• nelerdir diye sorulsa 6 milyar insandan iki tane ayni liste cikmasi ihtimali sifirdir. 205 album dizseniz 200unu sec deseniz 3milyar farkli sekilde secilebilir. 90larda kac album ciktiginin hesabina girmek istemem.
    indie tarafindan bir 20-30 kadarinin daha once dinledigim albumler olmasi babinda takip edilmesi gereken bir liste gibi gozuktu; emek harcanmis, belli. satin alayim desem albumleri, hepsini amazondan bile bulmak mumkun olmaz heralde, download desen aylar surer toplamasi. ancak bu gruplar her zaman biraraya gelebilen adamlar degil. buna benzer gruplara adanmis birkac site anca bulunur.. bunlardan pitchforkun 99da cikardigi, sonra birkac kez revize ettigi 90larin en iyileri listesi var.. bakinca ne cok ortak album var diyorsunuz.. ben daha derin bakmak istedim, istatistik seviyorum ya.
    siralamalari bir kenara atarsak, ilk 10, %70 ortak, pitchforkun ilk 50sinin %92si burada ilk 100de, ilk 100unun %82si burada ilk 200de..
    constellationdaki gruplarin album numaralari kadar siradan gozukuyor..
    tabi bunlar ne ifade eder.. atalar "there are three types of lies: lies, damn lies and statistics" demisler.. bana sinmeyen sey ise bu listeyi bir doc olarak gorup de icine kimi raikkonen ve eksisozluk yazin diye uyarmamdir.. isn't that ironic? don't you think..
  • metal hususunda: yazarın kendisine gönderdiğim sitem üzerine 'metal hariç en güzel albümler' olarak alabileceğimizi belirttiği listedir.
    ki aslan kaplan suserler ne albümler yazmış benim aklıma gelmeyen. ben de symbolic, chaos ad ve colony demiştim. en çok satan, listeler zorlayan değil belki ama kimi'nin başta sıraladığı kriterlerin tamamına birden uyan albümler.
  • (bkz: ajda 90)
  • (bkz: tuana)
  • sertab erener - lal'in de aralarında bulunması gereken albümlerdir.
  • a$kin nur yengi'nin "sevgiliye" albumunu anmamak haksizlik olacaktir..
  • levent yüksel - med-cezir'i es geçmek büyük günahtır, ayıptır.
  • oya bora'nın seni bana yazmışlar albümü de es geçilemez!
  • dimağı gayet açık bir müzik dinleyicisinin yapabileceği en iyi listelerden biridir.sevgili arkadaşım kıvançta yazabileceğinin en iyisini yazmış eline sağlık.fakat hiç bir autechre albümüne yer verilmemesi büyük bir eksiklik...umarım yanlışım vardır görememişimdir.. amber ve incunabula yı devre dışı bıraktım ki bırakılamaz iki side direk girer bu listeye ,tartışılması bile iyi olmaz, yazık ederiz muhabbetin dizi tutmaz.ama en azından kendisininde çok sevdiği 95 seneli tri-repetaeolsaymış listede..keza çok önemli elektronik müzik albümleri içermesine rağmen b12 gibi idm i genel anlamda konsept olarak belirleyen gruplardan birisinin electrosomaalbümü yada plastikman in musik albümü,bir mouse on mars ın vulvaland i yok listede...edit isterim kıvanç birde kızıcaksın biliyorum ama u2 ordan insin lütfen.ok computer çıksın... ona bile razıyım....
hesabın var mı? giriş yap