• edit 2:özelden direkt destek verenlere ve haksız olduğumu düşünüp bunu gayet nezih izah edenlere teşekkür ediyorum. ilk tepkilerin işi olmayan, kek kırıntılı masasından yazanlardan gelmesi nedeniyle lakırtılarınıza cevap vermeden, tamamıyla sorumluluk hissiyle 112 çalışanları ile yaptığım görüşmemi aktarıyorum.
    öncelikle, siz her arayana, her telefon açana gidiyor musunuz diye sordum ve hastamın durumunu anlattım.
    aldığım cevap: elbette gidilmez. sizin durumunuz için konuşursak hastanın genel durumu (yaşı, hastalıkları vs.) değerlendirilir. sonrasında eğer yapılması gereken bir şey var olarak değerlendirilirse yola çıkılır yoksa mesela ‘’evde sağlığı aramanız gerekir’’ diye bilgi verilebilir. ama sizin hastanız için yapılan değerlendirme elbette herhangi birinin değerlendirmesinden farklı olmuş. mesela hastanın yaşı çok ileri, nazogastrik sonda neden çekilmiş olabilir? gibi düşünülmüş olabilir… yani evinize gelinmesi gerektiğine karar verilmiş ki gelmişler…sonrasında bazı gelen ekipler inisiyatif alıp nazogastrik sondayı kendi de takabilir, takılması için transfer de edebilir…
    yani neymiş efendiler ( ısrarla sövmüyorum), ‘’acil değilmiş de neden çağırmışsın ve acil olsaydı ayakkabıyı görmezdiniz’’ lakırtısı boşa çıktı bu durumda. çünkü ‘’gelin bekliyoruz’’ deseniz de gelmeyecekse zorla mı getireceksiniz? onların yaptığı değerlendirmeyi allahtan siz yapmıyorsunuz. heeeee 112’den daha çok bilenler yine çıkacaktır. onlara da ayrıca sövmiycem…
    şunu diyebilirsiniz ki diyen olmuş epey: sizin hastanıza ayakkabı ile uğraşıp bir sonraki hastaya neden geç kalsın?
    işte bu romantizm (uyuşuk duygusallık) oluyor. gelen adam koşarak gelmiyor ki aynı hızla çıksın. biliyor adam neye geldiğini. kaldı ki daha önce de söyledim biri terlikliydi. ‘’ama hastayı taşıyacaklar’’ mavalı okumayın. ona en iyi cevabı benzer durumu yaşayan arkadaşlar vermiş. hastasından sonrası için ‘’hadi hadi acele edin hemen girin alın çıkın hadi hadi’’ diyen olur mu? dememek bencillik mi ne kadar romantiksiniz. bir sonraki vaka bu vakadan daha acil diye bir hiyerarşi yapmak ancak tüm vakalardan sonra mümkünken boş yapmayın. ne giyiyorlar bunlar da aksiyon filmindeki en hareketli sahnelerdeki hıza erişmesine engel oluyor çıkartması. hele hele bu çalışanların evine benzer durumda aynı şekilde girilse ne diyecek çok merak ediyorum. daha hasta başında yaptıkları boş muhabbete (bir sonraki vakaya acil yetişmeleri gerek ya hani) değinmiyorum. çünkü onu gelenlerin hassasiyeti olarak görmek lazım, tüm çalışanlara mal edilemez.
    bu durumda yalnızca eve ayakkabı ile girilmesi kalıyor ki soru burada…zaten durumu anlatılan bir hasta için, hasta yakınlarında da bir telaş görülmediyse burada ‘’ayakkabı ile girmeniz şart mı?’’ sorusuna sormakta ne sıkıntı var efendiler...(biz de biliriz galiz ifadeler ama bir açıklamanın önüne geçmesini istemiyorum efendiler…)
    her şeye rağmen 112’yi sizlerin bile savunması hoştur. bazen yanlışlıkla da doğru yapılabiliyor…
    sizi ikna etmeye falan çalışmıyorum. sadece gerçek bir sorumlu vatandaş olunduğu konusunda size edebiyat yaptırmayacak kadar düşünceli olanların varlığını kabul edip, öğreneceksiniz…etmeseniz de olur
    edit 1:konuyu gerçekten anlayan birisi var mı diye sabırla okudum ama seviyeler maalesef çok düşük o yüzden oku oğlum bilal.
    7 satırlık yazıyı dahi okumadan, dilinizin ucuna ilk gelenleri söylediğinize göre bunları da okumayacaksınız ama bir kişi de okusa kafi.
    1) 112 acil servis kapı önüne neden normal adımlarla gelir? çünkü 112 acil servis siz aramadan gelmiyor ve siz aradığınızda ‘’hadi nerdesiniz’’ demiyorsunuz. ya da onlar ‘’bizde telefon bekliyorduk sizden. hadi kalk kanki gidelim’’ demiyorlar. bir şeyler söylemek zorundasınız ve söylediğiniz şeyleri not alıyorlar planlı ilk yardım yapabilmek için. dahası ilk aradığınızda zaten ‘’nooolmuş’’ modunda oldukları için siz de olanı anlatıyorsunuz. anlattığınız duruma göre müdahaleye geliş şekilleri elbette değişir. mesela ambulans yanlayarak gelir, personel ambulans durmadan içinden atlayarak çıkar vs. bunlar tamamıyla anlatılana, personele verilen hissiyata göre değişebilir. burada hiç bir sıkıntı yok.
    2)(yardımcı olmaya çalışıyorum süngerlere)buraya kadar şunu anlamanız lazımdı: hastanın durumunu artık öğrenen 112 acil servis artık geliş sebeplerini biliyor ve yola çıktılar.
    3) biraz da palyatif bakımdaki bir hastanın durumundan bahsedelim. acil değil madem neden çağırdın la diyenler için.
    87 yaşında bir hanım efendi. alzheimer, 3. evre yatak yarası, kaybedilmiş yutma refleksi ve son 6 ayın 2 ayını hastanede ara ara 75’lere düşen saturasyon ile geçirmiş biri,idrar çıkışı az, ajitasyon had safhada ki bu nedenle tonla sakinleştirici kullanır, ileri yaşın getirdiği diğer tüm rahatsızlıklarla düşünülünce 213 cm.lik bir karyolada sadece bir nefesle yattığını düşünün. (düşünün dedim özür dilerim)
    beslenmek için burnundaki nazogastrik sondanın kullanıldığı hasta (burundan beslenmek???sizin oturduğunuz yerle düşünmenizle aynı şey değil) anlık bir huzursuzluk ile bu sondayı çekip çıkartmış. (elleri çoğunlukla bağlı fakat ara ara biraz rahatlasın diye açılır) bir jel, steteskop, sabitleyici ve ng sonda ile pekala herhangi bir sağlık kabininden birinin takabileceği bir sonda olmasına rağmen ilk akla gelen hastaneden taburcu olmasına müteakip söylenen: nefes almasında güçlük, beslenmesinde bir problem olduğunda hastanemize gelin yardımcı olalım sözleridir. bunlardan dolayı tekrar düşünün şimdi (yine dedim ama neyse): bu hastayı hangi imkanla hastaneye ulaştıracaksınız?
    yine yardımcı olmak için söylemiş olalım. şair burada acil değil madem neden çağırdın sorusuna cevap veriyor. sizin imkanınız olabilir ama ekseriyetin böyle bir hastayı transfer etmesi için ya özel ambulansa ciddi para vermesi gerek ya da devletin imkanlarını kullanması gerek. varsa devletin başka imkanları 112 gibi bilinirliğini arttırması gerekli demekki. durumun anlatıldığı 112 gelmiş hoş gelmiiiiiş.
    hy: hoş geldiniz buyurun.
    112: halıları kaldırın.
    hy: tamam. ayakkabıyla girmeniz şart mı?
    112: mecburuz bu şekilde girmeye. galoş da yasak.
    yahu kim hastayı sırtına alıyor da taşıyormuş da bilmem neymiş de… (buradan da bir linç çıkar size hadi iyisiniz. bir iki fotoğraf atarsınız bak neler var diye. onlarda durumsal amaçsız topluluk. o an onu gerektiriyorsa yapana saygı duyulur ama şu an onları konuşmuyoruz. bizim durumumuzda böyle bir şey gerekmiyor). zaten biri hanım efendi, o mu kaldıracak hastayı. (buradan da bir linç çıkar size hadi iyisiniz). transfer sedyesine evin içinde alınsa kapıda tekrar ayakkabıları giymek ki biri terlikli, o kadar mı zor. yaptığınız romantizmden başka bir şey değil. heeee buna sevinmedim değil. 112 acil servis gibi bir kurum için yapacağınız romantizm her durumda iyidir ama saçmalamanızın hiç sınırı yok.
    arkadaşlar, hastanın yaşını, tıbbi geçmişini, hasta yakınlarının imkanlarını (sadece maddi değil, en etkili yönteme ulaşma bilgisi, deneyimi vs.) bilmeden yazdıklarınız, her fırsatta aklınızdakileri söylemekten çekinmediğinizi gösterdi. sizinle iletişim kurabilmek için biraz aşağılara inmiş olabilirim, yukarı gelenlerle görüşürüz…

kapı önüne normal adımlarla geldikten sonra kapıda bir telâş başlatıp yaptıkları normalmiş hissi vermeye çalışıyorlar. elbette hastasına göre acele edilir eve ambulansla bile girilebilir fakat hastanın durumu anlatıldıktan sonra yalnızca "en az zarar verecek, en az komplikasyona sebep olacak transfer için geldiklerini" bildikleri hâlde "ayakkabılarınızı neden çıkartmadınız" sorusuna "mecburuz bu şekilde girmeye, galoş da yasaklandı" demesiyle iyice şaşırdığım hâl. yine de bir hırsıza nispetle hırlılar. kapıda "halıları kaldırın" diyerek gösterdikleri anlayış için teşekkürler.yersen...
  • çok acayip insanlarsınız vesselam. arkadaşım o kadar aciliyeti yoksa ambulansı çağırma!

tanım: milletin can, yazarın ev derdinde olduğu hede.
  • acil personelini eve kahve içmeye çağırmadıysanız eğer normal görülecek durum. saniyelerle hayatta kalma şansı olan hastalar var
  • okuyunca salonda halıya sıçıyor sandığım personelin eylemi.
  • kimi zaman, yatağa bağımlı hastalarınızı sırtında dördüncü kattan ambulansa taşıyan insanlar hakkında,sadece halılarıniza ayakkabı ile bastılar diye yaygara yapmanız düpedüz terbiyesizliktir.

kaldı ki farz edelim galoş taktı, yere sağlam basamadığı için hastanızla birlikte düşme ihtimalini düşündünüz mü hiç?

yahu bir kere de bilgi sahibi olun, sonra fikir sahibi olun.

edit:düzeltme.
  • siz gerçekten ruh hastasısınız ya. iflah olmaz, eğitilemez çomarlarsınız.
  • saniyelerin bile çok önemli olduğu zamanlarda sağlık personeline karışılmaz. isterse gelsin ağzına soksun ayakkabısını.
  • hay sizin sig kafaniza klima suyu damlasin emi.
  • durumu acil olmayan hastaya ambulans çağırmak diye başlığı düzeltmenizi rica ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap