• gümbür gümbür gelendir.
  • 2015'te bu aylarda ekim için yaptığım rezervasyonda 2300 tl ödediğim otel,aynı tarih ve aynı oda için 3.300 tl istemektedir. buradan ruslardan şundan bundan kaçırdıklarını türklere yapıştıracaklar hissi vermiştir. özetle olduğunu sanmadığım krizdir.
  • yurtdışı turlarının inanılmaz kesildiği, otel ve restorantların çalışanlarını ücretsiz izine çıkarttığı bir dönemde halen fiyatların düşmemesi, halen ülke para birimi aslen euroymuş gibi ''döviz kuru artışından dolayı'' fiyatı düşmeyen işletme mantığıyla pek tabi toparlanamayacaktır.

domatesi tl, eti tl, maaşlar tl alırım öderim ama rezervasyona gelince euro dersen böyle bir dönemde siki tutarsın canım kardeşim.
  • 1300 otelin şimdiden satılığa çıktığı kriz. malum otelciler çekleri kış ayından alır bankalara kredi açtırırlar. bu sene kış aylarında yeteri kadar rezervasyon ve ön ödeme gelmediyse, zincirleme her sektör bundan etkilenir. antalyalı bir arkadaş antalya bitti diyordu. şimdi zincirleme o otellere et satan, domates satan, mal ve hizmet üretenler zincirleme sıkıntıya düşecek.
  • oda fiyatı ile doluluk oranını karıştırıp, kriz yok odalar hala 3000 tl diyenlerin krızidir aslında.

ortada bir üretim, üretim sermayesi yok. hizmet sektöründen bahsediyoruz.

misal düşün benim büfem var ve x marka su satıyorum. benim suyum 1 tl. aynı şartlarda 100 mt. ileride bir büfe daha var o da x marka su satıyor ve fiyatı 3 tl. şimdi o adamın suyu benden daha mı lezzetli?

ikame etkisi diyelim biz buna. şimdi canım kardeşim sen biraz araştırma yapmaya üşendiğinden, kabuğunu kırmaya korktuğundan ve de çevrenin baskısından kekoluk sınırlarını aşamadığından lara'da, belek'de, bodrum'da, dalaman'da, marmaris'de ve özellikle sonu "bükü" ile biten yerlerde tatil yapmayı bir şey sanıyorsun. sonra tatilden dönünce etrafındakilere; abi bizim emekliler ölmüş. kaldığım otelde bir çift vardı adam duvar boyacısıymış ama gelmişler (saydığım yerler) ailecek tatil yapıyorlar. diye anlatıyorsun.

çünkü o aile örneğin bir rus ailesi olsun. burada bir türk firması ile anlaşmalı olan bir rus tur firmasına; ki bu firmalar öyle sizin adını sanını duyduğunuz etstur falan değil. çünkü ets falan da tuttuğunu siken turlar; ne diyorduk evet bu rus firmasına 10 günlük her şey dahil 4 kişilik tatile yaklaşık 300 - 350 dolar gibi bir para ödüyor. bak buna her şey dahil. doğa safarisi, havuz, kahvaltı, akşam yemeği, sınırsız yerli içki, animasyon cart curt.

örneğin bu aile bir ingiliz ailesi olsaydı, bu tatil için kişi başı 60 sterlin para verecekti.

ama sen big brother, big keko aynı tatile yaklaşık 4000 - 4500 tl para veriyorsun. ve şimdi o rus, o ingiliz aile gelmediği için sen 4 kişilik ailen ile aynı tatiline yaklaşık olarak 400 - 500 tl daha fazla vereceksin ki turcular ve oteller sübvanse olabilsin. ve sen hala bu fiyatı da arz talep zannedip ulan demek odalar doldu ki fiyatı yukarı kırdıkça kırıyorlar, aman kaçırmadan rezervasyon yapayım diyeceksin.

hayırlısı olsun.
  • şimdi turizm hakkında bir şey bilmem. ama buradan okuduklarıma göre otelci abiler ruslar gelmediği için bu yaz geleni oturtma yapacaklar.

yani tutabildiklerini sikecekler demek istemedim.

evet değişik bir kriz ama işte bu da bir kriz.
  • charlie hebdo saldırısının patırtısında gümbürtüye gitmiş olan sultanahmet polis karakolu'na yapılan intihar saldırısından sonra başlamış olan kriz... yabancı acenta ve cruise firmaları güvenlik seviyelerini yükseltmişlerdi bu her iki olaydan sonra...
    sonrasında olanlar da güvenlik seviyesini neden yükselttiklerini güzelce anlatmıştı bizlere...
    genel olarak bölgenin durumu, türkiye'nin durumu, sultanahmet patlaması ve g.doğu'da devam eden operasyonlar/ belirsizlik dışarıdan bakanlara pek umut vaat etmiyor. dolayısıyla iptaller gerçekleşiyor ki böyle giderse türkiye, sigorta poliçelerinin alt kısımlarında, poliçenin geçersiz olacağı güvensiz ülkelerin sayıldığı kısma yaklaşıyor olacaktır.

böyle bir ortamda acentaların satamayacakları türkiye turlarını iptal edip yerine rahatça satacakları biraz daha pahalı olan turları satışa koymaları çok normal...
  • haziran ayında kendini belli eder.
  • ekşici mallara göre yokmuş. adam booking.com 'a bakıp "aaa 300 liraya her şey dahil oda var o zaman kriz yok" seviyesinde yorumluyor olayı.
    ne biçim adamlarsınız lan. otel sahibi olarak konuşuyorum; turizm bitti!
  • gümbür gümbür geliyor denen kriz. lakin bir takım kişi ve kurumlarda world tourism forum yapıyorlar istanbul'da. http://www.worldtourismforum.net/

turizmin davos'u olacakmış istanbul. yersek. du bakalım. netice ne olacak.
hesabın var mı? giriş yap