• bugün 4 mayıs 2020, türkiye'deki aktif covid-19 vaka sayısı 56,032. avm ve berberlerin açılacağı söylenen tarih bugünün tam bir hafta sonrası. günlük olarak aktif vaka sayısının 2-3 bin civarlarında azaldığını varsayarsak, avm ve berberlerin açılacağı gün türkiye'de ortalama 40bin aktif vaka mevcut olacak. (bkz: 11 mayıs 2020 covid-19 ikinci dalgası)

vakaların hepsinin hastane ortamında gözetim altında olduğunu varsayalım. hastalığı taşıdığından haberi olmayan ve resmi rakamlara yansımayan pozitif vatandaşların avm ve kuaför gibi alanlarda yaşayacakları etkileşim ile vaka sayısını ne denli arttırabileceği büyük bir risk bana kalırsa. dolayısıyla doğru bulmadığım karardır. %100 güven ve huzur ortamı oluşabilmesi için en azından temmuz ayı itibariyle hayatı normalleştirmek çok daha sağlıklı olabilirdi. hayır bir de "eğer planladığımız gibi gitmez de ters teperse daha sert önlemler alacağız" dedi rte. tamam da o zaten büyük ve gerçekleşme ihtimali yüksek bir risk. neden öyle bir risk göze alınıyor? ekonomik kaygılar yüzünden mi? doğru. gerçi aynı insan tankın tüfeğin önüne de vatandaşı salmıştı, benimki de soru. vatandaşı düşünen mi var...
  • meteliğe kurşun sıkan esnafı umutlandıran gelişmedir.

edit: bayan kuaförü arkadaşımın söylediğine göre açıklamadan hemen sonra onlarca randevu telefonu almış.

kendisinin faturalarını ödeyemeyecek ve evine ekmek alamayacak hale geldiğini biliyorum. bir taraftan sevinirken diğer taraftan da risk artacağı için üzüldüm. yaklaşık iki aylık süreçte günlük kazancıyla dönen küçük esnafımıza sahip çıkamadık. suriyeliler kadar değer göremediler ve bunu unutacaklarını sanmıyorum. umarım alınan bu kararlar vaka artışına sebep olmaz.
  • manası "hastalığı atlattık" değil malesef.
    manası "hasta olana iyi kötü bakacak kapasitedeyiz, ölen ölür, kalan sağlar bizim" olan karar.

birazcık kafası çalışan kimse reyiz arka arkaya 3 hafta cemaatle cuma kılmadan önlemlerini gevşetmez.
  • erken biraz keşke bayram sonrasında olsaydı.
  • bayrama kadar açılmamaları gerekirdi bence.
  • 11 mayıs'ta berberlerin önünde kuyruk oluşturacak haber.
  • an itibariyle cumhurbaşkanı’nın açıkladı gelişme.

koltuk sayısının yarısı kadar müşteri ve sosyal mesafeyi korumak şartıyla berberler açılacak ama berberlerin kullandığı malzemelerin hijyen kontrolü nasıl olacak bilmiyoruz.

dolayısıyla bence evde tıraş olmaya devam.
  • (bkz: #106583250)
  • doğru karar. kimse zorla berbere götürülmeyecek rahat olun.
hesabın var mı? giriş yap