• az once gerceklesmis olaydir.

rutte hukemeti vergi dairesi tarafından cocuk yardimlarinda yapilan hatalı hesaplamardan ve bu hesaplamalardan ötürü cezalandıralan insanların aslında suçsuz olduğunun ispat edilmesinin ardından az once istifa etti.

birazdan detayli aciklama yapacak kendisi.

https://nos.nl/…rug-14-15-uur-persconferentie-rutte

edit: detayli aciklamaya buradan ulasilabilir : https://www.bbc.com/news/world-europe-55674146

edit: içeriği şu şekilde düzeltmem için mesajlar aldım ki doğrusu da budur; konu yolsuzluktan ziyade şu şekildedir: belastingdienst'in çocuk yardımı konusunda insanları yolsuzlukla suçlaması ve akabinde büyük cezalar vermesi ve bu aileleri maddi ve manevi anlamda zora düşürmesi ile alakalı. bazı haber sitelerinde özellikle etnik kökene göre bunun yapıldığı bilgisi var fakat doğruluğu tartışılır. insanlar işlerini yapması gerektiğini gibi yapmayınca soruşturma açılıyor, kanıtlanıyor ve akabinde hükümet istifa ediyor.

zorunlu edit: arkadaşlar durumun yolsuzluk olmadığını bende biliyorum, başlığı hızlıca açarken yolsuzluk kelimesini kullandım, detaylı açıklamayı yukarıda bulabilirsiniz zaten, okuduğumu anlayabiliyorum, bunun üzerine zaten hollanda da yaşıyorum, haberleri yakından takip edebiliyorum. başlıktan istifa edebiliyor muyum?
  • bizde asla gerçekleşemeyecek bir şey olduğunu söylememe gerek yoktur.
  • yolsuzluktan istifa edilir mi be? milli iradeye saygisizlik yapmislar o millet sizi yolsuzluk yapin, hem calin hem calisin diye oraya getirdi!

edit: yolsuzluk degilmis yeni versiyonu ekliyorum.

sucsuz insanlar cezalandirildi diye istifa edilir me be? milli iradeye saygisizlik yapmislar. o millet sizi istedginiz gibi at kosturun, istediginizi cezalandirin, istediginize terorist muamelesi yapin diye oraya getirdi!
  • yine de son sözü reyis söyleyecektir. bekleyelim bakalım.
  • at izi it izine karıştı diye de açıklama gelmiş diyorlar.
  • içişleri yokmu ya sorusturma dosyalarına el koyup, yoketsinler.
  • atasözleri arasında “bal tutan parmağını yalar” olmadığı içindir.
  • "bir kereden bir şey olmaz" diyen olmamış mı? sorusunu sorduran hadise.
  • vatandaşına, halkına sorumlu bir demokraside yaşanan olay.
hesabın var mı? giriş yap