• ab parlamentosunda (bkz: pfizer) yetkilisi covid-19 aşılarının virüs bulaşmasına ilişkin testlere tabi tutulmadan piyasaya sürüldüğünü itiraf etti. oysa biz aşıyı sırf başkalarına bulaştırmayalım diye yaptırmıştık.

kaynak

türkçe alt yazılı kaynak

tek hücreliler için edit: ''oysa biz aşıyı sırf başkalarına bulaştırmayalım diye yaptırmıştık.'' şu ibareyi kullandım diye kafalarının içinde beyin yerine mide taşıyan tek hücrelilerin etmediği hakaret kalmamış. zamanında basında az mı reklamı yapıldı kendiniz için olmasanız bile başkaları için aşı olun diye.

tek hücreliler için 2'nci edit: bahse konu hastalık tüm dünyanın geleceğini yüksek oranda olumsuz etkiledi. bunu ülkemizde yaşayanlar ise fazlasıyla hissetti (ekonomi anlamında). burada yapılan itiraf başka konularında kamuoyuna tam olarak açıklanmadığına işaret ediyor. son olarak sözlerine çok itimat ettiğim bir hocamızın konuyla ilgili zamanında attığı tweet.

tek hücreliler için 3'üncü edit: oda tv'nin konuyla ilgili haberi. kaynak için (bkz: william brother) adlı yazara teşekkürler.
  • maskeyi başkasına bulaştırmamak için takıyorsun. aşıyı sana bulaşırsa hafif atlat diye oluyorsun.
  • sorunun alt metni su: "asi olduktan sonra virusun bulastigi kisilerin bu hastaligi hafif atlatmalari vs konularini sormuyoruz. asi yaptiranlarin bu virusu vucutlarina aldiktan sonra baskasina bulastirmasi veya bulastirmamasi ile ilgili bir calismaniz var mi? "

yetkili de diyor ki; "hayir, yok. hastaligin hizla yayilmasi karsisinda acilen bir seyler yapilmasi gerektigi icin, daha az insanin zarar gormesi icin bir an once piyasaya surulmesi gerekiyordu."

--- ara edit 3: benim deneyimimin bilimsel yaklasimla zerre alakasi yok. tamamen karsi arguman ---

3 asimi da yaptirdim, sonrasinda covid oldum. covid'li oldugumu bilmeden futbol maci bile yaptim. neredeyse atesim bile cikmadan atlattim. hicbir yan etkisi olmadi. bu bilim karsiti safsatalarinizi internete degil, gidin tas tabletlere yazin, magara duvarlarina kaziyin...

edit: "hizla yayilmasi konusunda" olarak girilen kisim "hizla yayilmasi karsisinda" olarak degistirilmistir.
    ekleme: mahkemede net soru sorulur, net cevap istenir. asi olduktan sonra baskasina bulastirma ile ilgili sorulmus soruya, "ama asi olanlarin hafif atlatmasini sagladik, insanlarin hayatini kurtardik" diye cevap veremezsin. adam sana bulastirmayi sormus, yoksa "yok" diyeceksin.
    bilimsel yontem asamalari: 1. bilimsel problemin tespiti , 2. veri toplama, 3. hipotez kurma, 4. tahmin yapma, 5. kontrollü deney, 6. teori, 7. kanun (yasa).
    bazilari aptalligini asiya bagliyor sanirim ama kotu bir haberim var. bunun asiyla bir alakasi yok dostum, dogustan.

edit 2: evet bir edit daha gerekti. basta belirttigim bilimsel yontemler ile kendi deneyimimi birlestirip anlatinca bazilariniz bu durumun da bilimsel olmadigina dair mesajlar atiyorlar. evet abiler, elbette benim bireysel yasadigim durum bu sekilde aciklanamaz. bu tamamen kendi deneyimim oldugu icin yazdim. karsi arguman uretmis olmak ve deneyimimi aktarmak icin. yoksa asi olup agir geciren de var, asi olmayip hasta olmayan da var. bunlarin hepsi veri toplama ve degerlendirme adiminin icinde istatistiklerde yer alir ve one gore degerlendirilir. zaten bu degerlendirme sonucunda bir cikarim yapmak anca mumkundur. yoksa benim deneymim bombos tek bir veri, hicbir sey anlatmaz.
  • sen aşıyı virüsü başkalarına bulaştırmamak için yaptıracak kadar cahilsen pfizer yetkilisi ne yapsın.
  • balik hafizali misiniz yoksa cidden aptal misiniz bilmiyorum ama basta asi yasaklari bu sebeple cikmisti.

asi olmayan toplu tasima kullanamiyor, okula, avm'ye, hava alanina, ucaga vs giremiyordu. herhalde siz hafif atlatin diye degildi bu zorunluk. baskalarina bulasmayi onledigi iddasiydi. kendiniz icin degilse bile sevdiklerinize, topluma karsi sorumlulugunuz diyerek dahi psikolojik baski yapildi.

(bkz: asi sertifikasi)

simdi gerizekali gibi gelip sen bulastirma diye deeil olme diyeg yabtilar demek yerine yalan soylendigini algilamaya calisin.

biraz zorlarsiniz algilabilirsiniz diye umuyorum.

her boka ortadogulu reflekslerinizle, beyninizi kenara koyup, taraftarca yaklasmayin.
  • akp'lilere vurulsun diye 100 bin doz aşıyı el altından nasıl yolladınız, asıl onu itiraf et, başkan.
  • "at the time of introduction the vaccine had never been tested on stopping the transmission of the virus."

ben aşıların böyle bir görevinin olduğunu bilmiyordum. olduğunu da sanmıyorum. aşılar bu faydayı dolaylı yoldan sağlıyor. örnekle açıklamak gerekirse;

diyelim ki siz covid-19 oldunuz. hastalığın peak yaptığı evrede vücudunuzda 2 milyon virüs olsun.

ya da daha önceden covid-19 olmuşsunuz, bağışıklık kazanmışsınız yahut aşı olmuşsunuz buradan biraz bağışıklığınız var. hastalığın peak evresinde vücudunuzda özel bir istina olmadığı sürece 2 milyondan çok daha az virüs olacaktır.

bu hastalığın tüm evreleri için geçerli.

daha az virüs taşıdığınız için hastalığı bulaştırma olasılığınız da daha az. öksürdüğünüzde yayacağınız virus load daha az. hastalık daha kısa süreceği için de bir etki var.

yani demem o ki aşının asıl amacı size bağışıklık kazandırmak. bu bağışıklık ile virus load hastalığın başından sonuna kadar daha az oluyor, iyileşme süreci hızlanıyor, dolayısıyla başka birine bulaşma olasılığı da bunlardan dolayı azalmış oluyor.

edit: 2 milyon sayısına takılanlar olmuş. dostlar o sayı elbette sallama... bunu belirtmeme gerek bile yok.
  • aşı yaptırmak mantıklıydı veya değildi bunu tartışırsın anlarım da tam bir cahil gibi aşının bulaştırmayı engellediğini düşünmek tam bir mallık. cahilsiniz oğlum. ülkenin çoğu gibi siz de cahilsiniz. tepemizdekiler de cahil. daha kötüsü bu cahiller eskiden konuşamazken şimdi susmuyorlar.
  • bir yerde bilim31 ci tayfası ,siyasetçisi, medya bir olup sizi bir şeye zorlarsa orada bir düşünmek lazım.

dünya hükümetleri, televizyonlar, ilaç şirketleri, sevgi kelebeği bill gates hepsi bir olmuş bizim iyiliğimiz için uğraşıyorlar muhahahhaa

adamları mahkemeye versen bizlik bir şey yok kendiniz onam formuna imza attınız kendiniz talep ettiniz deyip işin içinden çıkacaklar.

global tosuncuk vakası diyecem fakat tosuncuk bile kendisini garantiye alıcak imza attırmamıştır. bu kadar bilim insanı,ilaç şirketi, siyasetçiler yanılıyor olamaz.
  • --- spoiler ---

"oysa biz aşıyı sırf başkalarına bulaştırmayalım diye yaptırmıştık."
    --- spoiler ---

sevgili gerizekalı kardeşim. aşı başkalarına bulaştırma diye değil hastalığı ağır atlatıp yoğun bakıma düşme hatta ölme diye yapıldı.

sen hiç aşı olana maske takma zorunluluğunun kaldırıldığını gördün mü?
hesabın var mı? giriş yap