• 14 yaşında aşık olduğumda sevdiğime aşkımı ilan etme amaçlı kullandığım kelimelerdi on üç.
    düşünün cep telefonunun çocukların eline ilk düştüğü nesiliz, kontorleri baba almıyor,harçlıktan arttırmanız lazım ve üç kuruş harçlıkla alınan kontorü genelde ayın 4 günü bol harcayan,kalan 2 haftası idareli kullanan, kalan 2haftaysa kontorsüz yaşayan nesildik biz. bu da bizi kontor harcamadan iletişim kurmaya itti. 1 çağrının evet, 2nin hayır olduğunu çoğu kişi bilir*, bunun bir gelişmiş versiyonuydu 13.
    deşifresi de şöyle: seni seviyorumda 13 harf vardır. 13 çağrı attığınızda** buna 3-5 dk harcıyordunuz ama bu romantik bir jestti, "bak kontorüm yok, belki arayamıyorum ama aklımdasın ki hep" demekti bir yandan da.
    sonra bu 13ü o yokken sınıfına girip sırasına karalamak, o arkadaşlarıyla bahçedeyken bir a4'e tahta kalemleriyle yazıp pencereden göreceği bir yere koymak, kar yağıp okul bahçesini doldurduğunda ayaklarınızla eşe eşe sınıfının penceresinin önüne kocaman 13 yazmak yoluyla da kullanılabilirdi.
    sonra büyüdük biz, o doktor oldu mesela, hocalarının yanında seni seviyorum diyebilen ondan başka insan tanımadım ben hayatımda.
  • ülker çizi krakerin üzerinde bulunan toplam delik sayısı. por, havalandırma deliği de denebilir. toplam 13 adet.
  • gela babluani'nin yazari, yonetmeni ve oyuncusu oldugu 2005 fransiz yapimi 13 tzameti filminin amerikan remake'i. yonetmen yine gela babluani, senaryoda ek olarak greg pruss ismi var ve ilk filmin isimsiz cast'inin aksine bu kez jason statham, mickey rourke ve son donemin saglam yapimlarindan boardwalk empire'in ajan nelson van alden'i michael shannon gibi oyuncular yer almakta. ba$rolde ise ilk kez bu filmde izleyip cok yetenekli buldugum ingiliz oyuncu sam riley var.

filme gelirsek asla bir alex degil; ama carpici bir hikayesi var. mesela bunu coen'ler cekseydi eminim dunyada cok ses getirirdi. ustelik senaryo ve yapi itibariyle onlarin tarzina cok uygun bir film. bunun di$inda, boylesine guclu bir hikaye icin diyaloglari biraz zayif buldum, atmosfer ve acilar daha tutkulu olabilirdi. imdb'de remake'e 7.3 orijinaline 7.4 puan verilmi$; ben izledim, pi$man degilim.

http://www.imdb.com/title/tt0798817/
    http://www.imdb.com/title/tt0475169/
  • rakamlari toplami tam kare olan en kucuk asal sayi
  • canan sağar'ın, anadolu müzik etiketiyle 2015 ocak ayında çıkan, cinsel taciz gören kız çocuklarına adadığı ilk albümünün adı.

düzenlemeleri ve müzik yönetmenliğini murat çorak'ın yaptığı albümde 11 şarkı yer almakta.

1) sen gelmeden önce söz: canan sağar / müzik: canan sağar - murat çorak
    2) ne yangın ne gözyaşı söz: engin sagun / müzik : canan sağar - murat çorak
    3) on üç yaşımda (13) söz - müzik: canan sağar
    4) kanatsız gökyüzünde (anne) söz: canan sağar / müzik: canan sağar - murat çorak
    5) gurbet söz: sedat sarıcı - berna bilmez / müzik: canan sağar - murat çorak
    6) ödedim bedelini söz: canan sağar / müzik: canan sağar - murat çorak
    7) rüzgarlarla dans söz: canan sağar / müzik: canan sağar - murat çorak
    8) yokluğun ecelim söz: mustafa seydim / müzik: canan sağar
    9) istanbul söz: atullah korkmaz - murat çorak / müzik: murat çorak
    10) duman tüter efkar söz - müzik: canan sağar
    11) yalnız büyür çocuklar söz - müzik: engin sagun

şurada güzel bir söyleyişisi yer almakta.

ayrıca şu linkten şarkıları dinlemek de mümkün.
  • hz. muhammed(s.a.v.) doğum tarihi olan 571 sayısının toplamıdır.5+7+1=13 belki de yeni bi çığır açtım kim bilebilir.
  • bi şey söyleyeceğim: ben benim kafama sıçayım kafama... nasıl kaçırırım bu filmin yeniden çevrim olduğunu be arkadaş? yine de gela babluani'nin tekrar yönettiği bir film olduğunu aklımda tutarak kendimi rahatlatıyorum. evet...

13 tzameti adlı 2005 yapımı ödüllü filmin amerikan versiyonu. orijinalin yönetmeni bunu da yönetmiş. film harbi güzel. tabii kaliteli oyunculuk bunda en büyük etken. başrollerde sam riley, ray winstone, mickey rourke, jason statham, michael shannon, alexander skarsgard, dexter'dan anhel var. bi de entourage'daki sloan var ama az var. tabii "jason statham'ın olduğu yerde ekşın vardır" sözünü bu filmlik göz ardı etmende fayda var. film ağır ağır, damarlarına işleyen bir gerilim pompalıyor. doğrusu ben memnun kaldım.

konusu kısaca şöyle: kader-kısmet-kozmos mevzuunda kısa çöpü çekmiş kendi hâlinde alantirikçi bir genç, içinden "amına korum böyle işin. yeter lan bu parasızlık!" diyerek, alantirik işini aldığı evin sahabının ucunda çok para olan bi işin peşinde olduğuna kulak ve göz misafiri olur. olaylar gelişir.

filmin ana fikri için: (bkz: #1018482) korkma lan spoiler değil...
  • uğursuzluğu 1+4+5+3=13'ün yanı sıra, 5+7+1*=13'e de bağlanan sayı.
  • ugursuzluguna inanilan bir sayidir. genelde bu inanisin kokeni olarak isa'nin son yemeginde 13 kisi bulunuyor olunusu gosterilir. ama aslinda bu inancin kokeni cok daha eskilere dayanir. hatta isa'nin son yemegi hakkinda anlatilan hikaye de aslinda bu inanctan uyarlanmistir. peki nasil?

mitolojik kokeni olan bu batil inancin dogusu isik ve guzellik tanrisi olduguna inanilan balder'in verdigi yemege dayanmaktadir. (kimdir bu balder? vikinglerin tanrisi odin ile frigga'nin oglu. karisi ise ay kralicesi olan nanna.) bu ziyafete 12 kisi, daha dogrusu 12 tanri cagrilmistir. fakat davetli olmadigi halde yalan ve hile tanrisi loki -ki 13. kisi oluyor- "eheheh ben geldim" diye ortama girmis, hatta girdigi yetmemis, cikan tartismanin alevlenmesi sonrasi bir de balder'i oldurmus. (kesin ben oldurmedim diye de yalan soylemistir ha.)

iste bu mitolojik hikaye sonrasi 13 sayisina kotu gozle bakilmaya baslanmis. yani 13 olmamasi gereken, olumu, yalani veya hileyi cagristiran bir sayi olarak algilanmis. ve gene her batil inancta oldugu gibi gunumuze kadar da ulasmis.

iste isa'nin son yemegi muhabbeti de bu mitolojik hikayeden devsirmedir aslinda. mitolojik hikayede balder olurken, isa'nin hikayesinde ise isa olmektedir. ama daha unlu bir olay olmasi sebebi ile 13 sayisinin ugursuzlugu dendiginde genelde akla ilk olarak isa'nin son yemegi gelir.

13 sayisinin ugursuzluguna isaret eden bir diger sebep de bir yil boyunca 13 tane dolunay gorulmesiymis. zaten dolunay basli basina bir ugursuzluk olarak kabul ediliyor (onun hikayesi de baska. yazarim bir ara) 13 kere gorulmesi ise bu sayiyi ugursuz hale getirmis.

birde cuma ve 13 kombinasyonu vardir. en kotusu de budur zaten. onun sebepleri ise;
    1) havva'nin, adem'e elmayi cuma gunu yedirdigine inanilir. haliyle cennetten kovulmak da ayni gune denk geliyor.
    2) nuh zamaninda gerceklesmis buyuk selin cuma gunu olduguna inanilir. (bu konudaki bir baska hikaye icin: (bkz: sarhos olmak/@niketese))
    3) isa'nin cuma gunu carmiha gerildigine inanilir.
    4) *kemal sunal'in salako filminde gerdege giremedigi gunlerden biri. digerleri icin: (bkz: salako/@niketese)

*
  • kapanisinda grubun* -kendi adini verdigi:*- ilk albümünün acilisindaki yagmur seslerini duyabilecegimiz black sabbath'in son albümü. albüm dinlendikce daha da güzel geliyor. grup orijinal sound'unu kivaminda modernlestirmis. riff'ler "ben tony iommi'yim" diye bagiriyor zaten. albümün tek negatif yani, dünyanin en overrated prodüktör'ü rick rubin. her ne kadar önceki sound cinayetlerine göre daha dinlenebilir de olsa, adam yine sesi ara ara gereksiz köklemis. (bkz: loudness wars)
hesabın var mı? giriş yap