• küçük esnaf kredi kartıyla sigara vermiyor. mecbur muyum ben 2021 yılında nakit taşımaya? ayak uyduramıyorsan bat abi bana ne..
  • kesin küçük esnafı koruyan yasadır, he kanka aynen...

adamlar pandemi ayağına ne kadar esnaf var alenen dalga geçip batmalarına sebep olmuş. gelmişler burada esnafı koruyan hareket diyorlar.

ayrıca esnaf böyle korunmaz. zincir marketler fütursuzca ülkeyi ele geçirirken bir müdahalede bulunmayıp şimdi mi koruyorsun diye sorarlar adama.
  • geçen bi zincir markette aldıklarımı kasadan geçerken 13-14 yaşlarında da bir çocuk sigara istedi. kasiyer eleman senin yaşın tutmuyor sigara vermiyoruz deyip çocuğu gönderdi. işin vergi şu bu tarafını geçtim, zincir markerinlerin kurumsal bir yapıları var. vatandaş domates alırken bile seçerek alabiliyor, indirim günlerinden faydalanıyor. ayrıca salgın döneminde zincir marketler gayet iyi performans gösterdiler. ürün sıkıntısı yaşatmadılar. eğer zincir marketler olmasaydı mahalle bakkalları bir paket makarnayı 10 tl'den satardı vatandaşa. her şey karaborsaya düşerdi. süt, mama, sigara almak hep sorun olurdu. zincir marketler sayesinde bu kurnazlık ve ahlaksızlık yaşanmadı.
  • hala daha küçük esnafı korumaya çalışıyorlar diyenlere gülüp geçiyorum.
    pandemi döneminde küçük esnafı emmeli gömmeli nasıl koruduklarını tüm ülke gördü.
    uber çıkınca insanlar uber tercih ettiler zira daha ucuz,daha konforlu, maganda şöför sayısı daha az bir hizmetti. sonra sarı taksiler bastırdı uber yasaklandı. zincir market- esnaf arasındaki ilişki de aynen bunun gibi.
    ticarette korunması gereken tüketicidir, satıcı değil. daha pahalıya mal satan, sattığının arkasında zincir marketler kadar durmayan, trip canavarı küçük esnaf önce kendini düzeltsin.
    dünyanın her yerinde tüketici hakları, tüketiciyi koruma kanunu vb.kanunlar varken satıcıyı koruyan ve tüketicinin pahalıya mal almasına neden olmayı sağlayan kanun hiç yok. olamaz da diyeceğim ama sanırım ilk olacağız.
  • her tarafa bim xl, a101 maxi, şokkk açtıracak gelişme.
  • heh gelsin şimdi mahalle bakkalının tripleri, kaprisleri, tacizleri.
    kimse kimseyi yemesin.
    küçük esnafın burnu havada.
    istisnalar kaideyi bozmaz elbette fakat görünen köy de kılavuz istemez.

garip bir düzenleme.
  • böyle başlıklarda nedense hep şöyle bir tablo ortaya çıkıyor:

- e abi ben aynı kolayı 1 lira ucuza büyük marketten alacaksam o zaman oradan alırım. benden 1 lira az çıkar.
    + yahu kardeşim küçük esnaf batsın mı o zaman? o büyük marketler gibi aynı anda tonla mal çekemiyor. ondan pahalı satıyor.
    - e ama benim cebimden 1 lira daha fazla çıkıyor.
    + küçük esnafı yaşatmak lazım kardeşim.

- adam zaten bir sigaradan 50 kuruş kar ediyor. onu da kredi kartı ile satarsa hiç edemeyecek.
    + tamam da o kar ya da zarar benim karım ya da zararım değil ki.
    - olabilir ama o adam napsın batsın mı?

ben daha bir kere bile vatandaşın cebinden fazladan çıkan 1 lirayı savunan entry görmedim. küçük esnaf 50 kuruş kar edemiyor diye onu düşünen adam, vatandaş 1 lira zarar edince olur öyle önemli değil diyor. çok enteresan.
  • 17 liralık sigaradan 25-50 kuruş arası kar eden küçük esnafın bu yüzden komisyon aldığını veya kart kabul etmediğini öğrendiğim başlık. aynı esnaf acaba topkekten 2 3 lira mı kar ediyor merak ettim doğrusu…
  • yeni düzenlemeyle kararlaştırılan yasak. buna göre 1500 m2 altı zincir marketlerde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışı yapılamayacak. ancak alanı bin 500 metre karenin üstünde ise bunların satışına izin verilebilecek.
    detaylar
  • tüketicileri ve toplanan vergileri korumak adına gelmemesi gereken yasaktır. bir tarafta sakız alsan bile fiş kesen marketler diğer tarafta yılda 3-5 fiş kesen marketler.
hesabın var mı? giriş yap