bu arada.
  • iyice sinirlendirilmiş, suratı kıpkırmızı olmuş yeğen sinirini ifade edecek kelime bulamaz yaşı itibariyle ve :
    - sizin halınızı yakarım, kapıyı kapatırım halınızı yakar kaçarım.

gözüne ilk halı çarptıysa demek.
  • kızım birinci sınıfa giderken bir süt içme teneffüsleri vardı. evde süt kalmamış, iş dönüşü uğradım markete. çileklisiydi, muzlusuydu, şundan da alayım derken 20 taneden fazla olmuş. kasa sırasına girdim, sırada benden sonra dört beş yaşlarında bir erkek çocuğu var babasının yanında, elinde bir kutu meyve suyu. bir kendi elindekine baktı bir benim elimdekilere;
    "vay! adamın ne çok çocuğu var."
  • yolda yürürken annesinin elinden tutan muhtemelen 3 yaşında olan güzel mi güzel şirin mi şirin annesine iç burkan cümle.

- anneee sen niye bu kadar süsleniyosun..

anne; makyaj full topuklu ayakkabı 5cm mini mi mini etek ve takılar ama kız okadar sade ve belliki annenin önceliği kendisinde ( ben utandım)
hesabın var mı? giriş yap