• mobbinge maruz kalan insan bir süre sonra sağlıklı düşünemez oluyor ve değersizlik hissiyle kendini suçlu/çaresiz hissedebiliyor. "mütevazi olmayacağım" vurgusu bunu düşündürdü bana.ancak bu gibi durumların genellenmesi ve sebep sonuç ekseninde değerlendirilmesi çok yanlış. bir bankanın iyilik yuvası olmadığını, hayır amaçlı çalışmadığını, mobbingin iş hayatında yaygın bir eziyet biçimi olduğunu bilerek hayata tutunmalı gençler.intiharı seçenek görenler için bu dünyada sebepler hiç bitmez.seçenek görmeyenler içinse en dayanılmaz durumlar bile sebep sayılmaz.çocuklarımızı güçlü ve savaşçı yetiştirmeliyiz.çuvaldızı kendimize batırmak lazım.ayrıca mobbingle mücadele de okullarda ders olarak okutulmalı.
  • çok üzücü bir olay. hiç de şaşırtmadı.
    yapı kredi bankasından beklenir bir rezalet.
  • başka şirketlerde altında çalışanlara bu olayların benzerlerini yaşatan iki yüzlü yöneticilerin kınayarak vicdan masturbasyonu yapacağı başlıktır.
    şirketle ilgili sıkıntını dile getirdiğinde milletin içinde seninle çalışmak istemiyorum deyip, ver tazminatımı gönder o zaman dendiğinde derdin para mı? diye soran fabrika müdürüyle(?) çalışan bir insan olarak iliklerime kadar tiksinirek hissettiğim durumdur. bakın burada yanlış bir şeyler var düzelmesi gerekiyor dediğinizde "yapacak bir şey yok" diyen personellerin de allah belasını versin. onlar da bu düzenin değirmenine su taşıyor...
    bu konuyla alakalı söylemek istediklerimi bu video gayet iyi özetlemiş zaten fazla söze gerek yok.
  • çok çalışmak projeler hedefler için mesailer yapmak başka şirketlerde de olabilecek şeyler tabii ama efenin mailinde bahsettiği çok önemli bir detay var kurum kültürü ile ilgili.

burada kimseyi kovmuyorlar. efenin bahsettiği, sıkıntılı profiller kanser gibi herkesi deli etse de kovmuyorlar. ik gerçekten bu konuda rezil. iyi çalışan, kendini geliştirmek isteyen kişileri sadece şansa boş pozisyon çıkarsa yükseltiyorlar. kurum yeni genç çalışanları iyi seçmeye çalışsa da içerdeki çürükleri maalesef temizlemiyorlar.

işte ik bu kadar önemli. efe'nin intihar kararı işten bağımsızdır diye düşünüyorum çünkü istifayı bassa iki üç ay rahat geçinir yeni iş de bulabilirdi. ama kendini iyi hissetmeyen birisini böyle toksik iş ortamı maalesef yoruyor.
  • bir süre önce mobbing nedeniyle ayrıldığım banka. yeşil bankadan gelen g.m.g.e.’den sonra zaten olan baskılar yeni bir boyut kazanıp daha da sertleşmiştir. f.b.’dan getirdiği i.k. gmy’sı ise çalışanların primleri başta olmak üzere diğer haklarını güleryüzüyle “aslında çalışanların yararına işler yapıyormuş gibi” cücüğe çevirmiş, durup dururken bir sürü kişiyi işinden etmiş ve pandemi sürecinde 15.000 kişinin ahını alarak genç yaşında hakkın rahmetine kavuşmuştur. (tanrı affetmesin.)
    bir de bu mavi bankanın bir sarı sendikası var düşman başına. altı yıl boyunca ödediğim aidatlar haram zıkkım olsun.
    bazı arkadaşlar “mobbing hiryirde vaarr intihar edijeeekk ne vaarr” mealinde yazılar yazmış. kardeşim sen adamın neler yaşadığını bilmiyor musun!?
    sonuç olarak duruşunu, tavrını sevdiğim a.k.’un grup içinde bu kadar pisliğe bulaşmış bir şirketine el atması en azından g.e.’e kardeşim sen ne yapıyorsun, bizim bu ülkede bir ağırlığımız, bir imajımız var. bunu nasıl yerle bir edersin diye sorması gerekir. hayatta f.b.’nin şampiyonluğundan önemli şeyler de var.
    (bkz: nadide kısa)
    (bkz: mobbing sebebiyle vefat eden bankacı)
  • merhumun ruh halini çok iyi anlıyorum, o raddeye gelmeyen insanlar anlayamaz. ayrıca her insanın yaşadığı sorunlara dayanma gücü farklıdır. sizin kulak arkası ettiğiniz aşağılanmalar, gülüp geçtiğiniz davranışlar başka bir insanın yaşamını anlamsızlaştıracak boyutlarda etki edebilir. mobbing yüzünden intihar edenleri de mobbing uygulayan amirlerini, müdürlerini öldüren çalışanları da anlayabiliyorum. bu çok başka bir evre ve gerçekten o evreye geçmemek için bazen insan üstü çaba sarfetmeniz gerekiyor, bu yüzden kimseyi yargılamayın.
  • bu banka benim ilk çalıştığım ve mobbing sebebiyle ayrılmak zorunda kaldığım yer. evet mobbing her yerde var da ik birimi bunu engellemek zorunda ama aksine göz yumduklarını düşünüyorum.

yıllar önce bu banka ile ilgili mobbing deneyimini yazmıştım bankanın ismini vererek, entryim silinmişti. itibar riskinizi düşünüyorsanız gidin önce mobbing karşı önlem alın. sisteminiz tamamen bunu besleyecek şekilde kurulmuş. ben entry yazsam ne olacak. ik mobbing mağdurunu nasıl susturup uzaklaştırsak diye düşünmek yerine sorunun kaynağına gidebilir. ama yok o baskıcı insanları pohpohlayıp yükseltmek daha mantıklı, çalışanları “push” etmeliler, iş dediğin öyle yapılır.
  • mobbingten şikayet edip ekşisözlüğe arka kapıdan giriyoruz.
    allah rahmet eylesin.
    memlekette huzurla ölmek lüks oldu.
  • bir taziye mesajı görebilen var mı diye sorgulatandır.
  • 2017 yilinda hastaligimi miras alarak kurtardim kendimi. ama susmadim. nadide kisa'nin da olumune sebep oldular. benim yasadiklarimi da okuyabilirsiniz.

https://haber.sol.org.tr/…somuru-manzaralari-219723

bu da nadide kisa'nin hikayesi:

https://haber.sol.org.tr/…emekcisi-yasamini-yitirdi
hesabın var mı? giriş yap