• (bkz: 2015 düğün maliyetleri)

başlığını referans vermek isterim.

yaz geliyor sevdicekler evlenecek bir ton para dökecekler borçlanacaklar sonrada o borçları ödeyecekler. neden? oynamak için- ankaranın bağlarında- oynamak için hayatını -10 dan başlatıyorsun.

neyse biraz piyasaya baktım da çok pahalı olan çok yüksek olan maliyetlerdir. düğün salonları 10-15 bin düşün artık.
  • hesaplarken boşanma maliyeti de ihtimali icerir belirli bir çarpanla işin içine katılmali.

30bin*0.9 boşanma için yaklaşık alınabilir. evliliğin ilk bir iki yılı ortak mal mülk edinmediğinizi varsayıyorum.
  • çoktur. ancak çözümü vardır.

(bkz: günün iddaa kuponu)
  • sadece nikah yapacağım için beni etkilenmeyen maliyettir. oda nikahı denen nikahın ücreti 180tl. gidiyorsun belediyede evleniyorsun bitti gitti.
  • yaz sezonu için beni heyecanlandıran maliyetlerdir.
    çiçeği burnunda çiftlerimize de belirtmek isterim ki bir düğünde en önemli ve kalıcı olan şey fotoğraf ve video çekimidir, harcamaların büyük bir kalemini buna ayırmanızı en içten dileklerimle diliyorum.
  • gençlik zamanlarından beri takip ettiğim bir veri vardır: o günün iyi bilgisayarı yaklaşık 1000 dolardır.bu halen daha devam ediyor. yaklaşık 10 yıl önce evlenmiş birisi olarak diyebilirim ki nominal düğün 10bin dolardır.
  • nikah yapacaklar için çok da umurlarında olmayan maliyettir. ekstradan verilecek olan 15 bin (en iyi rakam) ceplerine kalacak ve o parayla ister balayına giderler, ister üzerine ekleme yapıp eksikleri varsa onları alırlar. bu guruba dahil olmak için bir yıl önce bu yola çıkmış olan ben ise kendimi bu sene düğün yeri bakarken buldum. gerek görmedim fazlalıklara. nişanlıma her seferinde gerek yok desem de bir şekilde kırılmaz inadı vardı en makulunde karar kıldık. şatafat düşkünü bir kadın değilim asla olmadım, hayatımı birleştireceğim insanı ne sıkmak ne de kendim sıkılmak isterim. evet bazı heveslerimiz oluyor kabul ediyorum ama bunun da insani boyutlarda olması gerekir diye düşünüyorum. ha şöyle de bir durum var. imkanda sınır yoksa istediğin en pahalı düğünü yap, en pahalı gelinliği-damatlığı giy ama en güzel günününü ne olursa olsun zehir etme, boşa şımarıklık yapma. sorumluluğu full alacağın günlere başlarken yanında olan insanı darlama.
  • damat adayları için epey fazla olan maliyet. her gün yeni bir ihtiyacın belirdiği bu dönemde temizinden bir 35 bin lira harcayacaksın sevgili kardeşim, bundan kaçışın yok.
  • yazı ile sıfır.

düğün denen zırvaya hiç bulaşmayın.
  • adam sadece düğün yeri tutmuş düğün için.

kına malzemeleri, kına yeri, düğün malzemeleri, düğün yeri, davetiye, gelinlik, damatlık, kuaför, fotoğrafçı, berber, kına kıyafeti, gelin çiçeği, kına da verilecek hediyelikler, düğünde verilecek hediyelikler ve bu liste uzar gider.

bakın daha takısı tokasına girmedim. evine eşyasına yan gözle bile bakmadım.

evleneceğim dedikten sonra tüm ülke arkana geçip bekliyor. daha sonra sırasıyla üstünden geçiyor. evlendikten sonra da bitmiyor balayı malayı derken iki posta da oradan yiyorsun.

ne yiğitler bu uğurda yok oldu gitti. ne aşklar bu sürede kül oldu bitti. işin maddi boyutu en son sıkıntı verecektir emin olun. evleneceğim dedikten sonra size en az girecek sorun düğün masraflarıdır.

düğünüme 1,5 hafta kaldı. son 1 ay içerisinde 3 kere akrabaları aradık "düğün iptal hacı gelmenize gerek yok" dedik. lan ne düğünmüş ne dernekmiş amını yurdunu sikeyim. en iyisi sizi gerçekten seven birini bulursanız kaçırın. ciddi söylüyorum bak kaçırın. yoksa aklınızı kaçırmamanız elde değil.

1,5 hafta kaldı düğünüme. en son dün ayrıldık bugün gelinlikçi provasına gittik. yarın yine ayrılırız sanırım. insanlar "düğün olacaksa düğün günü sabah alo de gelelim emmoğlu" diyor artık...
hesabın var mı? giriş yap