• "dünya genelindeki şirketler yavaş yavaş haftada dört gün çalışma modeline geçiş yapıyor. yapılan araştırmalara ve deneylere göre bu yeni modelin verimliliği arttırdığı ve tükenmişlik sendromu ile stresin de azalttığı görülüyor." haberi burada
  • yaklaşık 1 senedir pazartesi - çarşamba ve cuma günleri çalışıyorum. sanki 2 defa hafta sonu yaşıyorum hissiyatı veriyor bana. pazartesinden çarşambaya vakit çok çabuk geçiyor ve bir bakıyorum tatil, sonrasında 1 gün daha çalışıyorum, hop 2 gün daha tatil. maaşımdan da öyle çok fazla eksilme de olmadı.

40 saat çalıştığımda ise haftasonları sanki 1 saatte bitiyormuş gibi geliyordu. alım gücüm iyiydi bu sefer o kadar salak saçma şeyler aldım ki hayal dahi edemezsiniz.

şimdi ise 30 saat çalışıp, her şeyin hesaplısını alıp ayda bana kalan paramı çalıştırıyorum. hemen hemen aynı para cebime giriyor.

günde 5 saat uyumaya çalışıyorum, (7x5)
    haftada 34saat çalışıyorum(aralar dahil), +(34)
    evim işe 5 dk, 700 metre +(~1)

1 haftada 168 saat var
    168-((7x5)+34+1)=98 saat haftada bana kalan süre.

ben bir kuzey avrupa başkentinde yaşıyorum.
    iyi bir arkaşım istanbul’da büyük bir şirkette mühendis haftada* kendine kalan sürenin pazar hariç 12 olduğunu hesapladık.

98/7=14 bana günde kalan süre.

edit: ve alınan maaştan söz etmiyorum.
  • henüz bu konuda ciddi bir gelişme olduğunu söylemek için erken ancak tarihin seyrine baktığımızda, tıpkı günlük 8 saat mesai gibi emekçilerin kazanınlarımda bir mihenk taşı olma ihtimali yüksek.

gelişen teknolojik imkanlar dahilinde, insanların çalışma süreleri pekala azaltılabilir nitekim şu an bile bir devlet dairesine giderseniz memurların 5 gün 8 saat çalışmadığını görürsünüz.
  • haber başlığı atar gibi sözlükte niye böyle bir başlık atıyorsunuz ben onu anlamıyorum.
  • hafta içi bir gün evde çalışmak bile istanbul şartlarında insanı rahatlatırken o günü komple boşa çıkarmak iyi olur aslında. önemli olan suistimal etmemek. o da ülkece pek başarabildiğimiz bir olay değil ama yine de bir çok meslek dalında desteklenebilecek olay.
  • türkiyeye ne zaman geleceğini merak ettiğim sistem.
  • türkiye içinde yaşayan herhangi bir şirketin herhangi bir patronuna bu haberi okutun. 3 saniye sonra kahkaha atmaya başlayacaktır. çünkü ahlaksız olmak bunu gerektirir.

türkiye’ye 500 sene sonra bile gelmeyecek hayallerin uygulaması.
  • türkiye içinde yaşayan herhangi bir şirketin herhangi bir patronuna bu haberi okutun. 3 saniye sonra kahkaha atmaya başlayacaktır. çünkü çok şirket zaten böyle yapıyor. çalışanlara ücretsiz izin çok şirkette uzun zamandır dayatılıyor, cuma izinleri neredeyse zorla uygulatılıyor.
  • kesinlikle olması gerekendir. özellikle de eğitim camiasında gereklidir.
    haftada 5 gün sabahtan akşama okul okuldan sonra etüt eve git ders çalış haftasonu dershane bazen dershane çıkışı deneme
    sonuç belki 10 net fazla...
    ağır yükleme sonucu hem psikolojik hem fiziksel yorgun mutsuz çocuklar...
    eğitim sektörünün saatlerini anne babaların iş saatleri belirlediği için gerçekleştiği takdirde eğitimle birlikte herkesin hayatını etkileyecek gelişmedir.
hesabın var mı? giriş yap