• gerçekleşmesi halinde sözlükteki kaos bir nebze sonlanacaktır.

rezerve.

kanzuk bu fikrim için pay istiyorum.

akşam editi: kanzuk ver ulan payımı... beyler direnme şifresi neydiii?

kanzuk bey bi teşekkür etseydin ya...
  • beraberinde 23 nisan'da çocuklar, 19 mayıs'ta gençler, ramazan ve kurban bayramlarında müslümanlar, babalar gününde babalar, anneler gününde anneler alınacaksa desteklenesi alımdır.
  • 'kadın' yazar alımı? t.c falan gösterilemeyeceğine göre "ben kadınım" diyen yazarların alınıp ortalığın psikolojisi bozuk ergenlerle dolmasına sebep olacak olandır.
  • pozitif ayrımcılık
  • merhaba,

başta sözlük kadınları olmak üzere tüm kadınların emekçi kadınlar gününü kutlarız.

sözlük’te eril bir dilin öne çıkabildiğinin farkındayız. bu durum, başta sözlük kadınları olmak üzere hepimizi rahatsız ediyor. hepimizin bildiği gibi sözlük'teki kadın sayısı erkek sayısından oldukça az. bu da kadın yazarların düşüncelerinin daha geri planda kalmasına neden olabiliyor.

daha önce de yapıldığı gibi, kadın çaylakları yazar yapmak istiyoruz. tabii bu kadın-erkek sayısındaki dengeyi yakalamak açısından uygulayacağımız yöntemlerden sadece bir tanesi. daha farklı yollarla da kadın yazar sayısını arttırmaya çalışacağız. sizin de önerilerinizle belirlenecek en uygun algoritmayı oluşturarak sol frame’de kadın düşüncesinin de hakim olduğu başlıkları görebilmeyi umuyoruz.

elimizdeki veriler şöyle:

kadın yazar sayısı: 22.233
    erkek yazar sayısı: 42.367

8 mart 2014 öncesi kayıt olan son 1 aydır aktif onay bekleyen kadın çaylak sayısı: 2.524
    8 mart 2015 öncesi kayıt olan son 1 ayda aktif onay bekleyen kadın çaylak sayısı: 6.127
    sözlük'e son 1 ayda giriş yapmış onay bekleyen kadın çaylak sayısı: 14.934

kadın sayısını arttırmak adına yapabileceğimiz en efektif şeyin elimizdeki verileri referans alarak toplu alım gerçekleştirmek olduğunu düşünüyoruz. bu yüzden sizlerle yukarıdaki verileri paylaşıyoruz. böylelikle hem bu veriler hem de sizlerin yönlendirmeleriyle onay bekleyen kadın çaylak alımını en doğru şekilde gerçekleştirebiliriz.

bu senaryoda en makul olduğunu düşündüğümüz, 2524 onay bekleyen çaylağın yazar yapılması, böylece sözlük'te daha uzun süredir bulunmuş ve formata görece daha hakim bir alım gerçekleştirebiliriz.

atladığımız, gözümüzden kaçan ya da belirtmek istediğiniz noktalar varsa bu başlık altında dile getirirseniz beraber daha iyi sonuçlar alabiliriz.
  • "atladığımız, gözümüzden kaçan ya da belirtmek istediğiniz noktalar varsa bu başlık altında dile getirirseniz beraber daha iyi sonuçlar alabiliriz."

cümlesiyle (eğer dalga geçmiyorlar ise) gönül almaya çalıştıklarını gösteren olay.
    tabi ki günlerdir kızdığımız mevzular ile alakalı somut adımlar istiyoruz ama en azından tavrın değişmeye başladığını görmek güzel.
    bundan sonra da tepki göstermeye devam etmek olayın artık tadını kaçırmaya ve haklı iken haksız duruma düşmemize sebep olur.

önce böyle düşünürken yukarıdaki satırları yazan yönetimin diğer icraatı olan 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişinde uçurulanlar durumunu düşünüyor ve iyice manyağa bağlıyoruz.

ya sözlükten uçurulanlar sözlük yönetimindeki bir kaç psikopatın işi ya da bu değişiyor gibi görünen tavır yapmacık.
    valla ben çıkamadım işin içinden. zaten karışır ortalık şimdi, aldım ben mısırımı, demledim çayımı bekliyorum.

not: eğer alınacak yazarların gerçekten kadın olduklarından emin olabiliyorsanız neden olmasın?
    2013'teki 8284 alımından sonra, birçok çaylağın profilindeki cinsiyet hanesinde bir güncellemeye gittiğini tahmin etmek zor değil. eğer 2013'teki alımdan önce bu haneyi kadın olarak işaretlemiş, o kadar uzun süredir bekleyen çaylaklar hala var ise dahil edilebilirler.
    2013'teki alımdan sonrakilerinin gerçekliğini tespit etmenin bir yolu olduğunu düşünmüyorum pek.

edit: wentimiglia'dan 2013'ten önce kadın olarak işaretleyen herkes alındı bilgisi geldi. sanırım bu iş yaş.
  • (bkz: yusuf yusuf)
  • tahmin edilen bir gelişme. en azından formata hakim olanların bir şekilde ayıklanabileceği bir sistem oluşturulmalı.
  • eril ile dişili gözetmek yerine, kalifiyelik ve içi dolu metinler barındıran yazıları yazanları yazar olarak alma ve tutma yoluna gitmesi gerekenlerin boş işleri.
hesabın var mı? giriş yap