• arabistana zamanında saat denilen icadın henüz gelmemesinden kaynaklanmaktadır. sonra gelmiş de ne olmuş ayrıca düşünmek gerekir.
  • hem izlanda’da yaşayıp hem de oruç süresinin uzunluğundan şikayet etmek biraz abes geldi bana.
  • en azından sıcak dertleri yok :d
  • (bkz: huzur izlanda)
  • bunu bilmek için allame olmaya gerek yok misal ramazan kış vaktine gelince de aynı reykjavik'de 2 saat olacak.
  • oruç süresinin, 10 seneye kalmadan 2-3 saate ineceğini gösterecek imsakiyedir.
  • kışın 1.5 saat oruç tuttukları için sorun yok.
  • araplar orucu hep 50 liralık tutuyor, bu nasıl iştir diyen ayşe anamızı hatırlatan imsakiye.
    yoksa o eş sayısı mıydı karıştırıyor olabilirim.
  • sahsen her ramazanin yarisi 24 saate yakin oruc tutan biri olarak** o kadar da zor olmadigini dusundugum olay.

sadece ilk bir kac gun zor gecer, onun disinda zor olacagini zannetmiyorum. sicak olmadigi ve agir iste calismadiginiz surece cok sikinti yok.

neden yarisi: yaklasik 15 gun sahura kalkiyorum.
    24 saat cok dogru olmayabilir cunku aksamlari cay/smoothie** falan iciyorum bazen. ama rahatca 20+ saat

---yanlis anlasilma editi---
    yilin yarisi derken ramazanin yarisini kastettim. yapmadigim seyin riyasini yapmayayim simdi.

20-24 saat orucu, sahura kalkamadigim icin tutuyorum, yoksa bir alimlik falan yok.
    ramazanda 15 gun iftardan iftara yemek yiyorum demek istedim ama cok kotu anlatmisim heralde.

---yanlis anlasilma editi---
  • allah dağına göre kar verir, adam o coğrafyada yaşıyorsa zorluklarla başa çıkma katsayısı elbette diğer coğrafyada yaşayanlara göre daha fazladır.
hesabın var mı? giriş yap