• 1. nesil 320
    2. nesil 380
    3. nesil 1.157
    4. nesil 2.182
    5. nesil 101
    6. nesil 8.752
    7. nesil 2
    %100'lük bir artış yaşanmış durumda.nasıl oluyor, nerden geliyorlar anlamıyorum.
    (bkz: burası zaten çok kalabalık)
  • "ekşi sözlüğü türk halkının internet kullanan segmentinin profili sayanlar için altinci nesil, eksik kalmış parçaların yerine oturmasıdır." diye yazmıştım çok önceleri. şimdi nesil yenilense de mantık değişmeyeceğine göre türk halkının internet kullanan segmenti yavaş yavaş sözlüğe tam formunu yerleştirmiş oluyor.

akla şu soru geliyor: özellikle bu yeni nesle mensup olan yazarlar bu aynaya bakıp gördüğümüz yansımayı eğlenceli buluyorlar mı? ben şahsen bulmuyorum. ama ben sözlüğü zaten hiç bir zaman eğlenceli bulmadım ki!

bilginin kendi evrenimi tanımlamak için zihnimde kurduğum modele ne denli katkısı olduğunu ne zaman keşfettiğimi hatırlamıyorum. ama bunu yapan sözlük olmadı. sözlük benim için sadece geçen yanılmıyorsam dört yıl süresince bu bilgiyi sistematize etmemi sağlayan ve modeli genişletmeme yarayan bir aparat oldu.

bu arada onlar geldiler. burasını eğlenceli bulanlar. eğlenmeye geldiler. ama burayı harikalar diyarı kılan şeyin binlerce dimağın buraya dökmüş olduğu bilginin yarattığı cikolata havuzu olduğunu göremediler. "evrende herşey insan için haz objesidir. ancak erdemle gelen bilgi arttıkça haz da artar. bu nedenle yönelim hazza değil bilgiye olmalıdır." demiş filozof*. (bkz: hiç bitmeyen çikolata). ben bunu gördüm. ve paylaşmaya geldim. şimdi "boş bakınız"ların ardında onların boş bakışlarını gördükçe geçmişte aynı başlığa girilen entrylerin ardındaki deha ve bilgiyi özlememek mümkün mü?

ama sözlük yine de öğretiyor. bir ayna gibi bize bizi göstererek karşımıza dikilyor. türk halkının internet kullanan segmentinin profili olarak karşımıza dikiliyor. bundan dehşete kapılanlara ben de "biz buyuz" diyorum. kurban bayramında kestikleri hayvan kaçmasın diye bacaklarını kesen aynı insanlarız.

zaten bu gerçeğin içinde yaşayan biri olarak , onu kah dehşetle, kah yılgınlıkla izleyip yine de kendi yakınlarına bile anlaşılmaz biri olmak bahasına, gerçek bilginin peşinde koşmak adına buradayım. ve bir yere de gitmiyorum.

(her nesilde olduğu gibi benimle aynı heyecanı duyarak sözlüğe katılan yedincileri elbette tenzih ederek)
  • kitap kampanyasi, hayir isleyenler falan derken sözlüge 1-0 önde girmis nesil. yine ezik kalan altinci nesil, yine paylasamadi ezikligini altinci nesil. bu da mi gol diil be, bu da mi gol diil?

hosgelmisler o ayri
  • 7 rakamının ihtisamına,gizemine ve karizmasına sahip olacak* nesil.kendileri su anda portakalların icinde vitamin olarak bulunmaktadır.
  • kimisinin okuyarak kimisinin okutarak nirvanaya ulaştığı yazar neslidir.

(bkz: ikra)
  • okurluk tecrubesi en yuksek olan ve yazarlik icin en iyi egitimi gormus nesildir.
    (bkz: temel egitim)
  • sözlük onları okusunlar diye gönderdi. geri geldiler, gün neşe günüdür halay günüdür oy balaban.
  • tekzip: 2800 küsur üyesinin yaklaşık dörtte biri öyle iki sene filan beklememiş, kitap bağışlayarak hemen kaydolduğu sene yazar olmuş nesildir.
  • kehanetlerde de sozu gecen, sozlugun sonunu getiricek nesil. tanri bizi korusun..
hesabın var mı? giriş yap